איטליה לילדים

איטליה אינה המדינה הראשונה באירופה אותה כדאי לבקר עם ילדים. היא מלאה באוצרות אמנות, ארכיאולוגיה, טבע, ושוב אמנות –אותם נושאים שבדרך כלל פחות מעניינים את האנשים קצרי הקומה וקצרי הסבלנות. זו יכולה להיות חוויה מתסכלת להורה  עייף שמעוניין לראות את איטליה על אוצרותיה וילדיו מעוניינים להגיע לשפת הים (ויש כמה חופים מרהיבים).

אבל בהחלט ניתן להתאים טיול באיטליה גם לטיול משפחות וילדים. ואם הילד מתקשה להסתובב ברחובות עיר עתיקה זו או אחרת, תמיד אפשר להציע לו טיפוס לקמפניל-מגדל הפעמונים, או לחילופין לעשות סקר ממצה על הגלידה האיטלקית המצוינת.

על רומא אדלג בסקירה זו, אבל היא נכס תיירותי משמעותי וגם לילדים ( רומא לילדים מופיע ב"רומא").

אתרי תיירות שלא כדאי לפספס גם עם ילדים:

דרום איטליה

חופי אמלפי

מרהיבי עין. בחלקם ניתן גם להתרחץ.ביקור בחופים הרחצה המאושרים, בד"כ מחייב תשלום לכניסה. לא מומלץ להשתמש בחופים לא מאושרים, שכן רובם מסולעים. ביקור באזור מציע גם ביקור במערה Grotto dello Smeraldo, יורדים במעלית לתוך המערה ושטים בסירה אחר כך.

 פומפיי

בהחלט יכול להשאיר חוויה לילדים על החיים בתקופה הקדומה. גם עליה לווזוב מרשימה ילדים. במקום ביקור בפומפיי ההומה תיירים בעונה, אפשר לבקר בפסטום , שם גם ניתן לשלב רחצה בים.

נפולי

 עצמה פחות מעניינת עבורם,ואין בה אטרקציות מיוחדות.בחוף הים נמצאת Villa Communale and Aquarium בעצם חוף רחצה שבמרכזו אקווריום ופארק שעשועים.  הקטקטמבות Catacomb die San Gennaro אלו חדרי הקבורה של הקדוש ג'נארו.

לא רחוק מהעיר נמצא מוזיאון רכבות ליד    Museo Nazionale Ferroviaria di Pietrars –Portici ממוקם היכן שהיה בית חרושת לקטרים, ומכיל תצוגה משביעת רצון של קטרים , מנועי קיטור, וקרונות של רכבת. לא רחוק מנפולי נמצא גם פארק השעשועים Edenlandia/p>

 קפרי

 נוצרה עבור תיירים וילדים . השיט אליה, העליה למונטה סולרו ברכבל הפתוח, שיט ב"צוללת " מתחת למים בחופי קפרי, הביקור במערה הכחולה-כל אלו חוויות לילדים.

אומבריה

בפרוג'ה

 ההליכה במבצר התת קרקעי המוביל אל העיר. באסיזי המוזיאון לעינויים ברוקה מג'ורה, שוקולד באצ'י המפורסם,אורבייטו ובנייתה המיוחדת על הסלע,ביקור בתוך הבאר בעיר. כל מה שכרוך בלאגו טרמיסאנו, פעילות מים ,שיט וכו'

 

החוף המזרחי- אמיליה רומנה

 העיר הגדולה בולוניה-מי שמתעניין מוזיאון אטרוסקי ארכיאולוגי מהגדולים שיש לתרבות זו. כמובן שלטפס למגדל העיר אחד הבודדים שנותר,מקום נהדר לילדים הוא סיור במפעל אופנועים  ובו מוזיאון Museo Ducati הסוקר את תולדות האופנועים-מרתק.מוזיאון צעצועי מלחמה וחיילי צעצוע Mario Massaccesi National מעל 15.000חיילי צעצוע ,מוזיאון יהודי (למי שמתעניין ביהדות העיר ,מוזיאון עשיר). באמיליה רומנה נמצאת גם Italia miniatura (צפונית לרימיני), פארק מים מכובד Acquafan ,ופארק השעשועים ליד רוונה Mirabiladia . כמו כן חופי ים ששווים ביקור ולפחות הצצה.

 

החוף המערבי-ליגוריה

ג'נובה

 העיר שבה גדל קולומבוס בילדותו, בעלת נמל ישן ומרתק.בנמל נמצא מוזיאון ימי מרשים Padiglione del Mare e della Navigazione מומלץ לבקר בו (או בזה של וונציה)במוזיאון נמצאים כלי שיט משוחזרים בגודלם המקורי, ועוד אלמנטים מההיסטוריה הימית של העיר. בעיר יש גם אקווריום ענק Acquario di Genova מכיל 50 מיכלי מים  וחיות ים שונות. מהנמל ישנה מעלית ל  Grande Bigo ממנו ניתן לצפות על העיר.

 

טוסקנה

 סן ג'ימינאנו

 נוצרה עבור ילדים, החל מהמגדלים המיוחדים, הכיכרות שאפשר להתרוצץ בהן, מוזיאון העינויים, והגלידה המצוינת.בעיר יש פארק ירוק שובה לב,היכן שהיה המבצר הישן הRocca. מומלץ לטייל על חומות העיר, כולל הצצה בבית המרחץ הישן./p>

ביקור ביקבי יין (אחד מרבים) מעקב אחר תהליך הייצור ואולי טעימה יכול לעניין ילד סקרן.כדאי שתתאימו את הביקור באחת הערים ל"יום שוק" שיכול להיות חוויה ססגונית.

סיינה

 על פיאצה דל קאמפו. הדגלים וניסי הרבעים בכל החנויות של המזכרות, האפשרות לדמיין את הפאליו מתרחש כאן ,מעורר חשק בעיני הילדים ורצון להיות רוכבי סוסים כשיהיו גדולים. ברור שחובה לטפס על המגדל בכיכר Torre del Mangia , וממנו העיר והכיכר נראים שונה.

פיזה

 והמגדל העקום (ילדים אוהבים לראות אתרים מונמנטלים) כיום יש אפשרות גם לעלות לגובהו לתצפית.גם בית הקברות הסמוך מרשים ומיוחד. המרחב של הדשא בכיכר הגדולה מפתה ילדים ומבוגרים להשתרע עליו בשמש נעימה, או להתרוצץ אחרי כדור.

אם אתם מחליטים לבקר ב PINOCCHIO PARK – COLLODI, זה איננו פארק שעשועים-יותר דומה לגן של פסלים, מאשר למתקני משחקים.

העיר הקרובה לוקה מאפשרות טיול על החומות הרחבות מאד שלה, עליה למגדל, וביקור בעיר עצמה ובכנסייה בה נמצא חלק עץ מצלב יישו.

האזור הצפוני ללוקה אך דרומי לאלפים, משמש כר נרחב לפעילות ספורט הרים, טיפוס, ואופנים.מערה מפורסמת של נטיפים וזקיקים היא Grotta del Vento הנמצאת ליד Barga, עוד יותר צפונית ב Pietrasantaישנם יצרני שיש, סדנאות שונות של פסול בשיש וביקור בתהליך היצירה . בהחלט מומלץ לעשות זאת כאן או ב קארארה Carrara.

 

פירנצה

 היא עיר מתסכלת להורים עם ילדים המבקרים כאן לראשונה. העיר מלאה אומנות, והילדים לעיתים (או בדרך כלל) שבעים ממנה די מהר. כדאי להחליט מראש על איזה אתרים מוותרים. הביקור בדומו, עליה לתצפית מהמגדל שלו, ציפייה בדלתות גן העדן שהילד יכול לזהות את ציורי התנ"ך. אחד המוזיאונים . כנסייה אחת או שתיים. הגשר וחנויות הזהב מרשימים.גני בובילי הצמודים לארמון פיטי שווים ביקור עם ילדים.מוזיאון מעניין לילדים הוא מוזיאון ההיסטוריה של המדע: Instituto e Museo di Storia della Scienza ,במוזיאון יש את התגליות של גלילאו, טלסקופים ישנים מאד,ובועת זכוכית המכילה את אצבעו המוזהבת של גלילאו. מוזיאון אחר המעניין ילדים ,הוא מוזיאון Museo Stibbert שהינו בעצם אוסף פרטי של ציוד צבאי, נשק, שריונות ועוד. המוזיאון הזואולוגי העתיק ביותר בעולם (1775) La Specola נמצא בעיר,מכיל המון פוחלצים. פארק חביב ובו גם בריכת שחיה במרכזו Parco delle Cascine,זהו פארק עירוני לכל דבר, הומה אדם בעיקר בסופי שבוע. בעיר יש גם מספר בריכות שחיה שבהחלט ניתן לבקר בהן. מצפה כוכבים Osservatorio Astrofisico di Arcetri נמצא לא רחוק מגני בובולי.

