איטליה ויהודים

161 לפנה"ס 2 שליחים של יהודה המכבי (אבפולימוס בן-יוחנן בן-הקוץ ויסון בן-אלעזר ) היו היהודים הראשונים ברומא. במשך השנים הגיעו לרומא יהודים חלקם שבויים שהשתחררו משביים, וחלקם סוחרים.ידוע כי בשנת 4 לפנה"ס משלחת של יהודים התייצבה בפני השלטונות להתלונן על הורדוס, ובמשלחת הזו של תושבי יהודה היו כ8000 יהודים רומאים.(מה שמביא לחשיבה כי היו בעיר כ30.000 יהודים).

בשנת 70 לאחר מכן המקדש השני נהרס על ידי טיטוס .

היהודים התרכזו בגדה הימנית של הטיבר. את המתים היו קוברים בקטקומבות , והכתובות שנמצאו שם מאפשרות לימוד של חיי הקהילה באותה עת. מאלו ניתן ללמוד כי התרבות הייתה רומית והלניסטית ברובה. מילים בודדות מופיעות בעברית. הקהילה ניהלה אורח חיים אוטונומי ,כולל מוסדות שיפוט, שימור הקשר עם הפליטה בארץ,ושימור חופש הפולחן וההתאגדות, מה שלא היה כל כך מקובל לגבי קבוצות אחרות באותה עת.

בשנת 100 הוקם בית הכנסת העתיק באוסטיה Ostia , נמל רומא .החפירות במקום בראשית שנות ה-60 מצאו את שרידיו. בתקופה זו ידועים 12 בתי כנסת ברחבי איטליה.

במאה ה-4 , עם הפיכת הנצרות לדת מדינה , הייתה הרעה באורח החיים ,בעיקר בתחום הכלכלי. נאסר על היהודים להחזיק משרתים נוצריים,להיות בתפקידים ממלכתיים שיש בהם שליטה על נוצרים ועוד. במקביל החלו לחלחל מסרים כי היהודים הם רוצחי ישו – תורם בכיר לכך היה קונסטנטין. האיסורים היו חריפים יותר במאה ה-5, הגבלת תחום מגורים, מה מותר ליהודי ללבוש, איסור בניית בתי כנסת ומיסוי גבוה במיוחד.

פלישת השבטים הגותיים והגרמניים והתפוררות האימפריה הרומית פגעו גם בקהילה היהודית. מספרים מעידים כי הייתה התדלדלות מסיבית במספר היהודים ברומא.

פריט מעניין באותה עת, ב519 בית הכנסת ברוונה הועלה באש על ידי נוצרים. השליט באותה עת, הכריח את הקהילה הנוצרית לשלם עבור תיקונו.

בשנת 600 האפיפיור גריגוריוס הגדול  קיבל את השליטה על הכנסייה הנוצרית המערבית.  תפיסת העולם שהנהיג המבוססת על שימור היהדות " אל תהרגם פן ישכחו עמי" כלומר לא להרוג את היהודים כדי לא לשכוח את ראשית הנצרות. ואכן הממסד הכנסייתי שימר את היהודים בסטטוס של  זכאי הגנה מהשלטון, אבל ללא זכויות .  פעמיים בלבד התקבלו החלטות נגד היהודים, אחד- הנהגת אות הקלון והשנייה- הגבלת שטח המחיה של יהודי רומא לגטו (551).

השתלטות שרלמאן ובעיקר בנו, לואי- אפשרה ליהודים מגילת הגנה, יחד עם עידוד מסחר על ידיהם (לא מעט ממנו היה סחר עבדים), והקלה באפשרויות האוטונומיה היהודית. החשבון היה פשוט – השלטון נזקק לכסף היהודי, זה הגיע ממסחר בעיקרו ולכן אפשר זאת. בתקופה זו יהודים מצפון איטליה ודרום צרפת דיברו בניהם בניב מיוחד , תולדה של קשריהם עם סוחרים גרמניים. זו ראשיתה של האידיש.

במקביל היהודים שנשארו תחת שלטון הכנסייה הביזנטית ,הורשו לעסוק בחקלאות , לרכוש אדמה , ואכן יש עדויות לגידול גפנים בעיקר, במאה ה-11.

