תחבורה

הגעה לאיטליה

מרבית חברות התעופה הבינלאומיות מגיעות אל נמל התעופה לאונרדו דה וינצ'י , Aeroporto Leonardo da Vinci (FCO) הנמצא  כ30 ק"מ מרומא. שדה התעופה מוכר גם בשם Fiumicino.

מספר הטלפון של חברת אלאיטליה 06-65641 ברומא . אתר אינטרנט

משדה התעופה יש מוניות והסעות שונות לרומא. רכבת ישירה לתחנת הרכבת המרכזית של רומא טרמיני, יוצאת כל שעה, משך הנסיעה כ30 דקות לערך והמחיר כ 7 יורו.

אוטובוס משדה התעופה לתחנת הרכבת טיבורטינה ברומא, עולה כמחצית המחיר ונוסע לפחות כפול זמן.

מונית משדה התעופה לרומא עולה כ20 יורו לפחות. בדקו היטב שהנהג מפעיל מונה או קובע איתכם את מחיר הנסיעה מראש!!!

שדה תעופה בינלאומי נוסף נמצא ליד מילנו (Malpensa),משמש בעיקר את המטיילים לצפונה של איטליה. רכבת משדה התעופה למילנו כל חצי שעה מטרמינל 1 .מחיר נסיעה כ 7.5 יורו.

 שדה התעופה של רומא

תחבורה בתוך איטליה

טיסות פנים:

באיטליה מקובל מאד לטוס מנקודה אחת לאחרת, במיוחד בקצוות השונים של המדינה .הטיסות הן מאותם שדות תעופה של רומא ומילנו ומשדות נוספים שליד וונציה, גנואה, פיזה ,פלרמו ועוד.

הטיסה הפנימית יכולה להיות במטוס מאד קטן , ממש כמו מונית אווירית.

לוח זמנים טיסה-אוטובוס ממלפנזה למילאנו

 רכבות:

 את הרכבות האיטלקיות מאשימים לעיתים קרובות בהיותן איטיות ומסורבלות,ובהחלט הן לא זהות לאחיותיהן במדינות הסמוכות. אבל הן זולות בהרבה. לנסיעה בחלק גדול מהרכבות יש להשלים כסף מעבר למחיר הכרטיס הבסיסי, בוודאי ברכבות לילה(שינה) רצוי מאד לבדוק את העניין כבר בקופת הכרטיסים.משתלם להוסיף את האקסטרא,למשל כדי להזמין מקום ישיבה ולא רק נסיעה ברכבת ,כי לא כל כך נוח לעמוד שלש שעות-עשיתי את זה פעם אחת מחוסר הבנה, בהחלט חוויה מיותרת.יש רכבות שצריך להזמין את מקום הישיבה 3 שעות לפני הנסיעה אפילו.היות ומחירי הכרטיסים זולים יחסית, לא תמיד כדאי לנצל את הכרטיס הבינלאומי (אם יש ברשותכם).יחד עם זאת הכרטיסים האירופאים מקובלים גם לנסיעה במרבית הרכבות באיטליה.את כרטיס הרכבת יש להחתים באחת המכונות האוטומטיות בכניסה לתחנה.

אתר הרכבות הרשמי של איטליה, ניתן לאתר לוחות זמנים, ומידע נוסף(אנגלית). ניתן למצוא למשל שנסיעה מרומא למילנו,לוקחת בין 4.5 שעות ל5.5 שעות. עלותה, וזמני יציאה והגעה של רכבות.

 ניתן גם לקנות כרטיסים דרך האתר

לינק- טיפים לגבי נסיעה ברכבות

מפת הרכבות באיטליה

 כרטיסי הנחה:

כרטיס ירוק-

במחיר של 20 יורו ,ניתן לרכוש את הכרטיס הירוק שנותן 20% הנחה לנוסעים מתחת לגיל 26,או סטודנטים והוא יעיל גם באכסניות נוער.

כרטיס לפי קילומטרים

תקף לחודשיים מיום החתמתו הראשונית. מאפשר לנודע ל"שרוף" כ3000 ק"מ ברכבות האיטלקיות, מחירו תלוי במחלקה של הרכבת(ראשונה או שניה) בערך כ15-20 יורו.