 

צפון איטליה

וונציה פורט בנפרד (ראה וונציה).

מילנו- טיול על גג הדומו בין המגדלים והצריחים זו חוויה שלא תשכח. ביקור ב  Santa Maria delle Grazie לראות את הציור המקורי של הסעודה האחרונה .מוזיאון המדע

Nazionale della Scienza e della Tecnica כל מה שיצר ליאונרדו דה וינצ'י ואינו אמנות, מודלים שונים של מכונות, מטוס , והמצאות שונות ומשונות –מרתק ילדים. (ישנו מוזיאון נוסף בעיר הולדתו וינצ'י-אחד מהשניים בהחלט מספק,אבל כדאי להיות באחד מהם . אפשר לבקר במוזיאון התיאטרון (בנות מאד אוהבות את  הביקור). הפארק הישן ביותר בעיר הוא הירוק והמהנה ביותר, Giardini Pubblici. במוזיאון להיסטוריה של הטבע Museo Civico di Storia Naturale יש שלד של דינוזאור!!!

פארק נוסף בעיר קרוב לשדה התעופה הוא Azzurro Park שבמרכזו אגם מים מלאכותי ואפשר לשחות בו. פארק שבו ניתן גם להתרוצץ, גם לנסוע על סקטים ומתקני שעשועים שונים Park Idroscalo. לא רחוק ממילנו נמצא הפארק Fantasy World Minitalie

וורונה ובה הארינה והבית של יוליה (מרומיאו ויוליה) . ליד וורונה ניתן לבקר בפארק Parco Natura Viva.

איזור האגמים לאגו גארדה רוקה סקאליג'רו-ובמיוחד באגם סירמיונה. הפארק הכי חשוב של איטליה Gardaland ובגללו רבים בכלל מגיעים לביקור באיזור.

 

איזור הדולמיטים (טרינטו, אלטו- אדג'יו )

 מיועד בחלקו הגדול לטיולי טבע. כאן השמורות הגדולות. ניתן לשכור אופניים ולערוך טיולים של יום או יותר ביערות. זה המקום לתרגל עם הילדים טיפוס הרים, ונסיעה בכבלים בפסגות השונות(לא תמיד פתוח אחרי עונת הסקי-כדאי לבדוק קודם).

כאן גם ניתן לראות מערות פרה היסטוריות וציורי קיר מרהיבים בתוכם. שני האתרים הנגישים למערות ומתאימים לטיול עם ילדים הם:

Parco Nazionale delle Incisioni Rupestri Di Naquane ו Cemmo-Cimbergo-Paspardo. מוזיאון ארכיאולוגי בעיר בולצנו  Bolzano באלפים, אינו משעמם כמו שנשמע במיוחד שהמוצג המרשים שבו הוא מומיה של אדם מלפני 5200 שנה שהיה טמון בקרח ולכן השתמר עם ציודו. ילדים אוהבים גוויות ומומיות .

האזור של האלפים משופע גם בטירות, כמו בספרי האגדות לילדים של האחים גרים. אחת הטירות שיותר מומלצת לדעתי לילדים היא Castel Coiraנמצאת מערבית ל Merano  ומרשימה בשל אוסף כלי הנשק, השריונות ובגדי האבירים של ימי הביניים .

 

מירבילידיה Mirabiladia

 נמצא  בעיירה Savio ליד העיר רוונה בחוף המזרחי

שעות פתיחה: מ 1 אפריל עד 30 ספטמבר מ 18.00-10.00 ביולי אוגוסט פתוח עד 23.00.

הפארק ממוקם 10 ק"מ דרומית לרוונה על הכביש הראשי לכיוון רימיני 14A

ברכבת בקו רימיני-רוונה יש לרדת בתחנהLido di Classe - Lido di Savio ומשם יש הסעה חינם לפארק.

