גראנדה Granada

גראנדה ממוקמת על שלוש גבעות השייכות לרכס הרי סיירה נבאדה הגבוה. העיר העתיקה, זו שמעניינת את התייר, נמצאת מעל העיר המודרנית רחבת הרחובות.
הרומאים היו אלו שהתיישבו כאן לראשונה, הם הוחלפו על ידי הויזגותיים, שבנו את המבצר ואת האזור סביבו, כולל חומות ההגנה הראשונות של העיר. כל הביצורים האלו לא עזרו לגראנדה והיא נפלה כרימון עסיסי בידי המורים ב711 (גראנט משמעותו רימון בספרדית). והיא אכן עיר הרימונים. למעשה גראנדה הייתה העיר האחרונה שהוחזקה על ידי המוסלמים בספרד, אחרי שאחיותיה סביליה וקורדובה נפלו בידי המלכים בנוצרים. אבל ב1492 בסופו של דבר אחרי מצור של 8 חודשים גרנדה אף היא נפלה בידי איזבלה ופרדיננד.
הספור העצוב (מהצד של המוסלמים) על כניעת העיר התרחש לאחר שהמלך, "המלך הנער", של העיר נפל בשבי בידי הנוצרים. ומי היה "מלך –נער"? כמו תמיד מעורבות שתי נשים. האישה החוקית של הכליף, שדאגה כי בנה (הנער) יחליף את אביו כיורש. והאישה הפחות חוקית (נוצרייה) שהייתה פילגשו של הכליף, ורצתה שילדה ירש את המלוכה. הכליף נפל שבי בקסמיה ואכן התכוון להתגרש (ובתור כליף מוסלמי זו לא בעיה גדולה כל כך) תוך כדי תכנון תוכניות הוא מת, ובנו ירש אותו. התחוללה מהומה לא קטנה בעיר, כאשר אשת הכליף בחשה לא מעט. במסגרת זו הוציאו להורג רבים ממכובדי העיר, וגולגולותיהם נמצאו באלהמברה בחדר הגולגולות.
הנוצרים בכל אופן ניצלו את המומנטום, לקחו את הנער בשבי, והצליחו להשיג כניעה.


אלהמברה וגני חרנליפה
שעות פתיחה: מרץ- אוקטובר מדי יום 19.30-9.00, מנובמבר-פברואר מדי יום רק עד 17.30. יש גם סיורי לילה (הזמנה מראש).
זמן הביקור באתר- הוא לפי הזמן הרשום בכרטיסים (יש כרטיסי בוקר, אחרי צהרים, ערב). כמות המבקרים במקום מוגבלת לכל עיתוי. אחרי שנכנסים אפשר להישאר עד זמן הסגירה של אותו מסלול (בוקר, צהרים וכו').
הכניסה מוגבלת לכניסה לארמונות נרסיד בשעה המצוינת, יתר הזמן חופשי לרשות המבקרים.
כניסה בתשלום.
היות ומדובר באתר מבוקר מאד, זמני כניסה מוגבלים לפי הכרטיס, מומלץ בחום לרכוש כרטיסים מראש- אפשר בעיר עצמה ערב קודם או לגמרי מראש דרך האינטרנט. אפשרות אחרת- לעקוף את הקניה מראש של כרטיס להצטרף לאחד הסיורים המאורגנים היוצאים מבתי המלון בעיר, יתרונות פרט להדרכה הם הובלה באוטובוס עד שער הכניסה ממש. כרטיסים מובטחים מראש.


המורים החלו לבנות את אלהמברה במאה ה-13 למטרות הגנה ולכן נבנה על גבעה רמה מעל נהר Darro. ארמונות נוספו בתקופת נרסיד, אלהמברה הייתה אמורה להיות עיר מבוצרת מושלמת עם הארמון (Palacio Nazaries), המבצר (alcazar), הגנים (Generalife) ומבנים נוספים.
הגנים תוכננו במאה ה-14.
לאחר הכיבוש הנוצרי הארמון שימש את המלכים הנוצריים כמובן, חלק מהמבנים המקוריים נהרסו ואגפים אחרים נוספו. למשל קרלוס החמישי "העביר" אגף שלם ממקומו כדי להקים את הארמון שלו (Palacio de Carlos V) במקומן.
נפוליון עשה שימוש במבצר בתקופת מלחמתו בספרד. חלקים נוספים נהרסו. רק ב1870 הוחלט לשמר את המתחם למען הדורות הבאים.
מי שמעוניין בפרטים נוספים על המסלול בתוך אלהמברה- מוזמן לפנות ליונית.

 
כדאי לבקר במבצר, ארמון קרלוס החמישי, ארמון הנסרידים (ארמון אלהמברה) ששעות הכניסה מוטבעות מראש בכרטיס, לא לפספס את ההרמון, המרחצאות המלכותיים, אולם השגרירים,  פטיו ההדסים וגני חרנליפה.


הקתדראלה

הוקמה על ידי פרננדו ואיזבלה כמקום מתוכנן לקבורתם (Capilla Real). הבניה הסתיימה ב-1521, בתקופת שלטונו של נכדם קרלוס החמישי, הוא זה שארגן את הטקס הממלכתי-דתי להעברת גופותיהם ממנזר San Francisco. הקפלה המלכותית מכילה גם את הגופה של ג'ואנה המשוגעת, בתם, ובעלה פיליפ היפה מאוסטריה. היות והבניה הסתיימה רק במאה ה-18, הרי הקתדראלה היא תערובת של סגנון גותי וראנססי. בחדר תשמישי הקדושה יש לא מעט יצירות אומנות דתית, ציורים והפסל שנסע עם המלכים הנוצריים לאורך כל מסעות הכיבוש מחדש של ספרד מהמוסלמים.

מרתפי הצוענים Sacromonte
ספרד היא מלחמות שוורים, טאפאס, פאילה, וכמובן פלמנקו וצוענים. ב Sacromonte (ההר הקדוש) בעליה מעל אלהמברה, כאן רקדו אולי פעם את הריקודים המסורתיים במערות/מרתפים. כיום הכול ממוסחר עד אימה.
הצוענים הגיעו לספרד לפני כ -600 שנה, התנחלו במערות שעל צלע ההר. תערובת של התרבות הצוענית והערבית יצרה את ריקודי הפלמנקו.
יש שתי אפשרויות למצוא מועדון ריקודים צועני, לבקש במלון בו אתם מתאכסנים מפקיד הקבלה, ויש סיכוי שימליץ על Tablao (מועדון ריקודי פלמנקו) מוכר ואולי פחות ממוסחר. או לשוטט ברחובות ולמצוא לבד.הוסטלים, בתי הארחה (ודיור זול יחסית) בעיר והסביבה

אפשרות בילוי בערב