איטליה 8 ימים מרומא למילנו

זמן: שמונה ימים

אפיון המטיילים: קבוצת חברים

תחבורה: רכב שכור

לינה: הזמנות של בתי מלון מראש –קבוצה של 10 איש,לא רוצים להסתמך על המזל.

העדפות: לראות כמה שיותר מקומות ,ערים ואתרים.

 

 

רומא - יום 1

נחיתה (נכון שמוקדם בבוקר, שמים את הדברים במלון וישר רצים לטייל.. לא חושבת בכלל על אופציה אחרת..). הקוליסיאום - כולל להיכנס פנימה. פורו רומנו (צמוד לקולוסיאום) אישית אני חושבת שאם אין זמן ולא ממש מתים על עתיקות, אפשר בהחלט לראות מהרחוב למעלה, ולא להיכנס.ללכת לכנסית סן פייאטרו אין וינוקולי (הכל קרוב מאד).

כל זה בערך כחצי יום.

ואז לעלות ברחוב פורו אימפראלי, אם מזג האוויר יפה אפשר ברגל, רחוב רחב מאד - אי אפשר לפספס אותו... מוביל לפיאצה וונציה. לראות את הפיאצה, כל הבנין הלבן המיוחד של עוגת החתונה את המרפסת שמוסוליני נאם ממנה, לראות את כיכר הקמפידליו (לא להכנס), לצפות משם על הפורו רומנו מלמעלה.

משם להמשיך ברחוב הראשי אל קורסו - לכיכר הספרדית, מזרקת טרווי, וכל איזור הכיכרות וחנויות התיירים של מרכז רומא.

שם גם הייתי נחה ואוכלת צהרים.

אח"כ להמשיך עם הרחוב עד קצהו העליון של ויה קורסו - עד פארק וילה בורגזה, להיכנס פנימה לפארק, לא להיכנס למוזיאונים למרות שהם מרתקים.

אח"כ לרדת לכיוון הפנתיאון - חובה להיכנס. מדהים! לכיכר נבונה (גלידה מצויינת וטרטפוי), ותלוי כמה כוח עוד יש לכם.......

בעיקרון המסלול כולו ניתן לבצוע ברגל וקשה להכניס בכלל רכבי תיירים למרכז רומא. ניתן לעשות "הקפצה " מפורו רומנו לפיאצה וונציה באוטובוס מקומי או מונית.

 

רומא יום 2 -

בהנחה שזה לא יום ראשון של השבוע - כי אם כן יש בעיה קלה...

בבוקר לנסוע לוותיקן. (לא הולכים נוסעים לשם). להגיע לראות את כנסית סנט פטרוס, התצפית מהגג יפה מאד, ללכת לצידו השני של הוותיקן להיכנס למוזיאוני הוותיקן - לקרוא חומר קודם, לא לראות את כולם, רק את המיוחדים, את התצוגות של חדר המפות למשל וכמובן את הקפלה הסיסטינית שאסור להיות ברומא בלי לראות אותה.

משם לרדת ברגל לכיוון העיר, לעבור דרך מבצר סנט אנג'לו, אני ממליצה להיכנס לתוכו - תלוי בזמן לרשותכם. ולהגיע לצד של הטיבר טראסוורטורה, איזור הרובע היהודי, בית הכנסת היהודי (מבחוץ).

או לחילופין לנסוע ברכב שלכם לגני טיבולי - לבקר בגנים ובעיירה. לקראת ערב. נדמה לי שנסגר ב - 18.00 ולחפש שם מסעדה נעימה לארוחת ערב. (ממליצה על ביקור בוילה ד'אסטה ולא בוילה אדריאנה - אבל אם אתם חובבי עתיקות אדריאנה יותר עבורכם).

 

יום שלישי – עם רכב צמוד כבר.

אופציה אחת לנסוע לדרום - לנפולי.

