לאן הברווזים עפים כשהאגם קפוא

השאלה  הקרדינלית של הולדן מ"התפסן בשדה השיפון" מעולם לא העסיקה אותי אחרי בחינות הבגרות בספרות. אבל ברווזים ובעיקר ברווזי גומי אני אוהבת מאד. התאהבתי בהם פעם באמסטרדם בעבר לא רחוק מהבית של רמברנדט —ואז גיליתי שמעבר לפינה נפתחת חנות ברווזים חדשה בעכו העתיקה, אז החלטתי שגם לברווזים הצהובים מפלסטיק מגיע הכבוד שלהם.

דונלד-דאק

ברווזון לבן רגלים ומקור כתום-צהוב, ללא מכנסים ועם חולצת וכובע ימאים. הוא הדמות הכי מפורסמת של דיסני, אפילו יותר ממיקי מאוס (כי הוא כבר בוגר 178 סרטים) . הסרט הקצרצר הראשון שלו היה ב1934. הקול שלו די צווחני הוא נוטה להיכנס לבעיות וחסר סבלנות אבל באותה מידה עצלן עייף ואדיש. יש לו אפילו כוכב בשדרות הכוכבים של הוליווד לצד מיקי מאוס ובאגס באני.

מרוץ ברווזי הגומי

פעילות הנעשית לרוב בנהר. כל הברווזים מקבלים מספרים כמו במרוץ אמיתי. נעשים אפילו הימורים על המנצח –לרוב בסכומים קטנים. יש חוקים, ועדה מסדרת ואפילו יש לברווזון המנצח פרס. לרוב המרוץ נעשה למטרות מימון המונים, תרומות למטרות חברתיות וכו. המרוץ הראשון היה ב1990 באוסטרליה ומאז התופעה התפשטה בעולם בעיקר בתור אירוע צדקה. הארגונים הירוקים מתנגדים לו בגלל הכמות העצומה של ברווזי גומי בנהר ומי יודע מי מהם יגיעו לקו הסיום וימשו מהמים ומי ישאר בנהר לעולמי עד. כמות הברווזים נעה מ3000 ועד.... 250,000 ברווזי גומי כחולים דווקא במרוץ בהמפטון קורט ב2008 -  Great British Duck Race. בגרמניה היה מרוץ ענקי בקלן עם 50,000 ברווזי גומי ששטו למרחק גדול. מרוצי הברווזים מושכים הרבה מאד צופים (80,000-100,000 איש). אנשים מביאים גם את הברווזים הצהובים שלהם מהבית והם משתתפים במרוץ, או שניתן לרכוש בנקודת המוצא ברווזון אישי להשטה. הסיבה שבריטניה משתמשת בברווז כחול- כי אנשים היו ממקמים את הברווז מהבית במקצה הסיום כדי לזכות בפרסים (תחמנים יש גם שם).

ברווז עיתונאי מהיכן הוא מגיע?

המקור של הברווז העיתונאי מצרפתית – לתת ברווז מוכן למחצה donner un canard à moitié

בהמשך המילה canard (ברווז) הפכה להיות מילה של בדיה. באנגלית הביטוי לדבר שלא היה ולא נברא הייתה ברווז כחול- blaue Ente

ב1980 בעיתון האמריקאי ה"וושינגטון פוסט" הייתה עיתונאית צעירה ושאפתנית שפרסמה כתבה נוגעת ללב על ילד בן שמונה מכור לסמים קשים. הכתבה הייתה מעולה והכתבת זכתה בפרס פוליצר הידוע לעיתונאות.

יומיים בדיוק היא זכתה לתהילה ואז ביקשו ממנה שתביא את הילד שעליו נכתבה הכתבה המזעזעת- ואז גילו שלא היה ולא נברא. לא טעות של עיתונאית שמיהרה לכתוב משהו אלא המצאה מההתחלה ועד הסוף. להמצאה כזו שמפורסמת בעיתון קוראים "ברווז עיתונאי". אגב- היא איבדה את עבודתה וגם החזירה את הפרס.

זהירות ברווזים חוצים

למרות שברווזים הם בעלי חיים שדי מודעים לסביבתם וגם זהירים ,אבל גם הם לא חסינים מתאונות ובאזורים מרובי ברווזים נתלים שלטי אזהרה ,כמו זהירות ילדים חוצים, אז גם זהירות ברווזים חוצים.

פה- לא היה שלט

ליל הברווזים

בישראל ב1 אפריל 1959 השדרן קטע את השידור והורה למאזינים להישאר צמודים למקלטי הרדיו כי עוד מעט תהיה הודעה חשובה. אכן ב21.00 בערב שודרו סיסמאות גיוס לכוחות מילואים. כאשר אחת מהן הייתה "ברווזי מים"- הציבור נבהל מאד שפורצת מלחמה, כי מישהו שכח להודיע לציבור שזה רק תרגיל. אח"כ כרגיל הייתה ועדת חקירה ממלכתית ושני אלופים סיימו את תפקידם.

עור ברווז

כאשר שיער הזרועות סומר. אופייני למצבי קור או סכנה שככה הגוף מגן על עצמו – שריד מהסבא הרחוק של האדם הקדמון שסימור שיער הגוף הגדיל את שטח הגוף כמגננה. לא תמיד עור ברווז הוא תולדה של קור, או פחד אלא לעיתים מהתרגשות או סיטואציה אינטנסיבית. מחקרים עדכניים טוענים כי אנשים שחווים "עור ברווז" נוטים להיות במצב בריאותי ונפשי טוב יותר מאנשים שלא, והם גם יצירתיים וחברותיים יותר . ולמה ברווז?- כי מראה הזרוע עם שיער סמור, כמו מראה של ברווז שמרטו את נוצותיו- גם ברוב השפות האירופאיות משתמשים בברווז או אווז לביטוי דומה.

ועד אז שני שירי ברווזים ששרתי לילדיי

ברווזים ברווזים בואו הביתה

לסבתא של אפריים- סבתא ברווזיים

שיר על "עור ברווז"

(זכויות היוצרים של התמונות של חנות הברווזים Duckyouakko )

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית