איטליה תעודת זהות
המגף של איטליה הינו הצורה הפיזית של חצי האי לחופי הים התיכון ששטחו כ 300.000 קמ"ר. פרט לחצי האי הנ"ל לשטחה של איטליה שייכים כמובן האיים סיציליה וסרדיניה אורכו של המגף האיטלקי הוא 1300 ק"מ מצפון לדרום , בולט לתוך הים התיכון בין יוון לספרד. זהו חצי אי בו שוררים תנאי אקלים וטופוגרפיה מגוונים
ישנם הבדלים בין האקלים  הדרום לצפון,כאשר בדרום אקלים ים תיכוני ובצפון אירופאי. בדרום הקיץ חם ויבש,והטמפרטורה מגיעה ל30 מעלות צלסיוס. בצפון החורף קר וגשום ובהרים שלג. המשקעים בין 100 מ"מ בחורף ל 20 מ"מ בקיץ.
בצפונה איטליה תחומה על ידי הרי האלפים, שמשתרעים ממזרחה למערבה והם הגבול הטבעי עם אירופה. רכס האלפים הוא המרשים, בתחומה של איטליה החלק הגבוה והמרשים של האלפים, אגפו המזרחי של מון בלאן (עמק אואוסטה) פסגתו של מטרהורן הנמצא בגבול שוויץ והקרחון של מונטה רוסה. כל ההרים הנ"ל גובהם כ 4500 מטר.

במזרח האלפים, רכס גיר משונן של הרי הדולמיטים. שונה לחלוטין מהאלפים, שיני סלע אדירות או גושים אנכיים של אבן גיר, בגובה 3000 מטר ויותר. הם מופרדים זה מזה בעמקים רחבים וירוקים.
שרשרת הדולמיטים מגיעה לגבהים של עד 3400 מטר ובצפון גובלים בסלובניה.
מדרום לאפנינים בצפון איטליה, מישור הפו, אשר חוצה לרוחב את צפון איטליה. זהו המישור הגדול ביותר במדינה וגם האזור החקלאי והתעשייתי-הערים טורינו, מילנו ורונה וונציה. רכס הרים שני או אורכי, האפנינים, במרכזה של איטליה משפלת הפו לחרטום המגף.
מדרום לשפלת הפו, כלפי דרום מזרח-עמוד השדרה הטופוגרפי של איטליה, האפנינים קווי רכס פחות משונן ויותר גלי א-סימטרי לחלוטין נוטה בתלולית לחופי הים הטירני במערב וגולש במתינות לים האדריאטי במזרח.
למרגלות האפנינים רצועות חוף צרות, אינן פוריות וחלקן גם מלאות ביצות.

אל צידם המערבי של האפנינים, צמודה שרשרת הרים וולקנים, אשר חלקם פעילים עדיין, כולל הווזוב המוכר לנו, האתינה  בסיצליה  והסטורמבולי. פעילותם הוולקנית של הרים מסכנת את התושבים אבל גם תרמה למדינה את אדמת הטוף והלבה הפוריות.
מקורות המים: האלפים בצפון מספקים כמויות ענק של מי הפשרת קרחונים ושלגים, הזורמים אל שפלת הפו, אלו יוצרים את נהר הפו שאורכו מאות ק"מ.
האגמים לאגו מג'ורה, קומו, גארדה ולוגאנו משתרעים למורדות האלפים וניזונים ממי הפשרת השלגים. יופי האגמים וההרים המקיפים אותם הפכו אגמים אלו לאחד מאזורי התיירות הפופולאריים של איטליה.
אזורי הדרום ומרכז איטליה מאופניים בכמות מים מועטה יחסית, האקלים הוא ים תיכוני. אל הים הטירני שעל חופה המערבי של איטליה זורם רק נהר גדול אחד - הטיבר שעל גדותיו יושבת גם רומא.

איטליה מחולקת ל 20 מחוזות המפורסמים שבהם:
וונטו- צפון מזרח איטליה- העיר הגדולה וונציה. תחנות כוח,טקסטיל, זיתם אפרסקים.
טראנטינו אלטו אדג'ה - מוונטו עד אגם לה גרדה, דוברי גרמנית רבים. אזור נופש ובילוי.
טוסקנה- אזור פירנצה זית גפנים, אולי האזור המתויר ביותר באיטליה אחרי רומא.
אומבריה- דרומית לטוסקנה- העיר המרכזית פרוג'ה, חלק ארץ פורה וחקלאי.
לציו -החבל של רומא "לב הארץ" מילולית. יצרנית הנעלים.
קמפניה- דרומית ללציו-  העיר הגדולה נפולי, ים מרהיב, מגדלים תירס, דגנים גפנים.
וכמובן שני האיים:
סיציליה- האי הגדול ביותר, פלרמו
סרדיניה- מדרום לקורסיקה. שם גדל נפוליון.
באיטליה חיים כ 58 מליון תושבים, קצב גידול האוכלוסייה הוא 0.1% לשנה. 98% מתושבי איטליה הם איטלקים. המשטר הוא רפובליקה ויום העצמאות הוא ה 2 ביוני. עיר הבירה היא רומא, וערים גדולות אחרות: מילנו, נפולי, טורינו, גנואה, בולוניה. הדת השלטת במדינה באופן מלא היא נצרות קתולית. אחוז האנלפבתים הוא 3%.