ג'ינג'ים

הייתם פעם בהתכנסות שכולה על טהרת הג'ינגי'ם?

כל שנה בסופשבוע אחרון של אוגוסט או ראשון של ספטמבר (בשנים נטולות קורונה) מתקיים בהולנד לרוב בעיר ברדה פסטיבל הג'ינגי'ם –נקרא Roodharigendag . תחילתו בכלל ב-2005 כאשר צייר הולנדי חיפש כמה ג'ינג'ים כמודלים לציור שלו. הוא פרסם מודעה ובמקום 15 הגיעו 150. עם הזמן זה הפך לאירוע והתכנסות קבועה, ובשנים האחרונות מתכנסים כ-7000 ג'ינג'ים. הפסטיבל מתקיים בסופשבוע עם אירועים שונים ואירוע מרכזי אחד. יש תצוגות אופנה, הופעות, משחקים לילדים הג'ינג'ים שמצטרפים להוריהם. מתקיים ספיד דייט, צילום קבוצתי, ופעילויות שונות בין כל אתרי העיר היפה.

הפסטיבל מתוכנן ל27-29 אוגוסט 2021 אחרי ש2020 נמחקה מהמפה.

הפסטיבל –

חוץ מהחגיגות מה אומרים על ג'ינג'ים?

ראש גזר, ג'ינג'י קלאבסה, חלודה כינויים מקובלים בארץ לאנשים שהראש שלהם כתום. אבל בעצם למה קוראים להם ג'ינגי'ם?- המקור מאנגלית מהתבלין ג'ינג'ר (זנגביל בעברית) התבלין עם צבע ... כתום כמובן. ממנו גם נגזר המשקה גינג'ר אייל. אז קראו לאדומי השיער- ג'ינג'ר- וקיצרו לגי'נג'י ויחד עם המנדט הבריטי קיבלנו גם את הכינוי. גנטית כל הג'ינג'ים מקורם באב קדמון אחד. רק 1.5% מאוכלוסיית העולם היא ג'ינג'ית. בגלל הפיגמנטים הצבע דוהה לאט יותר וג'ינג'ים שומרים על צבע השיער מאוחר בעת שיבה אז הוא הופך לסוג של בלונד וללבן (בלי אפור באמצע).

הצבע הנדיר משך את תשומת הלב של תרבויות מאז ומעולם. היוונים היו בטוחים שג'ינג'ים הופכים לערפדים אחרי מותם. בימי הביניים האמינו כי ילדים ג'ינג'ים נולדים אחרי "סקס מלוכלך" (ימי מחזור). בתקופת ציד המכשפות – ג'ינגי'ות רבות הועלו למוקד בטענה שהן מכשפות. ובמאה ה-20 היטלר אסר על נישואים של ג'ינג'ים כי הצאצאים יהיו סוטים.

לגי'נג'ים מייחסים בצדק או שלא בצדק אופי שובב, קלאסי כמובן הסיפור של בילבי בת גרב, או דמותו איתמר הג'ינג'י בספריו של דוד גרוסמן שגם הוא קצת ג'ינג'י. ידועה מאד סדרת הספרים של גלילה רון פדר שעובדה גם לסדרת טלוויזיה ופשוט נקראה "ג'ינג'י" גם אן שרלי בספרי האסופית הייתה מנומשת ג'ינג'ית.

במיתוסים

במצרים הפרעונית- כל מי שהיה אדום (גם חיות) נחשב מקושר לאל סת, ופרעונים שהיו מקושרים אליו כמו רעמסס הגדול –מתואר כאדום שיער.

מריה מגדלנה בנצרות מתוארת לרוב בתור ג'ינג'ית ארוכת שיער, למרות שזה לא מוזכר בברית החדשה- ככה היה הדימוי שלה.

ת'ור אל הרעם במיתולוגיה הנורדית היה ג'ינג'י

במיתולוגיה האירית הלפרקונים הם שדונים אדומי שיער במדים ירוקים השומרים על אוצר זהב. אם אתם בדבלין אירלנד אפשר לבקר במוזיאון הלפרקונים

גם ביהדות- עשיו היה ג'ינג'י וגם דוד המלך היה אדמוני יפה עיניים וטוב רואי


עוד אירועי ג'ינג'ים ברחבי תבל

Leprechaun

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית