מלגה

חוף קוסטה דל סול מוקף שרשרת הרים, המגנים עליו מפני האקלים והרוחות. מזג האוויר נוח משך רוב חודשי השנה. והעיר המרכזית היא מלגה.
עיר של מסורת ים תיכונית, נגישה מאד בכל אמצעי תחבורה. מהארץ יש טיסות ישירות.
בעיר עצמה אפשר לנסוע ברכבת–כרכרה ישנה (Tranvia) שהיא למעשה אוטובוס תיירים. מוביל את התיירים בין האתרים המרכזיים של העיר ומאפשר לתייר להחליט איפה להשקיע מבט יותר ממושך בהמשך.

הפניקים הכירו את העיר, נקראה בפיהם מאלקה, בגלל הים והנמל הנוח כמובן.
המורים החזיקו בעיר עד מחצית המאה ה-15. הנמל ירד מגדולתו, סיביליה קיבלה את הרישיון לסחור עם אמריקה, ולחופי מלאגה הגיעו שודדי ים.
היא הפכה מאוחר יותר למרכז מסחרי-איברי. ההיסטוריה של העיר השפיעה רבות על ההוויה שלה. העיר נבנתה למעשה סביב האלקאזר, סביב החומות המגנות של המבצר, שכיום הוא מוזיאון ארכיאולוגי מדהים.
פרט לאלקאזר ולחומות המבצר שכיום משמש כפרדור ממנו הנוף המרהיב אל העיר. במאה ה-19 מלגה הפכה להיות אתר נופש ותיירות של חובבי שמש אלגנטיים. פארק Calle Alameda הוקם אז בהשפעה זו והכיל אוסף בוטאני עשיר ביותר של צמחיה אירופאית. בחורף מתקיימים פה קונצרטים באוויר הפתוח כל יום ראשון.
ישנן כמה גלריות שמחזיקות מיצירותיו של פיקאסו, בן העיר המפורסם ביותר (בלי להחשיב את אנטוניו בנדרס כמובן), כולל המוזיאון לאמנות יפה ליד הקתדראלה. בבית הולדתו ב Plaza Merced הוקם מוזיאון המוקדש לו לחייו ויצירתו– כניסה חינם לחלוטין כולל כל האתרים בתוככי המוזיאון.
האם יש מה לעשות במלגה עם ילדים? בעיר עצמה קצת פחות, אבל בסביבותיה הרבה מאד אטרקציות, פארקים, גני חיות ואתרים המתאימים לילדים בגילאים שונים.

האלקזאר Alcazaba

המלצה- מי שביקר באלקזרים אחרים בערי הדרום- לדלג על הנוכחי.
בכניסה תוכלו לראות את פסלו של שלמה איבן גבירול, יליד העיר (משורר שירי האהבה היפים בעברית של ימי הביניים).

שרידיהן של החומות המוריות העתיקות, מרחק הליכה קצר ממרכז העיר, שלוט טוב מוביל למעלה הגבעה. החומות נבנו במאה ב9 או ה10. אז הוא שימש להגנה מפני הפיראטים. במאה ה-14 המורים הפכו אותו לארמון (אותו תהליך כמו בגראנדה). ב1487 המקום נכבש על ידי המלכים הקתולים ואפילו פרדיננד ואיזבלה שהו כאן. אבל עם השנים המקום ננטש ורק במאה ה-20 שוקם והוכנסו לתוכו מוצגים ארכיאולוגים ואחרים (כולל דגם של המבצר עצמו בתקופות יפות יותר).


Castillo de Gibralfaro
על אותה הגבעה בהמשך לחומות (יש מעבר עליהן) נמצאים שרידי מבצר המגדל. שימו לב כי הכניסה היא במפלס הגבוה ביותר ומחייבת עליה תלולה מאד.
במקורו המבצר נבנה על ידי הפניקים, אבל השרידים העתיקים שרואים הם מוריים.
כיום המבצר משמש פארדור (מלון-ארמון) בחלקיו הבנויים, אפשר לאכול כאן צהרים (יקר) ואפשר לצפות אל העיר למטה.
 

Málaga Cathedral
בנויה בסגנון רנסנס, מהמאה ה-16. היות והבנייה נמשכה עד המאה ה-18, הרי ניתן לראות עירוב סגנונות בניה. סבלה נזק קשה בתקופת מלחמת האזרחים. במקום שני אורגנים ומגדל פעמונים.


בית פיקאסו

שעות פתיחה: שני-שבת 14.00-10.00 ו 20.00-17.00. ראשון 14.00-10.00, בקיץ סוגרים ב21.00.
כניסה חינם.
כאן נולד פבלו פיקאסו ב1891, בבניין בן 5 קומות ברובע העתיק של העיר. הוא גדל כאן בדיוק עד גיל שנה וחצי (!!). מה שמספיק לפרנסי העיר להפוך את הבית למוזיאון לזכרו, כ-200 עבודות שלו מוצגות כאן, וגם תערוכות מתחלפות.