איטליה הירוקה

איטליה ממוקמת בדרומה של אירופה. צורתה כשל מגף, שעקבו בולט לים התיכון. גודלה כ300.000 קמ "ר כולל את סיציליה וסרדיניה. אקלימה של איטליה הוא ים תיכוני ברובו,כאשר בצפונה בהרים ,קר ואילו בדרום חם ויבש.
הנהרות העיקריים הם : הפו הזורם מהאלפים ליד הגבול הצרפתי, דרך טורינו ונשפך לים האדריאטי. הארנו , שזורם ממרכז הצפון ,האפנינים, דרך פירנצה ,ונשפך לים הטירני. והטיבר הזורם מהאפנינים דרומה דרך רומא לים הטירני.
ההרים המרכזיים הם רכס הרי האלפים, ממוקמים בצפון איטליה.רכס האפנינים עובר במרכזה של איטליה. הנקודה הגבוהה ביותר באיטליה היא המונט בלאן באלפים, בגבול איטליה וצרפת. ,גובה ההר 4.807 מטר. הנקודה הנמוכה ביותר היא גובה פני הים, בגובה הים התיכון.
 
איטליה מציעה מגוון גדול של אתרי טבע ,נופים, אחת הארצות היותר מרתקות באירופה. מפסגות האלפים המושלגים, ליערות עבי העצים. מחופי הים הסלעיים ועד לדרום היבש.חלק ניכר מהטבע של איטליה משומר בפארקים ושמורות טבע .חלקן בגודלו של בול דואר וחלקן גדולות מאד לכל קנה מידה אירופאי. חלקן כל כך לא מוכרות ובקושי האיטלקים מבקרים בהן. רובן מציעות מפלט מעולה מההמון והתיירים הגודשים את אתרי התיירות של איטליה.
כמובן שהשירותים הניתנים בפארקים שונים בכל פארק,למשל האפשרות לעשות קמפינג מועטים, וקשה למצוא בהם מקומות פנויים אם לא הזמנתם מראש. אם בחרתם במסלולי טיול טבע, קשה ללכת לאיבוד. תמיד אפשר למצוא לינה בבית פרטי ומסעדה מקומית טעימה.

באיטליה יש כ-20 פארקים לאומיים פזורים בכל המדינה
אחד הטובים שבהם הוא סידרת הפארקים של הרי האפנינים, רובם באברוצו
הפארק הוותיק ביותר הוא השוכן באלפים
עוד 100 פארקים אזוריים מפוזרים וקצת פחות מרתקים
כ 10 שמורות טבע לאומיות
פארקים המצויים ליד הנהרות הגדולים
פארקים המשמרים את חופי הים
הצעות ל 20 מסלולי הליכה, סקי, אופנים, טיפוס הרים
אפשרויות טיולי רכיבה על סוסים
מסלול הליכה משפחתי לאפנינים הצפוניים מסלולי טיול באופניים
טיולי אופניים
טראקים באיטליה

מערות

המערה הגדולה בגבולה הצפוני של איטליה וקרואטיה ליד טרייסט
רשימת המערות בכל איטליה
מערות בטוסקנה
מערות רומא
המערה הכחולה (קפרי)
מערות באזור רומא
המערות של וונטו