אוטובוסים יש מבולוניה, מודנה ,פרמה

יש אפשרות לכרטיסים ליומיים רצוף, הזמנת כרטיסים מראש בלשכות התיירות במקומות רבים ברביירה ,מאפשרת כניסה מהירה ומחיר מוזל.

 

הפארק

העיר של תרבות המאיה- דרך מרתקת להכיר את תרבות מרכז אמריקה שנכחדה.

רכבות הרים של 360 מעלות, ומורדות של 50 מטר חדים, מסתובבות בין האתרים ,המקדשים, והבתים של המאיה.

הנדנדה המתהפכת , משך הרכיבה כדקה וחצי של הפוכים לכל הכיוונים, ונראית  כמו נצח נצחים.

מגלשות מים (בתוך מחליקים) לילדים צעירים ובוגרים יותר, (הנהר הכחול).

יש מתקנים לילדים צעירים יותר(ארץ הפנטזיה) קרוסלות, נדנדות ענק וכו.

מגרש לימוד נהיגה במכוניות זעירות, מסלול נסיעה בתוך מים כולל מפל של 15 מטר.

סחרחורת ענק, מגרש החלקה על הקרח,

מופעים  משתנים מעונה לעונה. בחיק הטבע, ובתוך המתקנים השונים.

במקום הרבה מסעדות ובתי קפה, החל ממסעדה של ממש, שתי מסעדות בשירות עצמי, פיצריות, נקניקיות, המבורגר וכל מה שמקובל בפארקים.

מפה של הפארק

 

פארק אדנלנדיה Edenlandia

מיקום ליד נפולי

הגעה באוטוסטרדה יציאה 10 או 11. מתוך העיר יש תחבורה ציבורית עד 600 מטר מהכניסה לפארק.

תשלום לחוויות המיוחדות בפארק בנפרד

פתוח בשבת וראשון 24.00-10.30.

אתרים והפעלות שונות כמו : הטירה של לורד סאדון, מרוץ מכוניות, דרקונים,מערב פרוע

סרט של 360 מעלות, בו הצופים מרכיבים משקפים מיוחדים ומשוטטים בהיסטוריה של רומא העתיקה הכוללת תקופות שונות וחוויה משמעותית.

בתוך הפארק מסעדה, דוכנים, פיצה, פופקורן וכל סוגי האוכל החביבים על ילדים.

אתר מידע לפארק באיטלקית

 

שעות פתיחה: כל השנה 8.30 עד שקיעת השמש

הגעה: כביש פירנצה –פיזה, יציאה לכיוון פשיה, Pescia  ומשם על כביש435  לכיוון לוקהLucca (יש שלוט לאורך כל הדרך עם תמונות ברורות של פינוקיו)

מפת הגעה

זהו אינו פארק שעשועים במובן המקובל (נדנדות ,סירות ורכבות הרים-אין!) זהו פארק המשחזר את עלילותיו של פינוקיו, על ידי גן פסלים ענק מחומרים שונים, מבוך, טירה מהמאה ה-18 ,כפר טוסקני, גן מרהיב .

מופעים בקיץ כמו תיאטרון בובות , סדנה ליצירת בובות עץ,(השתתפות כלולה במחיר הכניסה)

 

מפת הפארק

 

גארדה לנד Gardaland 

נמצא על הכביש הראשי בין וונציה למילנו, כ30 ק"מ מוורונה.נוסעים על 4A עד הפנייה לפארק הנמצא ליד העיירה Castelnuovo ואז עוברים ל11SS .

ישנם אוטובוסים ישירות לפארק מערים מרכזיות באיטליה (כולל גם מרומא וערים דרומיות).

שעות פתיחה: מהשבוע האחרון של מרץ ועד השבוע הראשון של אוקטובר –פתוח מדי יום בשעות 18.30-9.30. במחצית יוני ,יולי ואוגוסט פתוח 24.00-9.00

הכניסה בתשלום הנחות לכרטיסים ליומיים ,לקשישים .ילד מתחת לגיל שנה-חינם.

 

במקום כ20 חנויות ממוקמות באזורים השונים של הפארק, מסעדות, בארים, בתי קפה ודוכני חטיפים .

