מחנה ריכוז דכאו   Dachau

נמצא כ 16 ק"מ צפון-מערב למינכן.

שעות פתיחה מדי יום חוץ מיום שני בשעות 17.00-9.00

הכניסה חינם

הגעה: בתחבורה ציבורית ממינכן ב S BANN מספר 2 לעיירה דכאו- כ20 דקות,  ואז אוטובוס (722 או 724 או 726).

ברכב פרטי ממינכן לכוון צפון מערב –כביש 304 או דרך 12 B.

המבקרים מתבקשים להגיע בלבוש המכבד את המקום .

השאלה – האם להגיע עם ילדים?

שיקול הדעת של כל הורה. הביקור אינו קל. ילדים בעלי דמיון מוחשי עשויים לקחת את הביקור באופן קשה יותר. גיל הילד וחסינותו הרגשית חשובים מאד. לא ממליצה לילדים צעירים מגיל 10. (דעה אישית שלי בלבד).

מחנה הריכוז הנאצי הראשון , הפך לסמל טראגי של העידן הנאצי. נבנה על יסודות של בית חרושת ממלחמת העולם הראשונה בעיירה דכאו ליד מינכן, בפקודתו של היינריך הימלר ב1933.זה היה מחנה הריכוז הראשון בגרמניה, בהתחלה לעבריינים, צוענים, קומוניסטים , הומוסקסואלים , מתנגדי הרייך השלישי, חברי לשכת המסחר ועוד.

במהלך השנים בין 1933-1945 עברו כאן 206.000 אסירים משלושים מדינות שונות.יתכן שמספרם היה גבוה בהרבה מהמספר המצוין לעיל. חלקם הגיעו לעבודות כפיה , סיוע למאמץ המלחמה הגרמני ועוד. אחרים , נפלו  בידי רופאי האס אס, אשר ביצעו בהם ניסויים רפואיים מעוררי פלצות. ואחרים... רבים אחרים הגיעו לכאן למטרה אחת- מחנה מוות- ברעב, עינויים, מחלות וירי. במגיפת הטיפוס ב1944 נפחו נשמתם  כ 30.000 איש.

אנשי האס אס נטשו את המחנה בסוף אפריל 1945, וצבא ארה"ב נכנס למקום ומצא סה"כ 67.000 אסירים על סף מוות.

הביקור במחנה כולל תצפית בשרידי המחנה, 2 בלוקים שוחזרו. מוזיאון הזוועה, קרמטוריום, קבר האחים האלמוניים ומגדלי שמירה. במקום בתי תפילה כולל בית כנסת.

מעניין (ועצוב) לציין כי בין אתרי ההנצחה, אתר ההנצחה היהודי הוא המוזנח ביותר. ממידע מקומי עולה כי התקציב הממשלתי לשימור האתר הועבר לקהילה היהודית המקומית. הטענה הייתה כי הקהילה לא מעבירה את הסכומים למטרה זו,אלא לצריכת סמים. ולמרות שטיעון זה נשמע תמוה, עולה כי ראש הקהילה הודה בצריכת סמים. כך או אחרת-האתר מוזנח.

סרט תיעודי באנגלית בשעות 15.30

אתרי מידע וספרים אודות דכאו

(אנגלית)

האתר של דכאו