גליסיה Galicia

צפון מערב ספרד היא מקום מושבם של הגליסאיים, גובל בפורטוגל, עני מאד. חבל נפרד המהווה יחידה עצמאית, מי שמבקר כאן חושב על אירלנד, ולא סתם. הדמיון בין הקלטים פה ושם, צלילי החלילים, השלוב של הפאגניזם עם הנצרות, המון מוסיקה וריקודים- בקיצור אירלנד.
מחולקת לנפות המשנה הבאות:

1 A Coruña
2 Lugo
3 Ourense
4 Pontevedra
5 Santiago de Compostela

היא מוכרת בתור הארץ של 1000 הנהרות, אלו הנהרות שחוצים אותה מההרים לחופי הים.
חופי הים החל מהנעימים כמו Mariaas ועד המשוננים והמסוכנים כמו Costa de la Muerte שתרגום שמו מעיד עליו –חוף המוות. גם מזג האוויר כאן קריר במידה ניכרת מזה של ספרד, מ5 מעלות בחורף עד 20 מעלות בקיץ, והרבה גשם (אירלנד, אמרתי כבר?).
חופי תיירות תוכלו למצוא באזור Rias Altas, ולא רק אלא גם ערים עתיקות וכפרי דייגים.
הראשונים שהשאירו את חותמם היו הקלטים, הרומאים, כשעברו כאן השאירו את חומות העיר של Lugo הגשר של Ourense.


בימי הביניים החלה הפריחה הגדולה עם גילוי המצבה של סנט דיאגו. אלפי עולי רגל החלו לעלות לקתדראלה שהוקמה בעיר Santiago de Compostela. הדרך שנסללה נקראה – הדרך לסנטדיאגו, וגם הדרך של סנט ג'יימס Camino Jacobeo, לאורכה שובצו מנזרים כנסיות ומבצרים.
השפה המקומית, Gallego, מוכרת כשפה רשמית. היא מאד דומה לפורטוגזית. כנראה שהשפות כמו החבלים נפרדו במאה ה-12 כאשר גליסיה הצטרפה לאיחוד ליאון-קסטיליה ואילו פורטוגל התבדלה. כמו יתר השפות, עם עליית החשיבות של הלאומנות הבדלנית בראשית המאה ה-20, ניסו להחיות את השפה, עם עלייתו של פרנקו לשלטון היא הוצאה מחוץ לחוק וב30 השנה האחרונות יש צמיחה מחודשת תרבותית.
ההבדל בינה ובין שפת הבסקים, שהיא שפה מדוברת, אבל נחשבת שפה דלה, לא שפה שכותבים בה, שפת איכרים. כ80% מתושבים מדברים אותה.
גליסיה נחלקת ל4 נפות כפי שצוינו לעיל מהן רק אורנסה אינה לחופו של ים. החופים משוננים, נופים פראיים מעוררי סקרנות. החבל הינו כפרי ברובו, ואין כמו גליסיה כדי לראות הרבה חוות ספרדיות פזורות והמון כנסיות.


על החופים תוכלו למצוא את כפרי הדייגים Rías Baixas כמו הכפרים Noia ו Muros.
בחופי Costa da Morte, מלאי הצוקים מעל האוקיינוס –אפשר לראות מגדלורים עתיקים, כאן נמצא Fisterra המקום שהספרדים היו בטוחים שזה "קצה העולם".
אפשר ללכת לאורך העיירות ששימשו את דרך הצליינים ל Santiago, כמו דרך Samos Portomarín ,Melide, מנזרים כמו Sobrado dos Monxes ו Caaveiro and Monfero לשמורות הטבע Fragas del Eume Natural Park.
בהחלט ניתן לחוש את המסורת הקלטית בפולקלור וכלי הנגינה המקומי, Gaita, הוא אחיה של חמת החלילים. האוכל במקום מתבסס מאד על דגים, יש גם ממתקים מקומיים שאת סוד יצורם הם שומרים בחשאיות של סודות אטום.

אתרים נוספים לביקור חוץ מסנט דיאגו דה קומפוסטלה:
Coruña- עיר בעלת משמעות כלכלית גדולה. אתרי התיירות הן כנסיות רומנסקיות, בית כנסת (!!) ורובע עתיק.
זוהי עיר הבירה של גליסיה כיום, התחלה מצויינת לטיול בסביבה.
Vigo- העיר הכי פופולארית בגליסיה, בעלת הנמל החשוב ביותר, ורובע עתיק מקסים ומשומר היטב.
Lugo- עיר מוקפת חומה רומית עתיקה ובעלת קתדראלה רומנסקית יפה.
Pontevedra- אומרים שזו אחת הערים היותר יפות בספרד כולה. רובע עתיק ומשומר היטב, ציורי מאד, ובמקום גם מוזיאון מכובד.