מזרח רחוק

 אינדונסיה

הודו

מקדש בורובודור  (ג'אווה ) אינדונסיה Borobudur Temple

נמצא כ40 ק"מ מ Yogyakarta.

מבנה ענק , נחשב כאחד מהמבנים המופלאים בעולם. נבנה כמאה ה-8-7  לפני הספירה. ייעודו היה לשמש בית לאלים הקדומים של ההינדו. המקום שימש למטרתו כמאתיים שנה ואז "אבד" ,עד המאה ה-18 עת התגלה.

האתר נחשב כיעד הבודהיסטי הראשון בעולם כיום.

הוא אינו נראה לעין במלא תפארתו עד שמטפסים את המפלסים השונים- להם סימליות שונה הן לדרגות המטהמה הבודהיסטי והן לעולם כולו.

המבנה מכיל 55.000 מ"ר במעלה גבעה מעין  מיתחם פירמידות מדורגות עם 10 קומות, כמות זהה לדרגות המטהמה הבודהיסטיות. מכיל תבליטים בודהיסטיים מופלאים, פסלים מרשימים, מדרגות מרהיבות, ובעיקר הוא מכיל את הצורות הגיאומטריות הממחישות את הדרך אל הנירוונה

מעבר 10 השלבים יאפשר לבודהיסט את ההארה. 

 

מקדש (הודו) Kailasa Temple

 

שני אתרים ארכיאולוגים מרשימים מאד נמצאים בהודו, Ajanta ו Ellora.

למרות שמערות חפורות בידי אדם ניתן למצוא לאורך כל מערב הודו, הרי הקומפלקס של Ajanta ו Ellora הממוקמים כ300 ק"מ צפון מזרח לבומביי, הם מערכת מושלמת. אלו אינם מערות טיבעיות אלא נחפרו בידי אדם, נבנו על ידי דורות של בודהיסטים, הינדו ונזירים אחרים (Jain), שהתגוררו, עבדו והתפללו במערות.

למרות שמערות Ellora הן חגיגה ארכיטקטונית , מקדש ההינדו Kailasa הוא היהלום שבכתר.

הוא נחפר למרגלות הר Kailasa, ביתו של האל שיווה בהימלאיה . זהו המקדש הגדול ביותר בעולם הבנוי כולו מסלע אחד .

המימדים מעוררי תדהמה- כפול מגודל הפרתינון באתונה, ובגובה פי אחד וחצי ממנו. מכיל 200.000 טון של סלע. צריך היה 7000 עובדים, 150 שנה להשלים את הבנייה.

השאלה שנשאלת איך האדם הפשוט שהתגורר בהודו , חפר את המקדש בתוך הסלע האדיר? איך הוציאו גושי סלע שגם כיום מסובך באמצעות ציוד הנדסי משוכלל להוביל?

מי היו האלים ש"הגיעו מהשמים" שלכבודם נבנו המקדשים?

הודו Vimanas 

מכונת התעופה הייתה בנויה מאור ,נראתה עשויה מעץ כמו ציפור ענקית עם גוף מעוצב תעופתית ואש בוערת בתחתיתה. היו לה שתי כנפיים והיא נדחפה על ידי האוויר .היא הייתה מלאת נוכחות באוויר, ומספר אנשים יכלו לשוט בה. העיצוב הפנימי מזכיר את גן העדן, ונעשה על ידי בראמה בעצמו.

ברזל, נחושת, עופרת ומתכות אחרות היו בנמצא במכונה זו.

במיתולוגיה ההודית העתיקה המאהאבהאראטא, יש איזכור למכונות המעופפות- ויאמנה'ס.

הציטטה (בערך...) "בהימא עופף עם הווימאנא שלו על קרן עצומה שהייתה מבהיקה כשמש, והעלה רעש כרעם הסערה".

שלא לדבר על שואה אקולוגית או נשק אטומי-כימי  על ידי תאור של קליע הנורה מויאמנה, וגרם לעשן בהיר במידה משמעותית מצבעי השמש והוא זה שהפך את העיר לאפר מוחלט. כמו כן יש אמירות על (נשק?) שגורם לנשירת השיער .

למזלה של התרבות הספרים העתיקים של אימפריית ראמה ההודית נותרו לפענוח (ניגוד לתרבויות אחרות שנכחדו כמו סין, מצרים, מרכז אמריקה,) תרבויות עתיקות רבות הפכו למדבריות או כוסו בג'ונגלים שלא מעידים על עברן המפואר. אבל הודו הצליחה לשמר את המיתוס והתיעוד המדהים.

את תחילת צמיחת התרבות ההודית נהוג היה לשייך לשנת 500 לפנה"ס.(רק כ200 שנה לפני כיבושי אלכסנדר מוקדון). יחד עם זאת הערים Mohenjo Daro (עיר המתים)ו Harappa (נמצאות כיום בפקיסטן)

הביא את החוקרים להבנה כי התרבות ההודית עתיקה בהרבה יותר- אלפי שנים.

מוכרים לנו כיום לפחות 4 סוגי ויאמנה'ס שונים.