מינכן

העיר השלישית בגודלה בגרמניה ומונה כיום כמיליון שלש מאות תושבים. היא משמשת כבירתו של מחוז בווריה. מהווה מרכז מסחרי ותרבותי יש בה כמות אדירה של צעירים (על פי נתוני לשכת התיירות המקומית התחשיב באלף השלישי כ40% מהתושבים פחות מגיל 30).
בשל מיקומה הנוח הקרוב לאוסטריה ואיטליה, היא מהווה יעד תיירותי מספר 2 במדינה (אחרי ברלין). חגיגות אוקטוברפסט מגדילות את מספר התיירים. רשת התחבורה הנוחה אליה ובתוכה, ריבוי האתרים, מוזיאונים, גנים ופארקים מאפשר בילוי של כמה ימים.
בביקור בעיר לא כדאי לפספס את כיכר מריאןפלאץ ובה את בית העירייה עם השעון המיכאני הגדול. גם בית העירייה הישן ובו מוזיאון הצעצועים שווה ביקור. בקרו באחד מגני הבירה ואם תוכלו ב Hofbräuhaus בית הבירה המלכותי. בכנסיות - סנט פטרקירש, כנסיית פראוקירש וכנסיית מיכאלקירש.
בכיכר קרל ובה השער על שמה וגם בשערים אחרים של העיר כמו איזר טור העתיק. בכיכר אודיון פלאץ עם ההיסטוריה הקשה של התפתחות הנאציזם, בארמון רזידנץ או ארמון נימפבורג, במוזיאון המדע הגרמני העשיר. למתעניינים במכוניות מוזיאון ב.מ.וו יספק את הסקרנות וחובבי הכדורגל מוזמנים לארינה לסיור. מי שחובב קולנוע ופעלוליו טוב יעשה אם יקצה חצי יום לטובת פארק הסרטים הבווארים, שלא לדבר על הגנים האנגלים, הפארקים, הרחובות, השוק המרתק והחנויות.