נסיעה ישירה על האוטוסטרדה לנפולי - ממש לא להיכנס רק לאפסן לכם את המזוודות במלון שהזמנתם מראש. וישר לרדת לנמל, לקחת סירה לקאפרי. לבקר במערה הכחולה אם אפשר מזג אוויר. בכל מקרה לעלות למעלה על האי. מסעדות מצויינות למעלה, יש רכבל, קניות.

 

 לשוטט קצת ואז לנסוע לפומפיי - ניתן לתאם שם הדרכה במקום עם מדריך איטלקי דובר עברית מעולה ומלא הומור. שווה לראות עם הדרכה והסבר, אחרת מפספסים חלק ניכר מסיפורי הזימה.

בערב להגיע לנפולי - רובע סנטה לוצ'יה, הנמל, לראות את בית האופרה מבחוץ, הגלריה - הכל באותו מרחב. וכן -  כמובן שלאכול פיצה נפוליטאנית שזה משהו מעולם אחר.

שימו לב - לא להסתובב עם הציוד שלכם -  המון גנבים.

 

יום רביעי (או אם לא נסענו לדרום, יום שלישי)

נסיעה לרומא מנפולי - או ישירות מרומא לאיזור אומבריה -

עיירה ראשונה ספולטו - מבצר ענק, חנויות מקסימות וגשר פונטה אל טורו - מסיבי ביותר השומר על העיר.

עיירה שניה - אסיזי - שתי הכנסיות התחתונה והעליונה על שם פרנסיצקוס הקדוש, סיור בסימטאות העיר, קצת עליה ברגל - אם לא חם מאד לא נורא. נוף מטרף,עיר ימי ביניים אמיתית ובחלקה הרוסה מרעידת האדמה. לא לוותר.

עיירה שלישית- פרוגה. לא רחוקה מאסיזי- זוהי בירת האיזור. כיכר 4 בנובמבר מזרקה יפה, מוזיאונים(אין זמן לא נכנסים)ארמון (כנ"ל).הכניסה לעיר היא דרך מבצר ישן ובמדרגות נעות, שיטה מקובלת באיטליה. כאן נדהמים להגיע מהחניה למרכז העיר דרך בטן האדמה.

 

יום חמישי-

אגם טרמיסאנו- הצצה, נסיעה לסיינה- מחנים את המכונית בשער החיצוני(ברוב הערים העתיקות לא ניתן להיכנס עם רכב ובטח לא רכב תיירות גדול) ועולים ברגל לכיכר אל קמפו. הביקור בעיירה הוא בעיקר בכיכר , ברחובות לידה, כנסיה- דומו מיוחד מאד (צריך לעלות עוד ברגל) וכמובן שיש מוזיאון שלא יהיה זמן לראות.

יש כמה אפשרויות- אחת היא לנסוע לפירנצה מסיינה והשניה היא להמשיך את הערים הקטנות ולהתחיל עם פירנצה רק מחר.

סן ג'ימניאנו- עיר המגדלים. אותו תהליך לגבי הרכב, עיר של מגדלים. כן להיכנס. ויש בכיכר גם מוזיאון עינויים קטן מימי הבינים , מעניין וגלידה הכי טובה בכל איטליה אני חושבת, לפחות גלידת השוקולד.ניתן לקנות יין טוב ויחסית זול בירידה מהכיכר...שווה.

פיזה- כמובן המגדל הנטוי וכל הכיכר סביבו. מאחורי המגדל ליד השירותים הצבוריים, יש בית קברות מיוחד מאד- שווה כניסה. אפשר לקנות כרטיס כניסה אחד לכל האתרים בכיכר – הכנסיה, בית האשכבה, המוזיאונים ובית הקברות. שווה לראות כאן יותר מאשר רק את המגדל.

אם יש זמן(אין כנראה) העיר עצמה עתיקה ומלבבת בצורה לא רגילה.

עכשיו אני בדילמה- אם יוצא לכם. ממש חובה ביום זה להיכנס לאחד היקבים באיזור.אבל כדאי לקבל המלצה ממישהו מכיר, אולי בקבלה במלון?,או בלשכת התיירות כי יש גם יקבים "דפוקים" . בדרך מפיזה לפירנצה, אפשר לעצור בלוקה- כנסיה מדהימה ונוף מיוחד..ועוד..

