הולנד מאז ועד היום.

ממתי הייתה בכלל הולנד? איך רצחו את וילאם? מה הספרדים עשו בהולנד? כל זה ועוד.

עשרה וחצי דברים על ההיסטוריה של הולנד. 

יוליוס קיסר הגיע גם לכאן, מצא כאן שבטים גרמניים וקלטים.

בתקופת שלטון הרומאים שררו שקט ושלווה למשך כ-300 שנה, המסחר החל להתפתח, נבנו גשרים ומבנים, השלטון הרומי החל להתרופף כשהחלו התקפות חוזרות ונשנות על האימפריה הרומית. האימפריה נחלשה עד שקרסה במאה ה-5.

תהליך התנצרות השבטים החל בשלהי המאה ה-4 והושלם בשלהי המאה ה-7.במקביל כל הולנד הייתה בשליטתו של קרל הגדול (שארל מאן) אבל עם מותו הקיסרות שלו התפרקה ב843 , והולנד עוברת בעיסקה הזו ללותרניה,(היא כוללת גם את גרמניה בשלב הזה).

במאה התשיעית הויקינגים, פשטו על אזורי החוף. נוצר צורך דחוף בהקמת מערכות הגנה  והתושבים החלו להתכנס בין החומות.

הקהילות העירוניות החלו לצמוח ולשגשג במאות ה-12-14,  תחת הנהגתם של הסוחרים ואילו הרוזנים, עדיין השפיעו בכפרים. הרוזנים נאלצו להעניק זכויות לערים. כל עיר ניהלה את ענייניה בצורה אוטונומית, וחובותיה לרוזן המקומי הסתכמו בתשלום מיסים, וחיילים.

עד המאה ה-13 אין מידע כתוב על הולנד בכלל. ישנם ספורים המספרים כי היו כאן ערים בודדות, שתושביהן ניקזו את הביצות והנהרות כדי לחיות. רק במחצית המאה ה-13  שומעים על העיר   אמסטל-דאם  העיר של הסכר (דאם-סכר) על הנהר אמסטל, שהיא אמסטרדם של היום, שהייתה כבר עיר מסחר גדולה.

חוסר הביטחון בדרכים אילץ את הסוחרים והיזמים למצוא דרכים אלטרנטיביות. עד מהרה החל להתפתח צי של ספינות סוחר.

בימי הביניים המאוחרים, (מאה 13-16) הולנד היא מעצמה ימית חזקה, ואמסטרדם נחשבת עיר מסחרית עשירה וגדולה מאד. ההולנדים סוחרים עם ארצות רבות, ועקב כך צוברים גם ידע רב במפגשים עם זרים. ידע זה מביא להתפתחות מואצת של הולנד, ולקבלה של דעות חדשניות, בתחומי הפילוסופיה, הדת והאמנות.

 האוניות שהביאו סחורה להולנד, הביאו גם רעיונות חדשים. חלק מהרעיונות היו התנגדויות לכנסיה הקתולית, שעד אז הייתה הדת השלטת בכל אירופה כולה. מהר מאד הולנד הפכה להיות מקום מקלט לאנשים שלא הסכימו עם הכנסייה הקתולית, הפרוטסטנטים.

הסיוט היחיד שהעיב על השגשוג הכלכלי היה החיים בצל הסכנה המתמדת של הצפת שטחים גדולים בגלי הים.

הרנסנס ועצמאות הולנד

קרל החמישי לבית האבסבורג, שבשנת 1543 שלט כמעט על כל שטחה של אירופה, העביר בשנת 1555 את ספרד וארצות השפלה, לשליטתו של בנו פיליפה השני.פיליפה היה בנה של יואנה המשוגעת מספרד, וגדל שם כל ימיו לכן לא היה איש העולם הגדול כמו אביו ובעצם היה קנאי דתי לא קטן.

ב-1568הספרדים כבשו את ארצות השפלה. הם היו נוצרים קתולים אדוקים ותיעבו את הפרוטסטנטים, ההולנדים. ההולנדים לא היו לוחמים גדולים, בטח שלא בהשוואה לספרדים החזקים והמנוסים. הספרדים קראו להולנדים "קבצנים" כי לא היה להם ציוד צבאי כמעט, והצבא הספרדי היה מצויד ומאומן היטב. מה שמאד הכעיס את ההולנדים הוא, שהספרדים הוציאו להורג שני מנהיגים (אגמונט והורן) פרוטסטנטים. מתוך עלבון ומחאה התאחדו 7 פרובינציות הולנדיות כנגד הספרדים. הפרובינציה הבולטת ביותר הייתה הולנד, ובה אמסטרדם הובילה כעיר העשירה ביותר. הן חיפשו לעצמם מנהיג שיוביל את כל הערים יחד.

חיפשו וחיפשו ומצאו להם נסיך נחמד, שנקרא ווילאם למשפחת אורנג' (שאם נתרגם את שמו לעברית הוא יקרא ווילאם תפוזי, וזה מצחיק אז נשאיר אותו עם שמו בהולנדית). קראו לו "וילאם השתקן".

ולמה שתקן? כי עד 1568, ביקשו ממנו כמה פעמים שיגיד מה דעתו בסכסוך בין הקתולים לפרוטסטנטים. והוא לא רצה להגיד כלום, לטובת אף אחד מאז נדבק אליו הכינוי שתקן.

קצת על ווילאם השתקן (1533-1584).הוא נולד בגרמניה כבן להורים פרוטסטנטיים. ההורים היו דוכסים, ובשנת 1555 הוא הפך להיות  המושל של הולנד וזיילנד, ב1559 גם המושל של אוטרכט, וכן הלאה. הוא קיבל את כל התארים והמשרות הנכבדות האלו  מפילפה השני מלך ספרד, והתחייב לשמור לו אמונים ולהגן על האינטרס של הכתר הספרדי בהולנד.

אבל החיים התגלגלו אחרת, ובעצם הוא הפך להיות מרכז ההתנגדות ההולנדית לשלטון הספרדי, מה שהוביל למלחמת העצמאות ההולנדית הוא היה נשוי ארבע פעמים, ובמצטבר היו לו 11 ילדים ,מהם שניים הפכו לנסיכים-שליטים של הולנד ,מאוחר יותר.

פעם ראשונה הוא התחתן בגיל 18- ב1551 עם אנה  מאגמונט.היא הייתה בת גילו, נולד להם ילד ,אבל היא מתה כמה שנים לאחר מכן ב1558, שהיא בת 25 סה"כ.

הוא לא נשאר לבד לאורך זמן, והיה לו רומן עם בת אצולה בשם אוה אלינקס ,ממנה נולד לו בן.

ב1561 כאשר הוא היה בן 28 הוא נישא פעם שנייה, לאנה מסקסוניה. המלך הספרדי פיליפה שהיה צריך לתת את הסכמתו לנישואין, התנגד מאד וגם הוריה, לא אהבו את הרעיון, בגלל ההתנגדות של המלך. אבל כבר אז החליט ווילאם שהמלך פיליפה לא יקבע לו הרבה בחיים, ונישא לה.אגב, הכלה הייתה בת 17 בקושי.

היא ילדה לו את מאוריץ ,ב-1567, שהפך לימים להיות מושל הולנד. אבל לאחר שילדה את הבן המיוחל, סר חינה.

ב1575 , שנתיים לפני שאנה מסקסוניה מתה (בגיל 33), ווילאם קיבל את רשות הכמורה הפרוטסטנטית ,לשאת אישה נוספת, ואכן נשא לאישה את שרלוט לבית בורבון מונפסייה- שהייתה נסיכה צרפתייה, והפעם מבוגרת מיתר נשותיו הקודמות. הייתה בת 28 שנישאה.למען האמת גילה המבוגר היה בגלל שהיא נדרה שבועת נזירות קודם לכן וחיה שנים טובות במנזר בצרפת. רק כאשר החליטה לברוח מהמנזר, הסכימו הוריה להשיא אותה. היא לא ילדה ילדים, ויש רכילאים התוהים אם לא נשארה בשבועות התנזרות למרות נישואיה.

ב1582 היא נפטרה (בת 35) אחרי שבע שנות נישואין.

ב1583 הוא מיהר להינשא שוב עם לואיזה דה קוליני, אלמנה צעירה בת 28. בתו של אדמירל ידוע. היא ילדה לו  שנה לאחר מכן את פרדריך-הנדריק , הוא נרצח בשנת 1584, שנת הלידה של בנו. ככה שלואיזה הפכה לאלמנה שנה לאחר נישואיה,ועברה להתגורר בדן-האג.

מחלק זה של משפחת אורנג'-נסאו מתחילה השושלת של מלכי הולנד עד היום.

(וילאם הראשון מלך הולנד הראשון ב-1840 ,הרב סבא של המלכה וילהמיניה,שהיא אמה של המלכה היום.היה בעצם צאצא, נכד של נכד של אותו פרדריך –הנדריק).

אבל כאשר הדוכס מאלבה, הספרדי, כבש את הולנד, ווילאם כבר התרגז ולמרות שלא דיבר, הוא התייצב בראש המרד נגד ספרד הקתולית. בכך הציג את עצמו כדוגל בזרם הפרוטסטנטי. ההולנדים, שהיו כבר אז חרוצים ועקשנים, הצליחו לגרש את הספרדים (הבלגים שהיו בחלק היותר דרומי של ארצות השפלה היו פחות עקשנים ולא הצליחו).

בשנת 1578. כל מחוזות  הצפון התאחדו והחליטו שהם מתנתקים  מספרד, ותהיה להם מועצת העם (כמו הכנסת אצלנו) ומי שיעמוד בראשה יהיה-ידידינו ווילאם השתקן.

המלחמה נמשכה 80 שנים נוספות, בין הספרדים שלא רצו לוותר, ובין ההולנדים שרצו עצמאות.

 

תקופת תור הזהב

במאה ה-17 הולנד הייתה המעצמה המסחרית הימית הכי גדולה בעולם. הערים בהולנד היו מאד מפותחות יחסית לשאר אירופה באותה התקופה, בשאר הערים לא היה ביוב, ולא הייתה תאורה ובערי הולנד הכול היה, וגם נקי כמובן.

במהלך המלחמה עם הספרדים, סגרו הספרדים חלק  מדרכי המעבר בים, ומנעו גישה של ההולנדים לארצות שונות. ההולנדים החליטו למצוא ארצות אחרות שאיתן יוכלו לסחור,  והתחילו לשוט גם להודו ואפריקה. מאחר שהיו, כמו שאמרנו, חרוצים ויעילים, החליטו ההולנדים שכדאי שכל חברות הספנות של הולנד יתאחדו, וכך הם יוכלו להגיע רחוק יותר (תמיד יותר טוב בהתאחדות של חברים), ולכן הקימו חברה שנקראה "חברת הודו המזרחית" (1595), יותר מאוחר הקימו גם את חברת הודו המערבית הם באמת הגיעו למקומות מוזרים שאיש לא הגיע אליהם קודם. בחלקם הקימו מושבות, כמו אינדונזיה למשל, ועם חלקן סחרו. (את ראשוני העבדים השחורים לארצות הברית הביאו ההולנדים מאפריקה). ככה הגיעו ההולנדים גם לאמריקה, והם אלו שייסדו את העיר ניו אמסטרדם שהפכה להיות ניו יורק של היום. תקופה זו של שגשוג כלכלי (ותרבותי) בהולנד נקראה  "תור הזהב" והיא מתייחסת בעיקר לשנים 1580-1740.

