.

ויליאם מנורמנדי,או ויליאם הראשון או ויליאם הכובש או ...ויליאם הממזר-וכולם איש אחד .

הוא נולד בפאלז בצרפת ב1027, היה בנו המאד לא חוקי של דוכס נורמנדי ושל אישה אחת בתו של מעבד עורות פשוט ובלתי אצילי לחלוטין. הוא רצה להיות הדוכס ,אבל זה לא היה כל כך פשוט כשאתה הבן הבלתי חוקי שבשרשרת היורשים יש חשובים ממך. הוא הצליח להתמודד עם קרובי המשפחה האחרים ובסופו של דבר אחרי מאבק (מזויין) הוא נעזר במלך אנרי הראשון והצליח להתיישב על הכסא ב1035

האגדה מספרת כי מתילדה מפלנדריה הייתה בתו של הדוכס המקומי נולדה ב-1030 לערך. יום אחד שוטטה בגינה של האחוזה של אביה, שמעה קול מבין השיחים, הלכה להציץ ושם היה הפרחח וילאם שמשך אותה אל הקרקע שהייתה ביצה לא קטנה, וככה כמו שהיא היית מלוכלכת בבוץ הוא הציע לה נישואין.

האפיפיור התנגד בגלל קרבת המשפחה בין השניים. וילאם צפצף על האפיפיור ונישא למתילדה, ואכן האפיפיור החרים את נורמנדי ווילאם לכמה שנים טובות. אבל האהבה כנראה הייתה קיימת בניהם, וכאשר וילאם הפליג לכבוש את אנגליה, הוא מינה את אשתו כשליטה– עוצרת במקומו, מה שעשתה בהצלחה אפילו יותר גדולה ממנו. אבל אני לא רוצה להקדים את המאוחר .

הם נישאו ב1051 כנראה, בניגוד לדעתו של האפיפיור שהתנגד לנישואים אלו,הם היו צעירים (הוא בן 23 והיא בת 21) ומאוהבים כנראה, היא ילדה במשך השנים 9 ילדים, מהם שבעה שרדו בחיים, מספר יפה מאד לתקופה ההיא.

הם חיו להם באושר ועושר ....זמן מה לפחות.

בנתיים באנגליה היה מלך, אדוארד, איש נחמד, ביישן אוהב שלום ולא בעל השפעה רבה בקרב אציליו. כל השנים הוא היה מאד דתי, ככל שהתבגר נהיה עוד יותר. ובילה שעות רבות מהיממה בתפילה ווידוי על חטאיו- הכינוי שלו היה "אדוארד המתוודה" כתוצאה מכך. (בדרך כלשהי הוא גם היה הדוד של וילאם מנורמנדי) אדוארד היה ללא יורשים ואומרים שהבטיח את הכתר לבן דודו וילאם כשזה ביקר אצלו (1052) בכל אופן חוץ מוילאם והמלך עצמו כנראה שאיש לא שמע את הההבטחה.

לסבך את הדברים אדוארד ,היה סקסוני- מבית ווסקס ,אותה משפחה ששלטה באנגליה ונלחמה בויקינגים בכל עוז.

מי היה עוד בספור הזה? הרולד גודווינסון, שהיה קרוב משפחה(גיס אני חושבת) של המלך אדוארד המוודה. הרולד הסתבך כי בעבר הוא היה עם ספינתו מול חופי נורמנדי(איפה שגר ווילאם) הספינה עמדה לטבוע ,הרולד ביקש את העזרה של וויליאם וקיבל אותה בתנאי שיוותר על הזכות לרשת את המלך האנגלי. אז בשעת צרה ברור שהרולד הסכים והבטיח הרים וגבעות ובלבד שיצילו אותו מהים.

לא רק זה אלא שווילאם שהיה תחמן לא קטן שם מתחת לשולחן שעליו נשבע הרולד עצמות של קדוש נוצרי-מה שהופך את השבועה לממש בלתי ניתנת להפרה.

בחורף 1065 כל חברי המועצה של אנגליה התכנסו בלונדון לחגיגות כריסמס. אבל המלך היה חולה וקיום הנשפים הוטל בספק רב. כולם היו תחת מסכת ניחושים ושמועות מי יהיה המלך הבא שישלוט, שכן אדוארד היה נשוי כבר 20 שנה, אבל ללא צאצאים. כיום, גם במדינות מלוכניות יש חוקים, מי יורש את הכתר, הבן של מלכת בריטניה, הנסיך צ'רלס למשל, יודע שהוא אמור להיות המלך אחרי אמו. רק שבינתיים היא לא זזה מהכיסא ואוטוטו הנסיך הוא כבר סבא, ועוד לא מלך. בכל אופן לפני 1000 שנה לא היה סדר בעניין של יורשים. אבל לפני מותו הוא הצביע על אחד הדוכסים המקומיים להיות מלך.

ואז...ב1066 המלך אדוארד המוודה מת ללא יורשים וקבוצת האצילים הסכסוניים (אלו שלא סבלו את הויקינגים מכל המינים והסוגים) הכתירה את הרולד כמלך אנגליה –וקראו לו הרולד השני.

וויליאם לא ממש אהב את העניין כי גם המלך המת הבטיח לו את הכתר (נניח ש...) וגם הרולד הבטיח לו(אפילו עם סיוע של עצמות הקדוש מתחת לשולחן) ואז הוא אסף את האצילים שלו ואת הצבא שלו, ביקש את הברכה של האפיפיור שמיהר לתת אותה- והחליט לקחת את מה שמגיע לו בכוח.

בספטמבר 1066 הוא פלש לאנגליה עם 600 אוניות וכמות של כ6000 חיילים,הרולד יצא לקראתו לקרב ובהייסטינגס הרולד נהרג מחץ בעין, וכל האצילים הסקסוניים ברחו על נפשם.

וויליאם הוכתר כמלך אנגליה בכנסיית ווסטמינסטר בלונדון – ואת ההכתרה אפשר לראות בשטיח קיר העתיק ביותר בעולם הנמצא בעיר באיה בנורמנדי בצרפת. והאנגלים בכלל אומרים שבגלל שבאפריל 1065 היה ליקוי ירח ארוך, שנמשך שבוע שלם, זה היה הסימן מבשר הרע, שהיו צריכים להבין ממנו את העתיד להתרחש.

וויליאם עשה לא מעט שינויים באנגליה החל מהשפה שהנהיג (צרפתית במקום אנגלית) בנייה של לא מעט מבצרים טירות הכוללים גם את הטאוור של לונדון

בנתיים מישהו היה צריך להחזיק את הבית- ואכן אומרים שמתילדה עשתה זאת,אבל בעצם מי שניהל את המדינה בפועל היה רוג'ר בנה. , לא היה פשוט להיות מלכה ואימא באותן שנים. ב-1077, הילד, רוברטר, הציע שהוא יהיה זה שישלוט בנורמנדי. אבא שלו, וילאם לא הסכים אז הילד יצא לכבוש את רואן. הילד הסתבך עם הזמן בהפיכה נגד אבא שלו, ההפיכה נכשלה ורוברט נשלח לגלות.

לקח למתילדה לא מעט שנים להשלים בין האב לבנו, ורק ב-1080 וילאם הסכים להחזיר אותו מהגלות. ואז אחרי שלש שנים היא נפטרה.

ב1087 בגיל 60 הוא נפל מסוס בעת מצור ומת. הירושה התפצלה בין שניים מבניו.את מקומו בנורמנדי קיבל הבן "המורד" רוברט, הבן השני וויליאם השני הפך להיות מלך אנגליה ,וכאשר הוא מת ללא יורשים ירש אותו אחיו הצעיר  הנרי הראשון.

כל יתר הילדים היו בנות,אז הן לא "נחשבו" לצרכי ירושה.

ווילאם קבור בעיר קאן בנורמנדי