אורנז' orange

 נוסדה בשנת 35 לפנה"ס כקולוניה רומית .היא יועדה למגורי הפנסיונרים של אחד הלגיונות הרומאים.

בפלישה של השבטים הויזגותיים בראשית המאה החמישית, העיר עברה שינוי משמעותי במשמעותה על המפה המסחרית. במאה ה-12 העיר הפכה להיות חלק מהרכוש של נסיך אורנז', אותה משפחה ששלטה מאוחר יותר בארצות השפלה (בית נסאו-אורנז') אליה שייכת מלכת הולנד הנוכחית. גם העיר הייתה תחת שליטה הולנדית לתקופת מה, וביצורי העיר הורכבו מאבנים שנאספו מהריסות רומיות, האתרים היחידים שניצלו היו התיאטרון ושער הניצחון. במהלך שלטונו של לואי ה-14, הוא ניצל את חולשתה של הולנד וסיפח לעצמו את אורנז' ב1713. רק אז העיר הפכה להיות צרפתית.

 בכל זאת נשארו בה מהתקופה הרומית:

תיאטרון  עתיק שנשמר בשלמות, בו נערכים בקיץ מופעים המוניים.הוא הכיל בזמנו 10.000 צופים. נבנה על ידי אוגוסטוס. קיר הבמה הוא היחיד ששרד בו בשלמות, גובהו 103 מטר ורוחבו 37 מטר

שער ניצחון

נבנה בשנת 26 על הדרך הרומית הראשית, נשמר היטב. קשת גדולה ושתיים בצדדים. התבליט הוא של חיילים רומיים מכניעים חיילים גאלים, לא קרב ספציפי, ניצחון בעיקרון.אורך השער 21 מטר ורוחבו 8 מטר. התיאטרון מוכר על ידי אונסקו כאתר שימור בינלאומי.

מאחורי התיאטרון פארק רחב ידיים ירוק,במעלה הגבעה. בכיכר מול התיאטרון לשכת התיירות. שער הניצחון נמצא במרחק הליכה בהמשכו של אותו רחוב ראשי.

חניה נוחה יש ליד שער הניצחון .

אפשר לראות עוד בעיר את המגדל, לעשות ממנו תצפית אל העיר והנוף, המוזיאון העירוני-המתעד (בצרפתית) את ההיסטוריה של העיר ועבודות יד מתקופות שונות.