בלק פריידי

ההסבר השכיח מאחורי מסורת יום שישי השחור והקישור לקניות. אכן אחרי שנה שלמה של הפסדים חנויות יכלו להוביל רווחים יפים כי הקונים בזבזו כספים ביום החופשי שלהם אחרי חג ההודיה, ועל פי הרישום של מנהלי החשבונות - הפסד מסומן באדום והרווח בשחור. אז זוהי הגרסה הרווחת הרשמית – ויש הסברים נוספים שלא קשורים להנהלת חשבונות.

השימוש הראשון במינוח יום שישי השחור-היה ב-24.9.1869 שני בעלי הון ידועים לשמצה בוול סטריט (ג'יי גולד וג'ים פיסק) ניסו ביחד לקנות באופן ספקולנטי זהב כדי להעלות את מחירו ולמכור אותו ברווח גדול. בתאריך זה הקונספירציה שלהם התגלתה, שוק המניות נפל וכולם פשטו רגל מעשירי וול סטריט ועד אחרון החקלאים.

ב-1929 ה 24 אוקטובר היה יום חמישי השחור שאותת על תחילת השפל השחור, וביום שלישי שלאחר מכן המניות קרסו ואחריהן כלכלת ארה"ב וכלכלת העולם המערבי כולו.

חג ההודיה האמריקאי התקיים בתאריכים שונים בלוח השנה במהלך אוקטובר נובמבר. לאחר כעסים כלכליים הוחלט ב-1941 לקבוע כי החג יתקיים תמיד ביום חמישי בשבוע הרביעי של נובמבר.

בשנות ה-50 אנשים הכריזו על עצמם כחולים ביום שישי שלאחר החג וככה יצרו לעצמם סופשבוע ארוך מחג ההודיה ביום חמישי ועד יום שני. מכיוון שהחנויות היו פתוחות, אנשים עשו קניות. לא מעט עסקים החליטו לתת את יום שישי שלאחר חג ההודיה כיום חופש לעובדים במקום להתעסק במעקבים אחרי מי בריא ומי מזייף גימלים.

ב-1966 משטרת פילדלפיה השתמשה במינוח "יום שישי השחור" כדי לתאר את הכאוס והבלגאן במרכז העיר. המוני קונים ותיירים מהפרברים הציפו את העיר לקראת משחק הפוטבול הגדול של חיל הים שנערך באותו יום שבת בכל שנה. לא רק ששוטרי פילדלפיה לא יוכלו לקחת יום חופש, הם יצטרכו לעבוד במשמרות ארוכות במיוחד בהתמודדות עם ההמונים והתנועה הנוספים. גנבי חנויות גם עבדו משמרות כפולות באותו יום.

המינוח התפרסם בעיתון די שולי (מגזין של אספני בולים) אבל תפס תאוצה.

עד 1961, "יום שישי השחור" תפס בפילדלפיה, עד כדי כך שהסוחרים והאמידים של העיר ניסו ללא הצלחה לשנות אותו ל"יום שישי הגדול" כדי להסיר את הקונוטציות השליליות, ללא הצלחה.

ההקשרים ליום חמישי השחור ויום שלישי השחור - לא עשו טוב ליום שישי השחור, ועדיין הכינוי נשאר.

עד שנות ה-80 המינוח והחגיגות לא היו שכיחים מאד, ואז מצאו דרך להפוך את "יום שישי השחור" למינוח עם קונוטציה חיובית - כלומר להפוך את האדום לשחור.

עד מהרה השורשים האפלים יותר והאזכורים הפחות סימפטיים של יום שישי השחור נשכחו ונותרה חגיגת הקניות האמריקאית המטורפת.

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית