ילדים

אתרי נכסיי צאן ברזל

כיכר דאם - Damplein.

כיכר דאם,מרכזה של העיר, ולא רק במובן בגיאוגרפי . בכיכר מספר אתרים שבהחלט ראוי לראות עם ילדים:

 אנדרטה לאומית - Nationaal Monument

במרכז הכיכר ממוקמת האנדרטה הלאומית שנבנתה ב-1956 לזכר זוועות מלחמת העולם השנייה ולזכר הקורבנות ההולנדיים, חברי תנועת ההתנגדות לכובש. גובהה  22 מטר והיא מגולפת.

הכנסייה החדשה (ניוה קרק) - Nieuwe Kerk.

למעשה זוהי כנסיה ששופצה פעמים רבות בגלל השריפות שאירעו בה. המבנה הנוכחי נבנה ב-1490.  בניית המגדל החלה במאה ה-17, אך היא הושבתה כאשר החלו לבנות את הארמון המלכותי לצד הכנסייה ולא רצו שהמגדל יאפיל ביופיו על הארמון, קונקלייק פאלה הסמוך. 

בכנסיה זו מכתירים את המלכים של הולנד מאז 1815. (ב-110 השנים האחרונות כל המלכים היו בעצם נשים, מלכות).

הארמון המלכותי - Koninklijk Paleis

 הארמון המלכותי של ההולנדים. נבנה ב-1648-1662, ושימש כבית העירייה. מועצת העיר בחרה את ג'קוב וואן קאמפאן לתכנן את המבנה החדש והמפואר.

לאחר שלואי בונפרטה, אחיו של נפוליון, הוכתר בשנת 1806 למלך ההולנדים, הוא עבר להתגורר, כעבור שנתיים, בארמון  בית העירייה, שהפך לארמון המלכותי. מותר לבקר בארמון רק כאשר המלכה לא נמצאת בו, ורוב השנה היא נמצאת בדן האג.

 מוזיאון מאדם טוסו - Madame Tussaud Scenerama

החוויה של השוטטות ברחובות העיר העתיקים, המפגש עם בובות בגודל אנושי לחלוטין של דמויות שמכירים מהטלוויזיה והעיתון, אפשר בחלק גדול להצטלם איתן, ובבית נוכל לספר כי לחצנו את ידו של מובראק או התחככנו בשמלתה המתנופפת של מרלין מונרו.

 

מגדל מונטורן - Munttoren

באמצע הכיכר, אי אפשר לפספס את מגדל המטבעה. המבנה הוקם ב-1622, על גדות תעלת סינגל, ושימש בזמנו חלק מהשער הדרומי של העיר. גובהו 41 מטר.

כאשר לואי ה-14, צר על אמסטרדם במטרה לכבשה ב-1672, ורק הצפתה על ידי תושביה הצילה את עצמאותה, נאלצו ההולנדים לצקת את מטבעותיהם לבד, וכאן עשו זאת ומכאן שם המגדל.

שוק הפרחים הצף - Bloemenmarkt

על גדות התעלה (זו תעלת סינגל) יש שוק פרחים. המון דוכנים. יש גם פרחים מעץ, וכמובן המון ריחות ופרחים אמיתיים.

בעבר שוקי הפרחים היו צפים. היום אמנם הדוכנים של הפרחים והפקעות עדיין צפים, אבל לא כמו בעבר, דמיינו לעצמכם את הסוחרים מגיעים בספינות עליה העמיסו את הסחורה (פרחים) ממשטחים צפים אחרים. כיום המשטחים מקובעים ולא זזים יותר, אין סוחרים, והתיירים מטיילים ברגל בין המשטחים.

 טבע וגנים

פונדלפארק Vondelpark

 הפארק ממוקם בקרית המוזיאונים.

זהו הפארק של אמסטרדם. קרוי על שמו של משורר בן המאה ה-17, פונדל, שנחשב אחד הגדולים במשוררי הולנד. שטחו כמעט 15 ק"מ, כולו ירוק: עצים, מדשאות ואגמי מים.

