פופיק

מילה מוזרה מאיפה היא בכלל הגיעה אלינו?

ההתחלה היא השם הרשמי- קורקבן

המקור בארמית מהסביבה של מסוטפמיה אמרו קורקבן ( quqqubanu) ואם זה נשמע לכם כמו קרקור של תרנגולת- יש סיבה, כי מדובר על מערכת העיכול של עופות.

טבור זוהי מילה מנומסת לגמרי- בהקשר של מקום מרכזי (טבור הארץ) וגם הוא התגלגל לאמצע הגוף האנושי.

פופיק היא בכלל מילה באידיש – מקורותיה בשפות המזרח אירופאיות, בצ'כיה הוא נקרא Pupik בפולין הוא נקרא Pempek ברוסיה מקצרים ונקרא Pup.

רועד לו הפופיק

קופץ מעל הפופיק

לא הזיז לו את קצה הפופיק

contemplates one’s navel מתעסק רק עם הפופיק שלו ביטוי באנגלית למי שמרוכז בעצמו

פתגם באידיש "לפי גודל הפופיק יודעים כמה גדול תרנגול ההודו"

האם לישו היה פופיק?

הבעיה של ישו- היות והנצרות טוענת שאבא של ישו הוא אלוהים והוא לא ממש נולד מאשה בשר ודם (מריה בתולה וכו) אז למה כל הציירים המכובדים ציירו לו טבור? אגב תקף גם לציורי אדם וחווה שלא אמור להיות להם שארית של חבל טבור.

הפופיק של התרבות המודרנית

בתרבות המערבית (בניגוד להודו למשל) לא הראו את הטבור הנשי. רק אחרי מלחמת העולם השנייה –כשהומצא הביקיני אפשר היה לראות פופיק. התרבות האמריקאית השמרנית לא קיבלה את הטבור החשוף בסרטים ותמונות .למשל בסדרה "אני חולם על ג'ני" כאשר הגברת הייתה בכלל יצור מעולם אחר –היא הייתה עם טבור חשוף אבל מכוסה בצעיפים. רק בשנות ה-60 המאוחרות הוא הפך למקובל  כמו בסרטה של בריז'ט בורדו "אלוהים ברא את האישה". כיום --- יש חולצות בטן ואפילו בסופרמרקט פוגשים פופיקים.

(ויקיפדיה)

פופיק של אהבה

האיטלקים ייצרו את הטורטליני ואומרים כי הסיבה היא טבורה של ונוס- אלת האהבה במיתולוגיה הרומית. בחלק מהמקומות הם נקראים  Ombelico- זו המילה האיטלקית לטבור. למעשה יש שני סוגים הקטנים Tortellini והאח הבוגר Tortelloni. מקורם במחוז אמיליה רומאנה בצפון איטליה.

פופיק מוזיקלי

השיר המפורסם של בריאן היילנד itsibitsi tini wini yellow polka dot bikini

ג'ורג' ברסאנס שעל ברכיו למדתי צרפתית (ויוסי בנאי הפרפורמר המעולה) אשת ראש ענף צנזורה

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית