Tiergarten

הקצה הצפוני של הפארק גובל בנהר Spree שזורם ממזרחה של ברלין. הפארק היה במקורו שמורת ציד לנסיכים הפרוסיים, מהמאה ה-16,במלחמת העולם השנייה סבל פגיעות רבות , והחמורה שבהן הייתה כנראה מידי תושבי ברלין, בחורף האחרון של המלחמה ב1945-46 כאשר סבלו מרעב וקור נוראי, כרתו עצים עתיקים מהפארק כדי לחמם את הבתים,אבל מייד עם סיום המלחמה החל השיקום של הפארק. ועל שמו קרוי כל הרובע . זהו אחד המקומות היותר יפים בברלין. גם מחוץ לפארק שרידים רבים של העבר המפואר,ומבני צבור רבים .
הפארק היה פעם יער ציד של הנסיך מברנדנבורג, שמו בהתאם לכך טירגארטן –בעברית –גן בעלי החיים, לא היה בדיוק גן, אלא יותר אתר ציד ,אבל בעלי חיים אכן היו שם.
ולא- אין בו בעלי חיים, אלו נמצאים בגן החיות (לא רחוק) ועליו בהמשך.
זהו פארק עירוני גדול ,. הפארק נחצה כמה פעמים על ידי אגמים לא גדולים ותעלות. למשך מאות שנים, הפארק היה אזור הבילוי של תושבי העיר עד היום.
במרכזו של הפארק אתם מגיעים ל"אי תנועה" שנקרא הכוכב הגדול – Grosser Stern אולי משום שחמש דרכים מובילות אליו.זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בפארק, כיכר עצומת מימדים עם תנועה סואנת בהרבה מסלולים.מרבית מסלולי התנועה נוספו בשנות ה40 של המאה ה20.
ומכאן המראה של עמוד הניצחון Siegessaule

העמוד השחור ,בגובה 61.5 מטר, שראשו עשוי זהב, עשוי מברונזה,הוקם ב1873 לפאר את ניצחונותיה הצבאיים של פרוסיה על צרפת 1870 דנמרק 1864 ואוסטריה1866 .בראשו פסל מוזהב של אלת הניצחון הרומית ויקטורי, שמשקלו של הפסל 35 טון.חלקו הניכר של העמוד יצוק מכלי נשק שנלקחו שלל במלחמות. אל ראש העמוד מגיעים בגרם מדרגות של 285 מדרגות לולייניות. התצפית ממנו אל הסביבה בהחלט שווה את המאמץ.בתחילה הועמד עמוד הניצחון בחזית הרייכסטג.. ב1938 הועבר בהנחיית היטלר למיקומו הנוכחי בטענה שבמיקומו הקודם הסתיר את הנוף. מיקומו כיום בולט ביותר.
אם ברצונכם לצלם את העמוד, ואין ברשותכם מטוס קל לתצלום אוויר,אין שום אפשרות לצלם מתוך הכיכר. בקושי רואים אותו וגם סכנת דריסה אפשרית. מהרחוב הראשי יש עמדת תצפית מיוחדת ממנה ניתן לצלמו.
יש לטפס 285 מדרגות כדי להגיע לראשו למרפסת תצפית ממנה נשקף רוב נופה של ברלין.
מבנים יפים אחרים בפארק הם בית תרבויות עולם Haus der kulturen der welt,
מרכז פגישות וועידות שנבנה ב1957 כתרומה האמריקאית לתערוכה בינלאומית בנושא הבינוי שהתקיימה בעיר. התרומה הייתה כל כך איכותית שהגג הקמור שלה קרס ב1980 ושופץ מחדש לכבוד יום ההולדת ה-750 של ברלין.משנת 1989 זכה לכינוי בית תרבויות העולם, וכיום מהווה מרכז תוסס של תערוכות צילומים וציורים, כאשר המוצגים בד"כ אוריינטליים.
הבניין זכה לכינוי צדפה בהריון בגלל צורתו הקמורה.
וארמון בלווי Schloss Bellevue

נבנה על גדות הנהר Spree כבית קיץ 1785 לאחיו הצעיר של פרדריך הגדול, הנסיך אוגוסטוס-פרדיננד. כיום משמש כבניין מגורים ואירוח של נשיא גרמניה’מאז 1959.

בשולי הפארק נמצא גן החיות של העיר

גן החיות Zoologischer Garden

Hardenberggplatz 8.
הגן הזואולוגי הוקם ב1841, והוא גן החיות העתיק ביותר בגרמניה (העתיק ביותר באירופה נמצא באמסטרדם ) בפינה הדרום מערבית של הפארק ישנה כניסה לגן.
הגן הוא שמרני באופיו (חיות בכלובים אנשים בחוץ) אוסף מכובד של חיות מקובלות. בגן כ -16.000 חיות מ 1700 סוגים שונים.לכאורה לאחר מלחמת העולם השנייה, ועם שיקומו של הגן ניסו לתת צביון של חיים "כמו בטבע" .בתי הציפורים הם גדולים ומיוחדים, כמו גם זנים נדירים של חיות שנמצאים רק כאן כולל הדובי קנוט שכל גרמניה עקבה אחרי גורלו ב2006 עת נולד בשבי וגודל על ידי מטפל מהגן