לוזאן Lausanne

העיר בעלת שלשת השמות Losanen בגרמנית, Losanna באיטלקית וכמובן צרפתית שהיא השפה המדוברת כאן Lausanne

היא עיר הבירה של קנטון ואו(ד) ואחת הערים הגדולות בשוויץ.
העיר מצויה על גדתו של אגם לה מאן (אגם ג'נבה) גובלת בצרפת מהצד השני של האגם ב Évian-les-Bains. מוקפת כרמים ממערב, יערות הרי היורה מצפון ומול רכס האלפים. להפתעתי העיר הייתה מלאה עליות וירידות הרריות למרות שהיא נמצאת ב"מישור השוויצרי" כנראה שבשוויץ המינוח "מישור" אינו זהה למה שאנחנו מכירים כמישור.
במרכזה גשרים מעל העמקים החוצים אותה ולא מעט מבנים שמזכירים את השיכונים של נווה שאנן בחיפה- כניסה במרתף הבית בעמק ואילו הכניסה לקומות העליונות בקצה ההר.

עיר העתיקה, פחות יפה לטעמי מז'נבה, רומית במקורה, ומכאן מקור שמה בגלל מיקומה על צירי התנועה העיקריים, היוותה תחנת מעבר. בגלל היותה עיר על צלע הר, היא משופעת מאד- ולכן כדאי לתכנן את המסלול בקפידה ובירידה עד כמה שניתן או להשתמש בתחבורה ציבורית, חבל על הרגליים.

כיכר סנט פרנסואה Place St-François –מרכזה של העיר ובה כנסייה כמובן הנושאת שם זה.
Hotel de ville בית העירייה
בכיכר- de la palud place
בית העירייה הבנוי בסגנון רנסנס, ומזרקה שהוקמה לפני 400 שנה לאפשר לעולים במעלה העיר מנוחה ומים וכיום משמשת למטרות נוי. בסמוך לבנין העירייה ישנו שעון מודרני שאחת לשעה משמיע צלצולים ומציג דמויות היסטוריות.
כאן בכיכר מתקיימים השווקים של העיר.


Palais de Rumine


בה נמצאת ספריית האוניברסיטה וארמון רומיין בו מספר מוזיאונים - המוזיאון לטבע, המוזיאון של הקנטון לארכיאולוגיה והיסטוריה, המוזיאון לאומנויות יפות.

הקתדראלה


הוקמה במאה ה-12 במשך 100 שנה. חלונות ויטראז' צבעוניים של עונות השנה. ממחצית המאה -16 המקום הוא כמובן כנסייה פרוטסטנטית. ניתן לטפס למגדל.
אחד השיאים של הביקור בעיר, התצפית ממנו אל מרחבי האגם וג'נבה באופק
הכניסה בתשלום ומחיר 230 מדרגות.
בצידה הדרומי נמצא המוזיאון ההיסטורי של העיר – Musée Historique
אוסף אמנות עתיקה וגם דגם מוקטן של העיר.

המוזיאון האולימפי
נמצא בפרבר Ouchy
המוזיאון מציג את הספורט מיוון העתיקה ועד ימינו, ישנה סקירה על תולדות האולימפיאדות השונות, צילומים, סרטי וידיאו, סרטים, מטבעות, מדליות, פוסטרים.

וכמובן בילוי באגם


לינה בעיר

עוד לינה