בפארק כמה רכבות הרים, אחת מהן מפחידה מאד ,מעליות מהירות, ברגים מסתובבים, מפלי הג'ונגל (סירות ספידו),קאנו, מופעי חיות  דולפינים ואריות ים (אמיתיים), מופע תוכים,ספלים מסתובבים, אי הדינוזאורים, וכל מה שמקובל בפארקים.

אתר המידע

 

פארק המפלצות Parco dei Mostri

 נמצא באזור ויטרבו.

שעות פתיחה: כל השנה יש לתאם כניסה 0761924029

כניסה בתשלום

זה לא בדיוק פארק במובן של גן שעשועים לילדים. אלא גן גדול וטירה של דמויות ענקיות ויצורים דמיוניים חצובים באבן. ההיסטוריה של הפארק מרתקת.הוא נבנה  ב- 1552  על ידי שבויי מלחמה .

הווילה במקום עם רצפה לגמרי משופעת , וכל הצעידה בה במורד הרצפה.

 

מיני איטליה Italia in miniatura

 

באוטובוס מקומי מס' 8 מרימיני .

שעות פתיחה:

הפארק פתוח כל השנה, בחורף מ9.00 עד שקיעת השמש.(מחירים מוזלים יותר), אפריל-יוני 19.30-9.00 , ביולי אוגוסט 24.00-9.00.

כניסה בתשלום

הפארק מכיל יותר מ270 מיניאטורות מושלמות בקנה מידה של 1:50 או 1:25. הפארק מוקף בפרחים, דשא ועצי בונסאי זעירים. המיניאטורות סטטיות ברובן,אבל יש גם ממונעות (רכבות,מכוניות, אוניות משא ושדה תעופה) למשל וונציה על כיכר סן מרקו והגראנד קנאל,היא כחמישית מגודלה המציאותי.

 

מחולק למספר חלקים, הגדול או המרכזי הוא "איטליה" כמובן- שמתחלק לפי החבלים השונים בתוך איטליה, הערים המרכזיות ומבנים משמעותיים בכל עיר .

קרוב אליו (מאותו הצד של מחצית הפארק ) נמצא החלק של אירופה המיניאטורית.(מבנים וערים מרכזיות באירופה, החל מפורטוגל ,ספרד, צרפת, אנגליה, גרמניה ,אוסטריה ועוד) בעיקר ארמונות וטירות. אחריו נמצא מופע /תיאטרון בובות פינוקיו (נוסעים בין התצוגות בקרוניות)

מעבר לרחוב הראשי נמצאים כמה חלקים נוספים:

חלק גדול –וונציה,  שהסיור נעשה בשיט בתעלה כמובן, אחריו מגלשות ושעשועי מים, וכן לונה פארק מדעי עם תגליות משוחזרות חוויתיות. במקום גם גן שעשועים לצעירים ומתקנים (מועטים) מפחידים לגדולים יותר.

מרכז מיני איטליה היא פיאצה איטליה שם נערכים מופעים שונים לאורך כל שעות היממה(בקשו את המידע בכניסה).

ארץ הפנטסיות Fantasy World Minitalie

 נמצא ב San Gervasio   בין ברגמו למילנו על כביש 4A. יש שלוט ברור. מרבית המתקנים מיועדים לילדים יותר צעירים, ובטח שאינו הפארק הכי אטרקטיבי לבוגרים יותר.

שעות פתיחה: מרץ, אוקטובר 18.00-9.30, אפריל- ספטמבר 19.30-9.30 , אוגוסט עד 23.00

הכניסה בתשלום הכולל את כל המתקנים

ארינה בה מופעים לסוגיהם (באיטלקית),ספלים מסתובבים,סירות גומי עגולות לצעירים בבריכות נמוכות, מכוניות מיני קארטינג(לקטנים),רכבת צעצוע, שיט ברפסודה מעץ,טירת אגדות,המערב הפרוע, התפרצות וולקנו, לגדולים יותר: סירות מיסיסיפי-מגלשות מים לסוגיהן, נדנדה מתהפכת.

אתר מידעע  באיטלקית בלבד.  