מסעות הצלב (1095- בהנהגת האפיפיור אורבן השני, 1144 מסע הצלב השני) לא היו גורמים מעודדים ליהודי איטליה. ב1177 הסכם וונציה משאיר את איטליה לשלטון האפיפיור ולא תחת הקיסרות הרומית הקדושה. צעד זה כמובן שהרע את מצב היהודים אותם חוקי אפליה מוקדמים יותר חזרו , החלטות ה"קאנונים"  היו – איסור על משרתים,עדות של נוצרי כנגד יהודי תמיד תחשב,יהודים שהמירו דת יוכלו להחזיק משרות שלטוניות, נשיאת תג זיהוי, מגורים נפרדים,איסור הלוואה לנוצרים,איסור על נוצרים לסחור עם יהודים.

לא פלא כי מסע הצלב החמישי (1236) היה מלווה באלימות כנגד יהודים.

במקביל לכך היה פער בין החוק ומימושו, ויהודים רבים שמשו במשרות , אפילו בחצר האפיפיור. חלקם בענייני כספים ואחרים רופאים.

ברומא עצמה התפתחו בתי מדרש, נכתבו חיבורים, אחד החשובים היה של נתן בן יחיאל, בן למשפחה שהובילה את חיי הדת ברומא תקופה ארוכה. באיטליה התפתח נוסח תפילה מיוחד-שונה מהספרדי והאשכנזי.פייטנים צמחו ואחד הידועים שלמה בן יהודה. בנימין מטודלה, כתב כי בעיר יש 200 יהודים, וכנראה הכוונה הייתה לבתי אב.

בשנת 1300 האוכלוסייה באיטליה הייתה 11.000.000 נפש, מהן 15.000 יהודים.

מגיפת האבעבועות השחורות ב1348 , גרמה להאשמת היהודים בהרעלת הבארות.אלו הובילו לאלימות נגד היהודים, ופרסום מנשר אפיפיור פרו-יהודי.

ב1437 קוזימו דה מדיצ'י   ה"זקן" למעשה מייסד את עיסוק היהודים בהלוואות, כעיסוק "מוגן",ומייד לאחר 5 שנים האפיפיור,מפרסם איסור בניית בתי כנסת, הלוואות, שירות במשרות ציבוריות, עדויות נגד נוצרים במשפט.

המאבק המרכזי היה של הזרם הפרנסיסקני שהתנגד בעיקר להלוואות בריבית, וייסד קרנות "הלוואה מרחמים" Pieta Di Monte חינם, פעולה ברוכה בפני עצמה במובן הסוציאלי ,אך כרתה את מטה לחמם של היהודים.

התייחסות האפיפיורים הייתה מעורבת ולא חד משמעית, מחד נקוט בגישת הראנסנס אשר העריצה תרבויות קדומות, והיהדות הייתה בכל זאת תרבות עתיקה, מאידך היו כבולים בתפיסות העולם הקתוליות הנוקשות, כך יצאו מחד "בולה" –הצהרות הגנה ליהודים, יחד עם איסור עיסוק בהלוואות וכספים.

באיטליה צמחו אותה עת יוצרים יהודים, אחד המפורסמים שבהם היה עימנואל הרומי שפרסם מחברות שירים האחרונה שבהם "התופת וגן עדן" מזכירה במידה רבה את יצירתו של דנטה ומביאה לחשדות קשים של פלגיאט.

לורנצו דה מדיצ'י בסוף המאה ה-15, הופך להיות המגן של יהודי פירנצה. התרבות היהודית מתפתחת- בתי ספר, תלמודי תורה ועיסוק ברפואה.תקופת "תור הזהב" של יהודי פירנצה.

בתי דפוס עבריים נוסדו במנטובה ונפולי ואפילו עיתון יהודי (1480) ואכן ב1488 הודפס התנך הראשון בעברית. התנך המפורסם יותר הודפס ב 1517 על ידי דניאל בומברג,עם פירוש רש"י, איבן עזרא, ועוד.

יחד עם זאת במקביל יהודי רוונה , פרוג'יה,וגוביו גורשו.אבל החמור מכל הייתה הגירוש של יהודי סיציליה וסרדיניה שנשלטו על ידי ספרד. חלק ניכר מיהודי ספרד המגורשים הגיע לפורטוגל ואיטליה.

ועם זאת כמות היהודים הייתה 80.000 איש בסוף המאה ה-15.

ב1516 נוסד הגטו החדש בוונציה, במטרה לקבל את מרב היתרונות של החיים עם יהודים(כסף למשל) ולהימנע ממגע יומיומי עימם.

מהפך בחיי הקהילה היהודית ברומא התחולל ב1524 . לאורך השנים התקבצו לעיר יהודים מארצות אחרות, צרפת גרמניה ויתר מגורשי ספרד. אלו לא נקלטו בקהילה היהודית המסוגרת, הקימו לכל אחד בית כנסת משלו , לדוגמא אפשר לראות את ארבעת בתי הכנסת בוונציה שהוקמו באותה עת. המצב היה בלתי נסבל ואכן נעשתה רפורמה בקהילה היהודית ברומא בה ניתן ייצוג לכל אחד מהזרמים הכלכליים, הותיקים, החדשים . קהילה זו על מוסדותיה המחוקקים והשיפוטיים אושרה על ידי האפיפיור.

אבל אז החלה התנגדות הכנסייה הקתולית ל"כופרים" וב1553 הורה האפיפיור לשרוף  אלפי "ספרי תועבה" כמו תלמוד בערים רבות באיטליה.

הריאקציה הקתולית, חזר לחוקי ההגבלה השפיעה מאד על מצב היהודים ובמיוחד מצב יהודי רומא, היהודים הוכרחו להשתתף בדרשות נוצריות, וכאשר ההר לא בא אל מוחמד, זה בא אל ההר, כמרים הגיעו בימי  שבת לתפילות בבתי הכנסת ונשאו דרשות. היות ומעט יהודים הושפעו מדרשות אלו פשוט החלו לחטוף ילדים ,נשים וצעירים מבית ההורים. הכנסייה גם הקיצה "בית משומדים" בו הוחזקו המועמדים להתנצרות. ומי חויב במימון הבית? –הקהילה היהודית כמובן.

מצבה הכלכלי של קהילת רומא התדרדר קשה, מחד קיומם של בנקים של חסד שחיסלו את ענף הכלכלה המרכזי, ומאידך החובה לשלם קנסות, ומיסים שונים ומשונים.

כמות היהודים בעיר הצטמצמה בצורה ניכרת, חלקם הגדול היו עניים מרודים, התגוררו 3 משפחות בחדר אחד לפי שיטת ה"טיים שרינג" כל משפחה קיבלה את החדר לצרכיה משך 8 שעות ביממה. את הוצאות המיסוי שילמו מספר קטן של משפחות אמידות יותר (פחות מתריסר).

התפשטות תנועות מיסטיות כמו הקבלה, המשיחיות (שבתאי צבי) ואחרות ,גרמה להוצאתן מחוץ לחוק, וגם נוספו איסורים כמו איסור לקיים לוויות.

במאות 18-16 בהחלט ניתן לראות הבדלים בין הקהילה ברומא שדעכה, לבין זו בצפונה של איטליה ששגשגה כלכלית.

החל מ1796 עם כיבושי נפוליון , היהודים קיבלו בהדרגה את זכויותיהם בהתאם לתפיסת העולם המהפכנית.

אבל תחושת השחרור הייתה זמנית, כי ב1814 עם תבוסתו של נפוליון, האפיפיור חזר לשלוט באיטליה , ובעיקר ברומא והיהודים חזרו לגטו. כמו תמיד הכסף משחק תפקיד ומשפחת רוטשילד שתרמה כספים רבים לאפיפיור תבעה את חיסול הגטו. ואכן בשנות ה60 של המאה ה-19 היו בעיר 5000 יהודים שהתגוררו בחלק שפעם היה הגטו. למעשה התגוררו באותו מקום ,רק פתוח.

ב-1870 ממלכת האפיפיור נמחקה, ורומא הפכה לחלק מאיטליה. היהודים בהתאם קיבלו את זכויות האזרח. ב1904 נבנה בית הכנסת הגדול של רומא. האפיפיור שהתרשם מהרצל תמך בתנועה הציונית, ואפילו היה ראש עיר יהודי לרומא ב1907.