כרטיסי הנחה אחרים, הם לפי תקופה, כרטיס לשמונה ימים או חמש עשרה יום רצופים ללא הגבלת ק"מ (כ280 יורו לכרטיס מחלקה ראשונה לשמונה ימים)

אוטובוסים:

ברוב המקומות בהם לא נוסעות הרכבות ניתן להשתמש בשירות האוטובוסים הבין עירוני. הנסיעה יכולה להיות חוויה מרתקת. שימו לב לבחור את הנסיעה באוטובוס הישיר ביותר האפשרי אל היעד, כי נסיעה באוטובוס בין היישובים הכפריים, יכולה להיות חוויה אתנית וקולינרית מרתקת.

ישנה רשת אוטובוסים סבירה למדי על ידי מספר חברות פרטיות. שירות מפואר ונוח מאד בין הערים הגדולות ועממי יותר באזורים הכפריים. למרות שיותר קל להתמצא ברכבות, הנסיעה באוטובוס יכולה להיות זולה ומהירה יותר

חברות האוטובוס הראשיות:

  שירות בטוסקנה והדולומיטיםAlpi Bus

 חלק מתאגיד אירופאי גדול. רשת רחבת היקף.Eurolines

 רשת באזור סיינה-טוסקנהSena

 רשת בינלאומית, יוצאת מגבולות איטליה ובתוך איטליה נעה בצפון ועד רומא.Stam

 

רכב שכור:

 

להלן אתר של נהיגה, רישיונות מהירות ועוד

להלן אתר של השכרת מכוניות ושימוש בדרכים והכבישים האירופאים

 האתר מכיל מידע חיוני, מיסוי, סוגי מכוניות להשכרה ,חברות השכרה, כבישי אגרה,

מנהרות, ועוד.

 למען האמת נסיעה בכבישי איטליה בהחלט יכולה להיות הרפתקה מאתגרת, מפת כבישים הכרחית במדינה זו. האיטלקים נוהגים מהר מאד,חסרי סבלנות ועצבניים כלפי מי שאינו נהג מקומי, כאשר נתקלים בנהג נחפז מאחור, מומלץ בחום, לרדת מהכביש ולאפשר לו מעבר.הנהיגה באיטליה היא למזלנו בצד ימין של הכביש, חוקי התנועה דומים מאד לשלנו. במרבית הערים אסור לצפור בשטח בנוי וישנו שלט מתאים " Zone di Silenzio" נכון שהבנתם?

המהירות מוגבלת באוטוסטרדה ל130 קמ"ש כבישים בינעירוניים110 קמ"ש,ו50 קמ"ש בשטח בנוי. חובת חגורת בטיחות ולא משנה איפה יושבים ברכב, ובשום אופן לא לשוחח בטלפון סלולרי בזמן נהיגה.הקנסות על נהיגה פרועה או אי ציות לחוקים הם גבוהים מאד, ותנסו להתווכח עם שוטר איטלקי דובר איטלקית  משופם וזועם באיטלקית. רישיון הרכב הרצוי הוא הרישיון הבינלאומי (ממסי ) ולא רק הרישיון הישראלי למרות מה שכתוב בצידו האחורי (האיטלקים קצת עקשניים בעניין מה שהם לא מכירים).

הכבישים באיטליה מצוינים, ובוודאי האוטוסטרדות שביניהם. חלקן הגדול בתשלום משלמים ביציאה מהכביש המהיר.(בחלקם הגדול אפשר גם באמצעות כרטיס אשראי מקובל). בצידי האוטוסטרדות יש אזורי עצירה, ולאורך כל הדרכים יש חניונים עם קפה איטלקי מצוין ואוכל סביר בשירות עצמי.

דלק: הדלק נקרא benzina ודיזל נקרא gasolio. בחלק גדול מהתחנות הדלק ניתן בשירות עצמי.אבל שימו לב!!!!!

תחנות רבות של דלק נסגרות בצהרים בשעות 13.00-15.00 ומאד לא נעים להגיע למצוא תחנה סגורה ומיכל דלק ריק 

 להלן אתר של מחירי הדלק באירופה

 יש תחנת רדיו המשדרת את מצב התנועה (כמו גלגל"צ),תנאי מזג האוויר, כבישים חסומים והיה עוזר להבין איטלקית.