לינה אני ממליצה להתמקם בפירנצה ולצאת בערב לארוחת ערב וטיול לילי בעיר המוארת.

 

יום שישי- פירנצה

טוב, זו הבעיה - איך ומה ועל מה לוותר!

בהנחה שיוצאים מאיזור תחנת הרכבת של פירנצה, סתם כי צריך להתחיל איפה שהוא -אז לראות את סנטה מריה נובלה- הצמודה לרכבת ממליצה להיכנס. מיוחדת מאד.ללכת לפי השלוט העירוני ומפה לכיוון כיכר הדואמו- הקתדרלה סנטה מריה דל פלורה ,להיכנס , ממליצה גם לעלות למעלה לעשות מהגג תצפית- לא חשובות הרגלים, העיניים והנוף משהו משהו!!!!  אפשר לדלג על המוזיאון של הקתדרלה, כן לראות את הקמפינאלה (מגדל הפעמונים) ואת בית הטבילה והדלתות המוזהבות שלו- אפשר לראות רק מבחוץ....לא חובה להיכנס לנוצרים אדוקים שכמונו.

ההתלבטות הנוראית בקשר למוזיאונים- או גלרייה דל אקדמיה , או ארמון ברג'לו והמוזיאון הלאומי,  או גלריה אופיצי- שאני חושבת שבכל מקרה אותה חייבים לראות, או ארמון פיטי שגם עליו אני ממליצה בחום רב....בקיצור –בעיה אמיתית כי יותר מדי מוזיאונים הראש מתנפח ומצד שני .....

אז תבחרו מוזיאון,אחרי שתקראו ותחליטו- וברור שזה יגמור את החצי השני של היום הראשון.אולי עוד תספיקו בדרך אל הנהר את שוק הקש וכנסיית סנטה קרוצ'ה שלידו.

בערב ממליצה ללכת לגשר וקיו, לעבור אותו ומיטב המסעדות אני מצאתי דווקא מצידו השני של הנהר.

 

 

 יום שביעי –ממשיכים צפונה

אם לא הייתם בארמון פיטי או גלריה אופיצי בכיכר סניוריה,אני חושבת שאסור לעזוב את פירנצה בלי לראות אותם.ולכן חצי יום להקדיש ליתרת מה שלא ראיתם מהחשובים של העיר.

ממשיכה את יתרת היום בנסיעה לוורונה, עירם של רומיאו ויוליה, ובה גם ארינה מיוחדת ועיר בכלל חמודה מאד.משם ביקור קצרצר לאורך אגם לאגו גארדה, אם יש יותר זמן להיכנס לסירמיונה ומגיעים למילאנו-

במילאנו סיור בדומו חובה!, הכי גדולה באיטליה ושלישית בגודלה באירופה . גלריה עמנואלה הסמוכה שזה מרכז קניות עשיר מקורה ומיוחד מאד,גם אם לא קונים-כי יקר, רק לראות, בית האופרה של מילאנו. ואיזה מזל יש לכם- האיטלקים סידרו את כל האתרים צמודים אחד לשני.ממליצה מאד או כאן או בנפולי להצליח להיכנס לבית האופרה לסיור מבפנים כי ההבדל בין החוץ לפנים הוא אדיר.

 

זהו מה נשאר- מזוודות לארוז, קניות קצת, ולעלות לטיסה.

 

כמובן שאפשר לעשות מסלולים אחרים לחלוטין. מאד תלוי בסגנון שלכם ומה שמעניין אתכם.אלו האתרים המרכזיים ביותר על הציר המרכזי של מרכז איטליה.

 

הצעות אחרות למסלולי טיולים באיטליה:

מסלול של 15 יום:

http://www.caravantours.com/pages/ItalyCapri.htm

מסלול מוונציה לרומא:

http://www.driveeurope.com/driving_tours/italian_beauty.html