הקמתו של המשטר הפשיסטי לאחר מלחמת העולם הראשונה לא הפריעה ליהודים, וכמה אלפים אף הצטרפו אליו וצעדו במצעד המפורסם לרומא (1922).

במהלך השנים הגישה השתנתה ומוסוליני נקט קו אנטי יהודי מובהק, ב1938 נחקקו החוקים המגבילים בהשפעת חוקי נירנברג.  אבל היו מעט מעשי אלימות נגד יהודים על ידי ההמון.יהודי איטליה נשלחו למחנות המוות. בהחלט היו לא מעט מושלים איטלקים (למשל בקרואטיה, או אזורים כבושים צרפתיים) שסירבו להסגיר את היהודים לידי הנאצים ואכן ריבהטרופ מתלונן להיטלר כי האיטלקים נעדרי החשיבה וההבנה לבעיה היהודית. ספור ידוע הוא הצלתם של יהודי אסיזי בחסות הבישוף המקומי.

לאחר המלחמה הקהילה התאוששה. יש הצהרות שונות של אפיפיורים שונים בזכות חופש האמונה והעם היהודי.

בשנת 2000 מכריז הוותיקן במסגרת זיכרונות והתפייסות כי הכנסייה שגתה ביחסה ליהודים בעבר. כמה נושאים שהיא שגתה חמורות היו האינקוויזיציה, כפייה של התנצרות,והיחס ליהודים באופן כללי, ואחרי ההתנצלות שלו ביקר בישראל.

מידע כללי  על הקהילות היהודיות באיטליה

רומא

בית כנסת

6564648

CENCI 9

נמצא ממש על גדול הטיבר ליד רובע טרווסטרה, ששם אגב,אפשר לקנות נעלים ומוצרי עור בחצי מחיר ממרכז העיר. בית הכנסת נבנה ב1904 על חורבות הגטו הישן.הוא אורתודוכסי, ועד כמה שאני יודעת ,אבל לא לוקחת על זה אחריות יש בו גם מקווה. אולי אתם זוכרים אותו מהתקפת המחבלים באמצע שנות השבעים או ביקור האפיפיור ב87 שנחשב אז אירוע חגיגי.

ברומא יש עוד בית כנסת ב   VIA BALBO 33 ושם בטוח יש מקווה.

  אתרים עם זיקה יהודית

המוזיאון היהודי 6564648 ממש באותו מבנה של בית הכנסת הגדול. מציג את היסטוריה של יהודי איטליה מאז גירוש הבית השני לימינו. ישנו סיור מודרך בפנים גם באנגלית.

הגטו הישן ליד בית הכנסת, לא ממש ניתן להבחין בסממנים יהודים.רחובות צרים ונעימים.אבל אני לא ראיתי יהדות רבה שם.

למעשה חלק מאתריה של רומא החל בקולסיאום ולצידו שער הניצחון של טיטוס,קשורים ליהדות.

גם ביקור בויה אוסטיקה, או בקטקומבות מעיד על החיים הקדומים של הקהילה היהודית ברומא.

 בתי כנסת ברומא

Agudat Ashkenazim
Address: Via Balbo 33

Beit Chabad
Address: Via Ruggero Fauro 94
Telephone: 06-80692277

Beit Michael
Address: Via Fonteiana 102

Beit Shmuel
Address: Via Garfagnana 4/a

Beth El
Address: Via Padova 92

Beth Shalom
Address: Via Pozzo Pantaleo 46

Di Castro
Address: Via Balbo 33

Jewish Hospital
Address: Via Fulda 14

Main
Address: Lungotevere Cenci
Telephone: 06.68400661

Panzieri Fatucci
Address: Piazza S. Bartolomeo all'Isola 21

Spanish
Address: Via Catalana

מלון כשר ברומא

בטרווסטרה, ישנו פנסיון מקסים ולא יקר במיוחד. ``מלון כרמל``.
הוא מאוד נקי, עם מזגן. הם גם נותנים למי שמעוניין, ארוחת בוקר כשרה ובשבת-מחם ופלטה. המיקום שלו הוא 7 דקות מבית הכנסת..
הכתובת והטלפון הם:
CARMEL
Via Goffredo Mameli 11, Rome 00153, Italy
Phone: 06/580-9921
Fax : 06/581-8853

