מזרח תיכון

בעל בק

מצרים

עיראק

יוון

תורכיה

לבנון

בעל בק

כנראה שהממצא המרשים ביותר הוא בבעל בק בלבנון Ba'albek,. סלעי ענק מהגדולים בתבל. חלקם בגובה 82 פיט, רוחב 15 פיט ושוקלים בין 1200-1500 טון, כל אחד.

בעל בק נבנה באלף השלישי לפנה"ס, נקרא הליפוליס (עיר השמש) בתקופה של אלכסנדר הגדול.מאוחר יותר הפכה לעיר רומית , ומקדש יופיטר בה,הוא המקדש המרשים ביותר שנבנה- יותר מרשים מאשר ברומא אפילו. המקדש פנה אל השמש, עמודי הכניסה שלו היו עצומים. צורתו יותר ממזכירה את תיאור בית המקדש שנבנה בירושלים על ידי שלמה המלך, ולא מעט תיאוריות גורסות כי למעשה ארץ יהודה הקדומה הייתה בשטחה של לבנון דהיום, ומקדש בעל בק הוא בית המקדש הראשון.

 מצרים

 מקדש לוקסור Luxor, Egypt 

בתקופות קדומות מקדש לוקסור שימש לפסטיבלי האביב מוכר בשם Opet ,כאן חגגו את איחודם של האלים אמון ומות,וגם את הטרנספורמציה של מלכי מצרים ממלכים לאלים.האירוע החל בהפלגה במורד הנהר עד לוקסור .כל ספינה נשאה תמונת ענק של אל, ועל החוף הם התקבלו על ידי המון אדם,חיילים,רקדנים,מוזיקאים ופקידי ממשל בכירים. פסטיבל לוקסור נמצא בתיעוד כתוב.

המבנה של מקדש לוקסור ,נבנה כנראה על ידי אמנופיס השלישי ,בסביבות 1400 לפני הספירה,רעמסס השני הוסיף את הארמון כמאה שנה לאחר מכן. רוב המקדש שמור היטב בגלל שהיה מכוסה חול שנים רבות. המקדש הנוכחי נמצא מטרים רבים מעל  גובה מיקום המקדש המקורי.

גובה האובליסק המדהים 25 מטר ,אחד משניים שהיו כאן, השני הועבר לצרפת ב1835 כמתנה ונמצא בכיכר קונקורד בפריז.

בתוך המקדש, קירות רבים מכוסים בלוחות כתובים בכתב החרטומים , ותמונות המספרות את המתרחש בפסטיבלים כאן. את כתב החרטומים פענח הצרפתי שמפולין, והעתק של אבן הרוזטה נמצא בעיר הולדתו פיז'יאק בדרום צרפת (המקור נמצא במוזיאון הבריטי בלונדון, כמו ממצאים אחרים שהבריטים "נטלו" מהקולוניות). כמו מקדשים אחרים במצריים, גם מקדש לוקסור בנוי מאבני ענק, ובקנה מידה אדיר מימדים.

 הפירמידה והספינקס בגיזה (Giza )

הפירמידה של גיזה-היחיד משבעת פלאי תבל ששרד. בגלל פרסומה,גודלה הייחודיות שלה ומיקומה (קרוב לקהיר) היא המבוקרת ביותר , הפירמידה והספינקס נמצאים מערבה לעיר גיזה שכיום היא למעשה מעין פרבר של קהיר. הפירמידה הגדולה של ( (Cheops  Khufu, הפירמידה של Chephren Khafre)) והפירמידה של Mycerinus (Menkaure) וגם הפירמידות של המלכות, שהיא בגובה 10 מטר. הפירמידות נבנו בין השנים 2500 –2700 לפני הספירה כאחוזות קבר מלכותיות וכיום ישנן 80 ששרדו את שיני הזמן בדרך זו או אחרת של שימור.

במקום גם לא מעט מצבות קבורה ,אבל המפורסם ביותר הוא הספינקס.

הספינקס הוא כנראה הממצא הארכיאולוגי המרשים ביותר במצרים, אם לא במזרח התיכון כולו. שלא כמו הפירמידות הסובבות אותו ,הספינקס "זר" לסביבתו הגיאוגרפית-בנוי מגרניט (ולא אבני חול) שהובאה ק"מ רבים רחוק מכאן.

הפירמידה הגדולה של Cheops hufu)) בגיזה

הפירמידה הגדולה בתבל. נבנתה לראשונה על ידי פרעה חופו (Khufu) במאה השלישית לפנה"ס. היא הייתה אמורה לשמש כקברו.

בנויה מ 2.300.000 אבנים, כל אחת שוקלת לפחות 2.5 טון(!!) חלקן שוקלות אפילו 13 טון.בסיסה כ  -50.000 מ"ר .  האבנים נכרו באסואן (ASWAN ) והועברו לגיזה (איך?)מרחק של מעל 1000 ק"מ. החוקרים משערים כי בנייתה נמשכה רק 20 שנה.

הפירמידה נבנתה על פי תחשיבים קוסמיים (הצבעה לגרמי השמיים השונים-זוויות השמש –אולי אלו הזוויות שמאפשרות לנשמות המלכים לעבור לעולם הבא? )ועפ"י חישובים הנדסיים שמוקדם מאד לשער כי המצרים הקדמונים הכירו אותם. מקורות כניס אלומות האור בחדרים הפנימיים המדהים, חיתוך האבנים בקירות הפנימיים כל כך מדויק שמהנדסים בני ימינו פוערים פה בתמיהה.

הפירמידה בנויה בנקודה שהיא בדיוק מרכזו של העולם, מפות ושרטוטים מראים זאת. אבל כיצד המצרים הקדמונים הכירו את כדור הארץ כולו? מנקודת מבט שניתן לראות רק מהאוויר?

אריך פון דנקן תוהה על כמות האנשים (עבדים) מאות אלפים שהיו צריכים לבנות אותה,כמה מזון היה צריך כדי לכלכל אותם. נניח שהם עבדו בחריצות רבה והניחו כ-10 גושים אחד על השני כל יום.

אבל הפירמידה מכילה 2.5 מיליון גושי אבן- כך שהיו צריכים יותר מ – 600 שנה כדי לבנות אותה, אבל אנחנו יודעים שפרעה חופו שיזם אותה הצליח להיקבר בה, ויש להניח שלא חי 600 שנה,אפילו לא קרוב לזה.

 

סביר להניח שאין מקריות בבניית הפירמידה ,אלא יש סיבה.

אבל איך המצרים הקדמוניים ידעו לבנות אותה ? ומדוע?

חוקרים רבים ,מזה שנים מנסים להסביר את התופעה, את החישובים המדויקים מאד של הפרופורציות,את הגודל האדיר ואת המטרה של הבניה-

אפשר לקרוא אלפי מחקרים בכל תחום מדעי בנושאים אלו.

פסלון כלי תעופה במוזיאון המצרי בקהיר

בנוסף לכך במוזיאון העתיקות בקהיר נמצא מודל קטן מעץ של ציפור- מטוס. כשהתגלה על ידי ארכיאולוג צרפתי,ב 1898 באתר הקבורה Saqquara הוכנס למוזיאון. הממצא שויך ל200 לפנה"ס. וקוטלג כציפור- לא מפתיע כי בסוף המאה ה-19 לא היו עדיין מטוסים!!!

 רק ב1969 מומחה מצרי, ד"ר Khalil Messiha החל להשוות את מבנה הגוף, מוטת הכנפיים ויתר חלקי המודל- יותר ויותר ההשערה היא כי מדובר במודל של כלי טיס קדום מאשר פסלון עץ של ציפור. האם זה אכן היה מודל של כלי טיס ולא צעצוע לילד? האם המצרים הקדומים אכן הפכו את המודל לכלי טיס שימושי, ואם כן –מדוע אין לכך תיעוד ארכיאולוגי או היסטורי?

מעניין לציין כי באחד מתחריטי קיר במקדש מצרי temple of Abydos נמצא ציור שיכול להעיד על קיומם של כלי תעופה קדומים

זכויות היוצר של התמונה  Baruce Rawles

אם נצרף את מודלי הטיס המצריים הקדומים, לחפצים מוזהבים בצורת אווירון שנמצאו במרכז ודרום אמריקה ולספור המופלא של ויאמה בסין- אולי המצרים הקדומים טסו? או אולי מישהו אחר מאי שם הגיע אליהם בטיסה?
דלפוי יוון Delphi, Greece

לדלפי הייתה משמעות מיוחדת בתקופה הקדומה, ואם נתייחס אליה כך ,גם כיום היא תראה לנו קצת יותר מאוסף של עתיקות יווניות. היא הייתה "מרכז העולם" כאן נפגשו השמים והארץ. כאן הייתה הנקודה הגיאוגרפית בה בני האדם היו קרובים לאלים.במיתולוגיה היוונית, דלפי הייתה מקום הפגישה של שני נשרים – שנשלחו על ידי זאוס מכוונים הפוכים למרכז האדמה..כאשר נפגשו אורפאוס (השאול) זיהה את מרכז האדמה.