הפארק הוא מקום מאד תוסס, בעיקר בקיץ, ובמיוחד בסופי שבוע. בשנות השישים, בתקופת הזוהר של העיר, המוני היפים גרו בפארק באוהלים ותחת כיפת השמיים, עישנו, רקדו וניגנו כל הקיץ. המשטרה הפסיקה את חגיגת הקיץ הזו, ואסרה לינה בתחומי הפארק.

פלאנטאז'ה-הורטוס בוטניקוס אמסטרדם -

הגן הבוטני העתיק ביותר בעולם כולו. הוא נוסד ב-1682, ומכיל כיום למעלה מ-2000 סוגי צמחים, בחממות ומחוצה להן. הגן נוסד בתחילה למטרות מחקריות-מסחריות. חברת "הודו המזרחית", שרצתה לשמור על בריאות מלחיה, תרמה סכומי כסף נכבדים, כדי לממן את המחקרים על צמחים שונים במזרח.

בגנים צמחים מכל יבשות תבל.

גן החיות ארטיס - Artis

גן החיות הוותיק ביותר באירופה, נוסד ב-1838 שנה. על ידי קבוצה ששמה לעצמה מטרה "הטבע הוא מנחה האמנות" הכוונה הייתה שגן החיות יגרום לתושבי העיר להבין יותר טוב את הטבע. הגן השתנה, כמובן, לאורך השנים, אבל העצים עתיקים, המבנים ישנים, וכל זה נותן למטייל בארטיס תחושה של המאה ה-19.

יש בו 8000 בעלי חיים, המתחלקים ל-930 סוגים, בחצי המזרחי של גן החיות נמצאות חיות היער, (נמרים, פילים וכל החברים). בגן, שני מוזיאונים, זואולוגי, (של בעלי חיים) וגיאולוגי, (של מאובנים וסלעים) וגם פלנטריום (מצפה דימוי לכוכבים) ואקווריום.

מוזיאונים לילדים

אמסטרדם היא עיר של מוזיאונים מכל הסוגים והמינים יש בה 42 מוזיאונים ממלכתיים גדולים ועוד עשרות רבות של פרטיים וקטנים), החל מהמוזיאון לתה וקפה, והמוזיאון לקנביס, מוזיאון למשקפים (סמוך לכיכר דאם) וכלה במוזיאון לקופות חיסכון, יש גם בתי עסק שונים ומשונים כמו חנות עפיפונים, חנות מברשות שיניים, או חנות מיטות ישנות עם 4000 מיטות. אם תתקלו באחד מהם בדרך בטעות, מומלץ מאד להיכנס. אלו מוזיאונים לא גדולים בד"כ, ולא יקרים בדמי הכניסה (ואם יש כרטיס מוזיאונים...לא עולה כלל) והחוויה של ביקור במוזיאון או חנות, משונים כאלה-לעיתים קרובות מאפילה על חוויות אחרות.

קריית המוזיאונים של העיר אמסטרדם מכילה מספר מבנים וגינת ענק. המוזיאונים הגדולים הם: רייקס מוזיאום, ואן גוך מוזיאום וסטדליק מוזיאום. כמו כן מאחורי רייקס מוזיאום נמצא פונדלפארק הענקי, בתוכו קונצרטחבאו-מבנה התזמורת ואולם הקונצרטים ההולנדי, בקצהו של הפארק נמצא מוזיאון הקולנוע.

אם צריך לבחור רק אחד משלשת המרכזיים, מומלץ על רייקס מוזיאום, בגלל מבחר היצירות והציירים. אבל יש מי שיגידו שלהיות באמסטרדם בלי לראות את מוזיאון וואן גוך זה עוול ואולי גם הם צודקים.

מוזיאון לתולדות אמסטרדם -Amsterdams Historisch Museum

המוזיאון נמצא בבנין בן 400 שנה, שהיה פעם בית היתומים העירוני, ונבנה ב-1580. ישנה תצוגה מרתקת של התפתחות העיר מכפר דייגים קטן לעיר נמל משמעותית ביותר. ישנה מפה חשמלית המראה את גידולה של העיר ושטחה כמו גם המפה החשמלית עליה רואים את התפתחות הסחר הימי של אמסטרדם, כל נתיבי המסחר, הארצות שהתגלו על ידי הולנד, התפשטות הקולניות ההולנדיות, והכול על ידי לחיצת כפתור.

היות והילדים שלנו כיום הם חולי מחשבים, כפתורים וכל מה שנדלק-הרי השיטה בה הם מפעילים את מערכות המידע, מלהיבה אותם, בכל גיל כמעט.

בית רמברנדט - Rembrandthuis

בית מגוריו של רמברנדט, שנקנה ב-1639, כיום משמש כמוזיאון, שמוצגים בו למעלה מ-250 ציורים ורישומים, חלקם בחדרים בו צוירו. נראה את המקור ואת הציור בו זמנית. כמו כן נתבונן בפיסת חיים של הצייר ומשפחתו. הבית כולו מרוהט והתמונות המקוריות על הכתלים האמת, שרוב התמונות בבית זה, אינן תמונותיו, שנמצאות במוזיאונים מפורסמים באירופה, אלא תחריטים שייצר. התחריטים היו הדפסים של ציורים, שהיה הקהל הרחב יכול לרכוש לעצמו. ובמשך השנים הפכו ליצירות מפורסמות בפני עצמן. העלות הזולה יחסית של התחריטים, הפכה אותם למוצר עממי יותר.

המיוחד מאד במוזיאון הוא שניתן לראות  איך הוא חי, עבד, צייר. איך ישן בתוך מיטה שהייתה בתוך הארון (ככה כולם ישנו אז). רואים חלק מהציורים שלו על הקירות, ונזהה  את החדר שבו הציור נוצר (למשל את רצפת חדר הכניסה). נעלה עד עליית הגג, וניגע במכחולים ובדי הציור שלו.

החוויה ההולנדית - Holland Experience

חוויה אמיתית. קושרים את המבקרים לכיסאות משך כ-30 דקות, מופע רב חושי, מרכיבים משקפים מיוחדות. המופע עוסק כמובן בתולדותיה של הולנד, והמבקר לרגע נמצא בתור הזהב של המאה ה-17.

טרופין מוזיאון - Tropenmuseum

 מוזיאון מרתק, שנבנה ב-1916-1923, המתאר את קשריה של הולנד עם הארצות האקזוטיות המזרחיות, כמו גם ארצות אחרות בעולם כולו.

ההולנדים הגיעו לארצות האלו באמצעות "חברת הודו המזרחית", שהייתה איחוד של מגלי הארצות, וסוחרי הים ההולנדים. באמצעות האיחוד הזה, הם הצליחו לגייס משאבים ולהגיע לארצות נידחות.

במוזיאון ישנו שחזור חי ותוסס של רחובות, בתים ושכונות בארצות שונות. ממש נהלך בכפר הודי ולהריח את הקארי, לשמוע את המוסיקה, להציץ בשוק ערבי, ולחיות לדקה במשכנות עוני, נראה את האנשים (דמויות-בובות כמובן), כאילו עוד רגע יקומו מהשרפרף ויציעו  לנו לשתות תה.

המוזיאון איננו קטן, לא מעט ארצות ותרבויות. הזמן חולף מהר.

 בית אנה פרנק - Anne Frankhuis

 זהו אתר חובה בביקור בעיר. האתר הפך למוקד משיכה לתיירים מכל העולם. התור בכניסה לבית אנה פרנק ארוך, בשעות הלחץ עומדים אפילו כשעה בתור. מומלץ להגיע בשעות הערב, כאשר לחץ התיירים פוחת. כאן הסתתר אוטו פרנק , משפחתו וידידים.

מישהו הלשין על המסתתרים, תמורת כסף כנראה, וכל המתחבאים נלקחו על ידי הנאצים למחנות הריכוז. האבא הוא היחיד שניצל, וכאשר חזר, קיבל מהמשפחה שעבדה במשרד את היומן של אנה שנשמר כל אותה התקופה. והחליט לפרסם אותו.

היומן יצא לאור בהתחלה רק בהולנדית, אבל הספר התפרסם ותורגם לשפות רבות.

 מוזיאון העינויים - Torture Museum.