(המלצה של טלי)

חנויות מזון כשר ודליקטסים:

מיני מרקט כשר ופרווה:

Negozio Autorizzato Dal Rabbinato Di Roma
Authorized shop from the Rabbi of Rome
Via Flaminia, 71 - 00146 Roma
Tel.& Fax +39 06 6536463

Makolet

Piazza Armellini

475-5274

כמו שכתוב מכולת כשרה.

Unos

Via del Portico d'Ottavia 1-E.

654-7937

מגישים ארוחות מדי יום. יש אפשרות גם לארוחות ערב בימי שישי.

Kosher Delight
Via S. Gherardi, 16/18
. 06-5565231

Kosher Point
Via Orso Maria Corbino, 17
. 06 5584363

Macelleria Appio
Via A. Omodeo, 43
Tel . 06-7803676

Macelleria Di Porto
Via di Monteverde 2/N
. 06-5346992

Macelleria Di Veroli
Via Galla e Sidama, 51
. 06 8620.7971

Macelleria Gepe-Gean
Via Stamira, 2/B
. 06 4424.4055

Macelleria Sion Ben David
Via F. Turati, 110-112
. 06 4466156

Macelleria Spizzichino Mario
Via del Forte Bravetta, 148
. 06 6615.7796

Macelleria Terracina
Via S. Maria del Pianto, 62
 06 6880.1364

Sciunnach Laboratorio pasta
Via F. Enriques, 32
 06 5565760

מסעדות כשרות

Meeting Meal Quick Restaurant

Via del Portici d'Ottavia 7-B/8.

656-1349

שירות עצמי אוכל כשר.

The Jewish Orphanage

Istituto Pitigliani, Via Arco de Tolomei 1

580-0539

ארוחות צהרים כשרות. חובה להתקשר קודם!!!!

  Le Bon Ton
Via Casoria, 24/28

06 7026889

רק בהזמנה מראש.

Istituto Pitigliani

Via Arco de' Tolomei

06 5800539

רק בהזמנה מראש

  Zi' Fenizia

Via S. Maria del Pianto, 64

06 6896976

פתוח רק במוצאי שבת.

La Taverna Del Ghetto

Via Portico d'Ottavia, 8

06 6880.9771/06 6821.2309

  Yotvata
Piazza Cenci, 70

06 6813.4481

  kosher pizza

Via L. Magrini, 12

06 5590790

Da Lisa
Address: Via Ugo Foscolo 16/18
Telephone: 06.77200460

Labi
Address: Via Imperia 2
Telephone: 06.44230332

Zi Fenizia
Address: Via S. Maria del Pianto 64
Telephone: 06.6896976

דרום איטליה

Campania

נפולי

בית כנסת:

Via Cappella Vecchia 31
Telephone: 081.7643480

מרכז איטליה

אומבריה

פרוג'ה

בית כנסת

Via S. Ercolano 8

 

טוסקנה

פירנצה

בית הכנסת

טלפון : 245252.

נמצא ב via farini 4

055.2346654

לדעתי אחד היפים שיש באירופה. אפילו כאתר תיירותי  אם הייתם בבית הכנסת של בודפשט, ואחרים ,לא נופל מהם ביופיו. סגנון בניה מורי..לתשומת לב. הוא אתר תיירותי לא רק ליהודים. בעל כיפה ירוקה, רואים אותו מכל נקודת תצפית. נמצא במרכזה של העיר. ולא תהיה לכם בעיה למצוא מלון בסביבה סבירה .

אתר מידע על בית הכנסת

לינה

אם אתם מתיישבים לכמה ימים באזור אפשר לשכור דירה עם מטבח כשר

800-845-6636- או 212-832-3777

אתר מידע על דירות להשכרה שעובד עם דרישות מיוחדות

מלון קרוב לבית הכנסת(נגיש מאד בשבת)

hotel arizon 3 כוכבים

245321/2-055

מחירים סבירים.(פחות מ100 יורו ללילה)

בית חב"ד

Beit Chabad
Address: Via dei Pilastri 48

במקום מסעדה של חב " ד , האורחים מוזמנים לסעודות שבת, תשלום –תרומה. כדאי לתאם מראש.

