<


בזילקת סן מרקו -Basilica di san Marco
שעות פתיחה:מאי –ספטמבר 17.00-10.00 , יתר השנה עד 16.00.ימי ראשון 17.00-13.00הכניסה חינם .אתרים בפנים בתשלום נפרד

 

הבזיליקה הראשונה נבנתה במאה ה-9 ,מקום משכן לגופתו של מרקו הקדוש שנגנבה מאלכסנדריה כ -400 שנה קודם לכך . הבניין המקורי נהרס ,והבזיליקה הנוכחית,  המכונה הכנסייה הזהובה, (ד- אורו. ), נבנתה בסוף המאה ה11 בסגנון ביזנטי, ומשך השנים נעשו בה שינויים, רומנסקי גותי ורנסנסי, אשר יצרו את המבנה המושלם ,שהוא עירוב סגנונות אמנותי מדהים!
בכניסה,(מבחוץ) מעל הדלת משמאל רואים את הפסיפס המתאר את העברת גופתו של מארק הקדוש. מעל הדלת הראשית גילופים יפים .
הבזיליקה מעוטרת בכיפה מרכזית, וסביבה 4 כיפות קטנות יותר. כל 5 הכיפות יוצרות צורה של צלב. חמישה שערי  שיש מפוסלים ומתוגלפים נפתחים מהבזיליקה אל הכיכר, בשער המרכזי  מהמאות ה13-14, במבט פנימי רואים את פסל הארד המפורסם של 4 הסוסים. עבודתו של פסל יווני מהמאה ה3 לפנה"ס. המקור מוצב במוזיאון, וכאן יש רק חיקוי. הפסל הוא אחד הפריטים שהובאו לכאן מקוסנטינופול לאחר שהוכרעה בידי וונציה ב1204. נפוליון חמד את הפסל והעבירו לפריז. כאשר משטרו התמוטט, הוחזר הפסל לוונציה.
כל אחת מהכניסות לבזיליקה מעוטרת בפסיפסים מהמאות ה13 ,16,19. האכסדרה בת 6 הכיפות מצופה שיש ומשובצת בעבודת מוזאיקה, כולל יצירות מהמאה ה13, שבהן סצנות תנכיות. בבזיליקה עמודי שיש גדולים בעלי כותרות מכל הסוגים. על הקירות והקשתות פסיפסים מרהיבים.
האוצר המרתק ביותר הוא  הפאלה- ד'אורו. פרגוד זהב למזבח הנחשב ליצירת צורפות הזהב המושלמת ביותר מהתקופה הביזנטית, משובץ בכסף, אמייל, פנינים ואבנים יקרות. עוצב בקוסטנטיפול ב 967 , נלקח שלל והובא לוונציה (כניסה לשטח זה בתשלום נפרד של מספר יורו).
מומלץ לראות גם את ה"בית אוצר" המורכב ברובו משלל הביזה. (אותו כרטיס כניסה לפאלה ד'אורו).
גלריה של הבזיליקה- ממנו ניתן  להשקיף טוב יותר על עבודות המוזאיקה המכסות את הקירות, וכאן גם מצוי מוזיאון הגלריה (פתוח רק עד 16.00, כניסה בתשלום נפרד).