דרייפוס -Alfred Dreyfus

 אלפרד דרייפוס היה בן למשפחה מתבוללת ,עשירה ויהודית בצרפת .למד באקדמיה הצבאית לקצינים (ליד שמפ דה מרס)וקיבל דרגת סרן.הוא היה הקצין היהודי היחידי במטה הצבא הצרפתי . ב-1894 הואשם בריגול לטובת גרמניה ונדון למאסר עולם , ולא בבית כלא נחמד ,אלא ב"אי השדים".

 למרות שעלו ספקות לגבי אשמתו וזיופים בעדויות אפילו שמצאו את הזייפן גנרל אסטרהזי, שהתאבד בינתיים, בית המשפט הצרפתי לא הסכים לערוך משפט חוזר. בטענה (קצת מטופשת למען האמת) שהמשפט היה הוגן, וגם אם לא- לשם שמירה על כבוד הצבא, לא צריך לערוך משפט חוזר.

 הפרשיה תפסה נפח כאשר הסופר אמיל זולה כתב את המאמר "אני מאשים" בו הטיח האשמות קשות בממשל הצרפתי. כל העותקים של העיתון נמכרו כמו לחמניות חמות. אמיל זולה הורשע כי הוא מוציא דיבה וברח לאנגליה. חיש מהר היו בחירות בצרפת והפעם ניצח השמאל (שהיה בעד משפט חוזר) ואכן התקיים משפט חוזר ב1899. לא עזר לדרייפוס כי הוא הורשע שוב.

 רק ב1906 ביטלו את ההרשעה והוא אפילו קיבל את אות לגיון הכבוד.

כל הספור הזה לא היה חשוב לנו, לולא היותו של דרייפוס יהודי, וגילוי אנטישמיות שעלו בשני המשפטים. מעבר לכך משפט דרייפוס הביא עיתונאי אחד מוינה לסקר את המשפט-והוא הגיע למסקנה שצריך להקים מדינה יהודית. קראו לו בנימין זאב הרצל.