משרדי הקהילה היהודית  הנמצאים באותה כתובת- ניתן לפנות במייל לכל שאלה.

בית הקברות החדש

Via di Caciolle 13
Telephone: 055.416723

הישן

Viale Ariosto 14

אוכל כשר

מסעדה

Il Cuscussu

Via L.C. Farini

ליד בית הכנסת הגדול

241-890

קצב כשר

Bruno Bigazzi

Mercato Coperto di S. Ambrogio

248-0740

Giovannino

Via Macci 106.

666-534

קצב וחנות עופות כשרה.

Forno Dei Ciompi

, Piazza Dei Ciompi

55-241-256

מאפיה כשרה

Bruno Falsettini

Mercato Coperto Di S., Ambrogio

55-248-0740

  מאפיה וקצב כשר יחד.

Gionvannino

Via Macci 106

55-248-0734

  חנות דליקטסים

Macelleria Falsettini Bruno
Mercato coperto di S. Ambrogio
 055 2480740.

 

Polleria Giovannino
Via dei Macci, 106
 055 2480734

כשר, וצמחוני גם.

Ruth's

Via Luigi Carlo Farini 4

: 55-248-0888

גלידה כשרה

גלידרייה עם תעודת כשרות בהשגחת הרב של פירנצה על רוב הטעמים (יש סימון כשרות ליד הטעמים).
Gelanteria dei Ciompi
Via Dell’agnolo, 121

כ מה דקות מבית הכנסת.

מקומות בעלי עניין יהודי

המוזיאון היהודי

המוזיאון היהודי  ממוקם בקומה השלישית של בית הכנסת. נפתח בסוף שנות השמונים. לא ניתן לבקר בו בשישי שבת. מכיל מוצגים וחפצי קודש.

  הגטו הישן  

ממוקם, תנחשו איפה? בדיוק ליד בית הכנסת. נוסד ב1570.נהרס כליל אחרי כיבושי נפוליון, למעשה פיאצה דה לה סיניורי ועוד כמה רחובות סביבה, הם השריד היחיד.

אם אין לכם בעיה עם כנסיות בזיליקת סנטה קרוצ'ה שנמצאת ממש על יד הארנו, והוצפה גם פעם, תוכננה על ידי ארכיטקט יהודי מהעיר אנקונה, לא זוכרת את שמו כרגע.אבל בחזית, ממש על הרחבה שאחרי מדרגות הכניסה יש חקיקה של מגן דוד, שהיה  בעצם ה"חתימה" שלו.אומרים שהכנסייה הקתולית כמובן לא ידעה שהוא יהודי,כי מי היה מבקש מיהודי לתכנן כנסייה. בתוך הכנסייה קבורים רבים מחשובי איטליה .אבל הוא קבור בבית הקברות היהודי הישן שהיה.
אתר מידע

פיזה

 בית כנסת,

  Via Palestro 24
Telephone: 0586.542580

 בית עלמין יהודי

Via C. Cammeo

 חנות כשרה:

Macelleria Corucci
Mercato centrale di Livorno
 0586 88.45.96

סיינה

 בית כנסת

Vicolo delle Scotte 14
Telephone: 0577.284647

,בית עלמין יהודי

Via Linaiolo 17
Telephone: 0577.49272

  Emilia Romagna

בולוניה

בית כנסת

Via Mario Finzi 4
Telephone: 051.232066

 בית חבד

 Address: Via Dagnini 24
Telephone: 051.6230316

  מוזיאון

Via Valdonica 175
Telephone: 051.2911280

מקווה

Chaya Mushkah
Address: Via Oreste Regnoli 17

מסעדה כשרה:

Mensa Della Comunità
Via Gombruti, 9 - Tel. 051 232066

Comunita Ebraica Bologna - Cafeteria
Via Gombruti 9 40123
 51-232-066 Fax: 51-229-474
סגורה ממחצית יולי-וכל אוגוסט.