דלפי הייתה אתר פולחני לאל אפולו, בנו של זאוס-אבל שנים רבות קודם לקיום פולחן אפולו בדלפי, המקום שימש לפולחן לאלים אחרים (כמו גאיה אלת האדמה,טרמיס ,פוסידון ואחרים)

אפולו נחשב האל המגן על האורקול . האורקול מדלפי היה ניסיון ספיריטואלי –כל פעם שהיו מזמינים את רוחו של אפולו לייעוץ (בד"כ בנושאי מדינה וחברה) האורקול היה מזמין אותו.

השאלות היו מועברות לפיתיות , אלו היו מזמינות את האל למענה לשואלים. (דומה לתהליכי סיאנסים והעלאת רוחות בימינו). גם בימינו דלפי מושכת מעל מיליון תיירים בשנה, וחלקם מספרים כי "חשו משהו" בעת ביקורם בעתיקות דלפי, בהחלט יתכן שהפיתיות עדיין משוטטות בחלל האוויר שם....

מי היו באמת הפיתיות? אלו מסרים הועברו? מהיכן ידעו "האלים" כי זהו מרכז האדמה? מי היו האלים שנתנו מענה בדלפי? כל אלו שאלות מעוררות תהיה.

 המכונה מאנטיקיתרה (אתונה – יוון ) Antikythera mechanism

 

 מכשיר שנמצא בתוך אוניה שטבעה ליד האי אנטיקיתרה – ליד כרתים ,המכונה נמשתה בראשית המאה ה-20 ונחקרה מאז.

 זמנו של המתקן מהמאה הראשונה לפנה"ס. המכונה מכילה גלגלי שיניים וחוגות ,כולל לוח הוראות להפעלתה על המכונה עצמה. היא שימשה לתצפית בתנועות הירח והשמש, וללא ספק מוקדמת היסטורית מהתקופה בה האנושות הכירה את מערכת השמש.

מחקרים רבים עוסקים בה,עד 2002 עת התפרסם המחקר האחרון- מתייחסים אליה- כאל ה"מחשב" הראשון באנושות.

ברור כי פון דניקן משייך את המכונה ויעודה הלא מותאם בזמן , לחוצנים שהנחילו את הידע לבני האדם ונעלמו מהארץ.

שרידי המכשיר נמצאים במוזיאון המדעי באתונה.

(תמונה מכנס מדענים ביפן)

 

מפות Piri Reis

פירי ראיס Piri Ibn Haji Mehmed היה רב חובל תורכי שנולד במחצית המאה ה-15 בגליפולי, לאורך כל חייו היה לוחם בצי השולטן התורכי. הוא קיבל את דרגת ראיס- (רב חובל) לאות כבוד כנראה.

וכל זה רק על האיש שנמצא אוסף המפות שלו שמעיד על ידע העולם הימי והיבשתי בתקופתו. באחת המפות שהתגלתה בארמון טופקפי באיסטנבול יש שרטוט של אמריקה הצפונית, הדרומית, אנטרטיקה וגרינלנד. נחשבת למפה העתיקה ביותר של אמריקה בכללותה.

 

אריך פון דנקן (וגם אחרים יש לציין) סבורים כי זהו סימונה של אנטרקטיקה. מאידך היא התגלתה רק כ-300 שנה לאחר מכן. המפה מושפעת ממפות פורטוגזיות ומפותיו של קולומבוס. המתנגדים טוענים כי הנקודות הדרומיות הן תוספת מאוחרת למפה המקורית, כי המפה אינה מדויקת ואלו חלקיה של דרום אמריקה עצמה ועוד.

אבל מה שברור כי המפה משורטטת בהתאם לרמת מידע מאוחרת במידה ניכרת – וניתנת להיכרות רק מצילומי אוויר בכלל. כי אנטרקטיקה אינה חלק מהעולם החדש באותה עת. וכי מכלול המידע במפה מדהים לתקופתו.

 סוללה החשמלית מבגדד Baghdad Battery

ממצא מכפר קטן סמוך לבגדד ב1936. ממצאים אלו קיבלו משנה תוקף ב1938 כאשר מנהל המוזיאון הלאומי,העיראקי National Museum of Iraq, שהיה גרמני (ווילהם קוניג) חקר את החפץ הנמצא במוזיאון שלו, ולאחר שחזר לברלין פרסם שיתכן שהחפץ כבטריה.

הגודל של החפץ קטן מאד, הוא משוייך ל250 לפנה"ס.

התרבות הקדומה במסופוטמיה העניקה לעולם את הכתב ,את הגלגל ויתכן שגם את הבטריה כ2000 שנה לפני שהומצאה בתרבות המודרנית.