מול שוק הפרחים הצף

מתוארים בו עינויים של ימי הביניים ושיטות עינוי שונות. החל ממיטות מסמרים, קרשים למתיחת איברים, שבכות ברזל שונות, כיסאות מזוויעים.

למי שזה לא מקלקל לו את התיאבון לארוחת צהרים-לבריאות.

בתי סירה -  Woonboot

 אחד מבתי הסירות שהפכו למוזיאונים לאופי החיים על התעלה. ישנם בתים שהפכו למעין מוזיאונים-ניתן לבקר באחד מהם (במיוחד עם ילדים צעירים), אבל באופן בלתי חינוכי, אפשר להציץ לבתי סירות אחרים, ולהתרשם מאורח החיים.

 מוזיאון המדע והטכנולוגיה - New Metropolis

 מוזיאון חדש יחסית, נבנה ב-1997. נמצא ממש על קו המים, נראה כמו סוג של אוניה, מיוחד בעיצובו, ורואים אותו למרחקים (מזכיר קצת את עיצוב מרכז פומפידו בפריז).  המקומיים קוראים לו "הצפרדע הירוקה". המוזיאון מיועד לכל הגילאים, פעילות אינטראקטיבית מגוונת, התנסות על ידי משחקים. שימוש בווידיאו, מחשבים, הדמיה של החיים ב-"עיר העתיד". ההסברים גם באנגלית.

 המוזיאון הימי של הולנד - Scheepvaartmuseum

  המוזיאון מתחלק למוזיאון סגור המכיל אוספים, ולאוניה משוחזרת.

הבניין מכיל את תולדות ההיסטוריה הימית של הולנד, בעבר אותו מבנה היה מחסן של מלאי הציוד לאוניות שהפליגו למזרח. בתוך המבנה כ-30 חדרים ובהם כל ההיסטוריה של הימאות ההולנדית על פי סדר התרחשותה. דגמים, אטלסים, מפות מיוחדות ועתיקות, תותחים, כלי נשק אחרים, שעונים, דגמי ספינות שונות.

החלק המרתק הוא המוזיאון החיצוני, שחזור חי ואמיתי של הבטביה, ספינת סוחרים הולנדים מהמאה ה-18, שטבעה בסמוך לחופי אוסטרליה  ב-1629).

נסיעות

 שיט תעלות

לבקר באמסטרדם, בלי לשוט בתעלותיה, זה כמו לטייל בפריז בלי לעלות למגדל אייפל. משיט התעלות נקודת המבט על העיר היא אחרת, והשיט הוא חוויה. מספר חברות מציעות שיט, אופי השיט משתנה מאחת לרעותה, והמחירים גם.

שיט תיירים קונבנציונאלי-הוא שיט בסירה בה ניתן לשבת על הגג, או באולם התחתון, בשיט ניתנים הסברים, בד"כ מוקלטים מראש לגבי האתרים אותם אנו רואים, במספר שפות.

ישנן אפשרויות שיט נוספות, החל מאופני שיט, בהם ההורים והילד מפעילים את הדוושות לתנועה, סירות קטנות, שיט בין מוזיאונים ועוד.

להיות באמסטרדם- משמעו גם לשוט בה.

אופניים

בכל לשכת תיירות, פקיד קבלה של מלון, ומוכר בחנות נעליים תוכלו לקבל מידע היכן ניתן לשכור אופניים לסיור בעיר. ואם לא-תוכלו לראות את חברות ההשכרה בכל קרן רחוב במרכזה של העיר.

ישנן אפשרויות של טיולי אופניים מודרכים(אופניים צהובים) שכולם נוסעים בעקבות המדריך. ואפשר גם לשכור אופניים (לפי שעות או ימים) לכל המשפחה לטיול בעיר. כדאי לדאוג היטב לנעול אותם, כי מכת גניבות האופניים בעיר היא קריטית

טראם

נסיעה בטראם(חשמלית) ברחובות העיר, היא חוויה מיוחדת למי שטרם התנסה בנסיעה בחשמלית. חשוב מאד גם כהולכי רגל לחצות בזהירות את הרחובות, ולדעת שהטראם לא יכולה לעצור בפתאומיות כמו רכב פרטי.