 

גן חיות –ספארי  Zoosafari Fasanolandia

נמצא בדרום החוף המזרחי של איטליה בקרבת חוף הים, נוסעים על האוטוסטרדה המובילה לבארי Bari ואז בבארי יורדים לכביש 16SS המוביל לאורך שפת הים אל הפארק הנמצא ליד Frasno

שעות פתיחה: 9.30-16.00 בחורף ומתארך ל17.30-9.00 בשיא הקיץ

הכניסה בתשלום-יש אפשרויות שונות, רק לגן החיות או כולל מתקני השעשועים.

 

הפארק כולל מתקנים שונים, כולל מתקני מים ,בריכות, מגלשות וכדומה. כמו כן מתקנים יבשים, מגלשות, גלגל ענק, רכבת הרים, מתקנים לצעירים יותר. בחלק זה יש גם בריכת דולפינים מדהימה ומופעי חיות ים לסוגיהם השונים.

בחלק של הספארי-חדר זוחלים נחשים לטאות ושאר ידידיהם,אריות, ג'ירפות, קרנפים, פילים (ראיתם פעם פיל על שפת הים?),וכל החיות המקובלות. בגן הקופים, הם חופשיים והמבקרים מטיילים על גבי רכבת הפארק בין הקופים .בחלקים אחרים של הפארק נעים בקרוניות מיוחדות, ואפילו קרוניות העולות לגובה כדי לצפות על החיות משם. בעיקרון החיות הן החופשיות ובני האדם הם בכלובים.

מפת הפארק

 

 הגעה: יוצאים מפירנצה על כביש הטבעת לכיוון פרטו ופיסטויהPistoia יורדים ביציאה מס' 11, אל פיסטויה מערב, ועוקבים אחרי השילוט לגן הזואולוגי ,בערך כ4 ק"מ מהירידה.

ברכבת מתחנת הרכבת של פיסטויה אוטובוס 29 לפארק הזואולוגי

שעות פתיחה: מאוקטובר –מרץ 17.00-10.00 מאפריל למשך הקיץ פתוח עד 19.00

כניסה בתשלום.

בפארק, אזור לפיקניקים.מסעדה ובתי קפה, מגרש משחקים לצעירים.

במקום כ600 חיות, ניתן למצוא את כל החיות ה"מקובלות" בגני חיות, דובים, קרנפים, קופים, טווסים, שועלים, קנגרו ועוד

המפה של הפארק

  

פארקו נאטורה ויוה Parco Natura Viva

ליד וורונה

הגעה בכביש מוונציה לבולוניה יורדים בוורונה צפון Nord ,אם מגיעים בכביש ממילנו לוונציה יורדים בPeschiera. נחשב אחד מגני החיות הטובים של אירופה.

שעות פתיחה: ממרץ עד אוקטובר 16.00-9.00 ביוני ,יולי וספטמבר עד 17.00 ובאוגוסט אפילו עד 18.00.

כניסה בתשלום: לפארק הסאפרי ופארק הדינוזאורים משולב.

המיוחד ביותר בפארק הוא השטח המוקדש לדינוזאורים. דגמים רבים של דינוזאורים, בגודל אמיתי ובחיק הטבע נראה כאילו עוד רגע ינועו ממקומם. הסברים על אורח חייהם והכחדתם. חוויה מיוחדת. הספארי עצמו מכיל את מגוון החיות המקובל . יש במקום גן שעשועים, פינות אכילה ,פיצריות ושירותים נדרשים.

המפה של הפארק

 גנים בוטניים טורינו ) עם מוזיאון קטן)

גנים בוטניים (עם מוזיאון זואולוגי) בולוניה

 

מוזיאונים המתאימים לילדים:

 מוזיאון המדע והטכנולוגיה מילנו

מוזיאון תיאטרון בובות מילנו

מוזיאון התפתחות החשמל טורינו  (מכשירי חשמל שונים, הסבר באיטלקית)

מוזיאון לאומי לקולנוע טורינו

מוזיאון אסטרונומי פדובה

מוזיאון ימי גנואה

מוזיאון המדע פירנצה

 

מוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י –(וינצ'י מוזיאון התגליות וההמצאות שלו)

(מוזיאון התפתחות המדע אורבינו   (עם הסברים באנגלית

 מערות

המערה הגדולה בגבולה הצפוני של איטליה וקרואטיה ליד טרייסט

רשימת המערות בכל איטליה

מערות בטוסקנה

מערות ימיות

(המערה הכחולה (קפרי

מערות באזור רומא

  המערות של וונטו