מינכן מוכרת מהמאה ה15 לפני הספירה בה שבטים קלטיים התיישבו למרגלות האלפים. היא נכבשה כמו כולם על ידי הרומאים והוקמה פרובינציה Raetia, אח"כ פלשו השבטים האוסגותיים.
אבל ראשית ההיסטוריה של העיר מוכרת מ1158 עת Guelph Heinrich der Löwe הנרי האריה מייסד את מינכן- "מקום מושב הנזירים"- Munichen - The monks’place, על גדות נהר האיסר. מוכרת על ידי הקיסר פרדריך ברברוסה. בעיר מתפתח שוק ובעיקר מכס. לא עברו הרבה שנים וב 1214 מינכן לראשונה מוכרת כ"עיר". שוב לא עברו הרבה שנים וב1240 העיר נופלת לידי משפחת וויטלסבך Wittelsbachs (לידי אוטו וון ויטלסבאך) וב1255 הם הופכים אותה למקום מושבם. שושלת זו החזיקה בבווריה עד מלחמת העולם הראשונה.
אירוע קשה בתולדות העיר בשנת 1327- עת שריפה מכלה שליש מהעיר. לאחריה לודוויג הרביעי הקרוי לודוויג הבווארי ,הופך לראש הקיסרות הרומית הקדושה. תחת שלטונו העיר הופכת לעיר מטרופולין אמיתית. הוא מחזק אותה בעיקר כעיר מסחר. השגשוג נובע במידה ניכרת מהמונופול הממלכתי על כריית המלח (הזהב הלבן).
אירוע קשה נוסף היה כיבושה ב1632 על ידי גוסטב אדולף השני משוודיה במסגרת מלחמת שלושים השנה שהתנהלו בין 1618-1648. החומות והשערים שעדיין נמצאים בעיר, נבנים בתקופה זו. רוב אוכלוסייה העיר קתולית, הפרוטסטנטים מיעוט נרדף.
1705- בית האבסבורג משתלט על בווריה וחלק מטירול עד 1714.
1791- חומות העיר נהרסות כדי לאפשר בניה רחבה יותר. תקופה של בניה רבה.
1806- העיר נכבשת על ידי נפוליון, הוא מגדיל את שטח בווריה פי שניים והדוכסות מקבלת מעמד של ממלכה עצמאית במסגרת האימפריה הנפוליונית.
1810- חוגגים לראשונה את האוקטוברפסט בעיר. די מהר בווריה משנה את התמיכה בנפוליון ומצטרפת לבנות הברית כדי לנצחו בווטרלו.
1818- בווריה הופכת להיות המדינה הגרמנית הראשונה עם חוקה כתובה, הפרלמנט הבווארי Landtag, יושב בעיר. גם הארכיבישוף יושב בעיר.
1825- המלך לודוויג הראשון הוא מביא לעיר את האוניברסיטה מ Landshut.
1848- מינכן הופכת לעיר של מבני פאר וארכיטקטורה. נבנים רחוב Ludwigstraße ה Königsbau וכמובן ה Residenz כיכר Königsplatz המוזיאון Alte Pinakothek.
1848-1864 מקסמילן השני, מטפח את העיר בסגנון הקרוי על שמו.
1864-1886 המלך לודוויג השני, מוסיקה, אומנות, ריכרד וואגנר Richard Wagner במינכן. עיר של התפתחות תרבותית. ב1882 תערוכת חשמל והעיר היא הנחשבת מוארת ביותר בעולם. לקראת סוף המאה חצי מליון תושבים.
ב1913 בעיר יש כ-30 בתי קולנוע, העיר נחשבת בירת הקולנוע האירופאי. מוקמים בה אולפני סרטים, אותם ניתן לבקר היום בביקור מרתק.
מלחמת העולם הראשונה- (1914-1918) במהלכה במסגרת הפצצה אווירית, 3 פצצות נופלות על העיר מאווירונים צרפתים.
1918- המדינה הראשונה בגרמניה בה מוקמת חוקה היא בווריה,מוקמת רפובליקה, לתקופת זמן קצרה (Räte-Republic) הקומוניסטים בראשות אייזנר עולים לשלטון, אך לא לאורך זמן.
1920 –הקמת המפלגה הנאצית ,המארגנת לראשונה הפגנות המונים בבירה הבוורית.
1923 ניסיון הפוטש Putsch הכושל של היטלר והנאצים. היטלר נכלא, וכותב את מיין קאמפ בכלא. הם רואים במינכן את ה"בירה".
1935 –נחקקים חוקי נירנברג, חוקים גזעניים.
1938- ועידת מינכן, בה נפגשים ראשי המדינות כולל מוסוליני,  צ'מברלין ואחרים במינכן,בניסיון לצמצם את הסיכוי למלחמה- היטלר מקבל שטחי שליטה באירופה כמו הרי הסודטים המסופחים לרייך השלישי (Third Reich). במקביל השתלטות על אוסטריה.
1939- ניסיון ההתנקשות בחיי היטלר, במרתף בית בירה- נכשל.
1945- אחרי 70 הפצצות אוויר, במשך 5 שנים, רובה של העיר הרוסה. היא נכבשת על ידי האמריקאים ומייד לאחר המלחמה מתחיל שיקומה כולל שחזור מבנים היסטוריים.
1957- בעיר מליון תושבים.
1966- מוקמת הרכבת התת קרקעית U-Bahn (עד 1971).
1972- רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדה באצטדיון העיר. אירוע קשה המשאיר את רישומו על העיר שניסתה בזכות האולימפיאדה לקבל הכרה בינלאומית ואולי מחילה על פשעי העבר. הרצח הופך את הקערה על פיה.
1983 –תערוכה בינלאומית בווסט פארק של העיר. זו מתפתחת תחת ראשות העיר של פרנץ יוזף שטראוס (על שמו שדה התעופה שמוקם ב1992), היא הופכת לעיר טכנולוגיה ומדע.
1999- שיטפון קשה בעיר בחורף, נזקים וקורבנות אדם.


יהודים בעיר
במאה ה-13 מוקם רובע יהודי נפרד ליהודים, עם שירותי דת. לא הרבה לאחר מכן ב1285 עלילת דם ובה נהרגים קרוב ל200 איש. עם המגפה השחורה במאה ה-14 הפרעות ביהודים מחסלים את שארית הקהילה. שני גירושי יהודים במאה ה-15 מבווריה, והפיכת בית הכנסת של העיר לכנסייה.
במאה ה-18 מורשים יהודים בהדרגה לשוב לעיר. השינוי המשמעותי הוא כמובן לאחר כיבוש נפוליון, המאפשר זכות מגורים וחופש דת. ואכן הקהילה גדלה מאד ולא מעט בגלל מהגרים מיתר גרמניה ומזרח אירופה.
לפני מלחמת העולם השנייה בעיר 10.000 יהודים, 3.500 נמלטים עם עליית הנאצים לשלטון בשלבים שונים.
1938 ליל הבדולח מסיר ספק לגבי כוונות הנאצים. 1000 מתושבי העיר נשלחים לדכאו. במהלך המלחמה עוד 4500 תושבים ישלחו למחנות הריכוז. מהם שרדו 300.

יש אתרים נוספים בקרבת העיר המתאימים לילדים, לזוגות, לחורף, לקיץ, לתקופה קצרה או ארוכה, עם או בלי רכב.
מי שמעוניין במידע נוסף או תכנון טיול במינכן או בווריה או שלוב מוזמן לפנות ליונית.