מודינה

בית כנסת

Piazza Mazzini 26
Telephone: 059.223978

פררה

בית כנסת

Via Mazzini 95
Telephone: 0532.247004

 

מוזיאון

Via Mazzini 95
Telephone: 0532.210228

 

 

בית קברות יהודי:

Via delle Vigne 22
Telephone: 0532.751337

 

פרמה

 בית כנסת

Vicolo Cervi 4
Telephone: 0521.200243

 

 

צפון איטליה

Friuli Venezia Giulia

 

טרייאסט

כמעט כל הארגון היהודי בכתובת אחת

בית כנסת,

Via S. Francesco 19
Telephone: 040.371466

מקווה

Jewish Community
Address: Via San Francesco D'Assisi 19

אוכל

חנות כשרה

Jewish Community Kosher Food
Address: Via S. Francesco 19

מסעדה כשרה

Casa Di Riposo
Via Cologna, 29

מוזיאון

Carlo e Vera Wagner
Address: Via del Monte 5/7

 

 

Liguria

 

ג'נובה

בית כנסת:

Via Bertora 6
Telephone: 010.8391513

לה ספציה

בית כנסת

Via XX Settembre 165

 

Lombardy

מילנו

בתי כנסת, מקוואות, חנויות,מסעדות

חנויות של מזון כשר:

  Eden
Viale S. Gimignano, 13

. 02 4122855
  Eretz
Via Soderini, 27
Tel. 02 4236891

Oriental Market
Via C. Da Forlì, 58
. 02 4042977

מסעדות כשרות

Carmel
Viale S. Giminiano 10

Tel. 02 416368

  Re Salomone
Via Washington, 9

02 4694643


 Tuv Ta’am
Via Arzaga, 15

-          . 02 4150331

Mifgash
Via Monteccuccoli, 35

 . 02 4156199

רק בהזמנה מראש.

Mensa n.r.a.
Via Leone XIII, 1

Tel. 02 4980475

רק בהזמנה מראש

Eshel Israel
Via Cellini, 2

. 02 5455076
רק בהזמנה מראש

פרוזן יוגורט (email)
Gelato Ecologico
 Via Ravizza 5
 02.48010917

 

סתם גלידה כשרה

Piha
 Via Amatore Sciesa 24
 02.55193253

 

מנטובה

בית כנסת

Via G. Govi 11
Telephone: 0376.321490

Marche

אנקונה

בית כנסת

Via Astagno 10
Telephone: 071.202638

בית קברות

Mount Cardeto

Tavernelle

Piedmont

טורינו

בית כנסת

Via Primo Levi 12
Telephone: 011.6692387

טיולי שורשים ובתי כנסת בעיר ובסביבה

Artefacta  Tour

347.4891662

מסעדה כשרה :

Casa Di Riposo
Via Galliari, 13

. 011 658585
רק בהזמנה מראש

Veneto

  וונציה

בתי כנסת

Canton
Telephone: 041.715012

German
Telephone: 041.715012

Italian
Telephone: 041.715012

Levantine
Address: Old Ghetto
Telephone: 041.715012

  Rabbinical Academy
Address: Cannaregio 2915
Telephone: 041.715284

Spanish
Address: Cannaregio 2902/b
Telephone: 041.715012

רק בקיץ

  מוזיאון יהודי

 בית העלמין

Viale Cipro 70
Telephone: 041.715359

 סיור בגטו החדש

מתקיים מדי יום לבתי הכנסת ובית העלמין משעה 10.30 מדי 30 דקות.

להזמנות: 041.715359

  Casa Di Riposo
Campo Ghetto Nuovo

. 041 716002

רק בהזמנה מראש
 

Caffetteria Del Museo Ebraico
Cannaregio 2902/B

041 715359

מסעדה חלבית- פרווה

Gam Gam
Cannaregio 1122

041 715284
  אתר מידע על וונציה היהודית

מאסטרה

בית כנסת

Via G. Borsi 28
Telephone: 041.988267

ורונה

 בית כנסת:

Via Rita Rosani

פדואה

 בית כנסת:

Via San Martino e Solferino 13
Telephone: 049.8751106