בית הכנסת החדש Noya Synagoga
רחוב Oranienburger

שעות פתיחה: ראשון עד חמישי 18.00-10.00 ,שישי 14.00-10.00 .סגור בשבת למבקרים.
הגעה:S באן 1 או 2 או מטרו 5 למגדל אוראניינבורגר.

פעם אזור Oranieburgrstrasse היה ביתו של בית הכנסת הגדול ביותר בברלין,. סביבו קהילה יהודית עשירה נבנה ב1866 בסגנון ספרדי ביזנטי(מורי) שהיה מקובל אז לבניית בתי כנסת באירופה.בתקופה זו התיישבו כאן לא מעט פליטים יהודיים ממזרח אירופה.
יהודי השכונה שהקימו לא מעט מוסדות יהודיים (בתי ספר, בתי תמחוי וחסד שונים) היו יהודיה העניים של העיר, עשירי היהודים לא גרו בסביבה "יהודית" אלא ברבעים שונברג ושרלוטנבורג. האחרונים התייחסו בזלזול ,התנשאות ואפילו תיעוב כלפי "היהודים המזרחיים" והכוונה כאן במזרחיים, ליהודים פליטי מזרח אירופה. המהגרים היו עניים, דתיים ונהגו באורח החיים היהודי המסורתי , ואילו יהודי ברלין היו קהילה משכילה ומתבוללת ברובה.

בית הכנסת נהרס ברובו בליל הבדולח בנובמבר 1938, יחד עם בתי כנסת חנויות ובתים של יהודים רבים ברחבי גרמניה ואוסטריה. מבנה בולט עם כיפת זהב היה אחד היעדים הראשונים לשריפה באותה עת. אבל שוטר מקומי שזיהה את הונדליסטים הצליח לעצור את השריפה.
הוא ניזוק פעם נוספת בזמן ההתקפה האווירית של בנות הברית.למעשה רק חזיתו נשארה ושוחזרה מאז נקרא בית הכנסת החדש. בתוכו יש מוזיאון של ההיסטוריה של בית הכנסת.בנגידו לבתי כנסת אחרים, בית כנסת זה אינו פונה לחצר פנימית אלא ניצב וחזיתו אל הרחוב הראשי.
הרחוב עצמו מלא זונות, בפתח בית הכנסת שמירה משטרתית כבדה. השלוב בין השניים בהחלט מעורר אצלנו עניין, אבל ברור לחלוטין במדיניות הלגליזציה של גרמניה לזנות.