 

 

דעיכת תור הזהב

התוצאות הכלכליות של המלחמות היו הרסניות, ובמקביל חוסר השקט על רקע דתי וחברתי לא פסק. הולנד הוכרזה כמדינה פרוטסטנטית, והקתוליות הוצאה אל מחוץ לחוק, מה שלא מנע ממאמינים קתוליים להתפלל ולקיים פולחני דת בכנסיות שלהם. הלחימה הממושכת ועלותה הגבוהה, חייבה מיסוי כבד.

"חברת הודו המזרחית ההולנדית", הקטר הכלכלי של הולנד, נקלעה למצב של פשיטת רגל על רקע המצב המדיני וגם בגלל מעילות בכספי החברה מצד מנהליה. כוחה הכלכלי של "חברת הודו המערבית ההולנדית" נחלש עוד קודם לכן. בסוף המאה ה-18 הולנד נכבשה על ידי נפוליון הצרפתי, והוא המליך בה את אחיו לואי כמלך ארצות השפלה, עד 1813 ששוב מלך אחד מבני משפחת אורנג' במחוזות הדרומיים (בלגיה של היום) שלטו לאורך השנים מאז מלחמת העצמאות, הספרדים, האוסטרים  והצרפתים. אחרי הפסדו של נפוליון בקרב ווטרלו ב-1814, קבעו האומות באירופה כל מיני הסדרים של חלוקת שטח אירופה, ובמסגרת זו החלקים הדרומיים שויכו למדינת הולנד.

תושבי הדרום לא אהבו את השיוך המחודש לארצות השפלה, ב-1832 (אחרי מרד קטן) נפרדו לשלוש מדינות שקיימות עד היום-הולנד, בלגיה, ולוקסמבורג.

 

בשנת 1845 במסגרת אירועי "אביב העמים" שזעזעו את כל המדינות השמרניות באירופה, פרצו מהומות גם בהולנד. תורבקה, שהיה פרופסור למשפטים באוניברסיטת ליידן, מונה על ידי וילאם השני, מלך הולנד לעשות שינויים ותיקונים בחוקה שיתאימו לתפיסות הפוליטיות החדשות. תורבקה, שהיה ליברל גדול הביא לשינוי מוחלט בחוקה, במאה ה-19 הולנד המשיכה להתעשר, בעיקר מיהלומים שמצאה בדרום אפריקה, שהייתה שייכת לה אז, וממסילות רכבת שהגיעו עד לנמלים שלה והובילו סחורות רבות. הולנד רצתה להישאר עשירה, וידעה כי התעסקות במלחמות רק יכולה לקלקל לה, ולכן החליטה שהיא מדינה ניטרלית, כלומר לא מתערבת במלחמות .

העניין של הניטרליות קצת מצחיק, כי לאורך כל השנים עד המאה ה-18, הולנד הייתה מעורבת בהמון סכסוכים ומלחמות.

 

במלחמת העולם הראשונה זה אכן הצליח לה. אבל במלחמת העולם השנייה, היטלר לא התייחס לניטראליות ההולנדית, וכבש אותה תוך חמישה ימים תוך התנגדות הולנדית מועטה. המלכה וילהלמינה ברחה ללונדון ושם הקימה ממשלה גולה. התגובה של העם ההולנדי הייתה מעורבת, חלקם שיתפו פעולה עם הגרמנים, יחד עם זאת בהולנד צמחו קבוצות של התנגדות ומחאה, אבל זה לא ממש עזר, ובטח שלא ליהודים בהולנד שנשלחו למחנות ההשמדה.

 

הולנד, כמו רבות ממדינות אירופה שוקמה בזכות "תוכנית מרשל" האמריקנית והצליחה לבסס לעצמה מעמד כלכלי איתן. היא הצטרפה לשוק האירופאי המשותף ומהווה חברה משמעותית בו למרות גודלה הקטן יחסית. גילוי מקורות נפט בים הצפוני העשירו את קופתה. עד היום אנשיה בעלי מוסר עבודה גבוה והתפוקה לנפש היא מבין הגבוהות באירופה.

בימינו, למרות השפל הכלכלי הפוקד את אירופה, הולנד היא המדינה עם מספר המובטלים הנמוך ביותר.