וינסנט ואן גוך ( 1890-1853  Vincent Van Gogh(

 וואן גוך צייר רק 10 שנים מחייו,אבל אילו ציורים!!

הוא היה מוכשר, וגם דיכאוני במידה ניכרת, מכתביו לאחיו (יצאו לאור גם בעברית) הם יצירה לא פחות משמעותית מציוריו,

אז מי היה וואן גוך – שההולנדים כמובן מבטאים את שמו אחרת לחלוטין פאן (כי אין להם בכלל וו באוצר האותיות, הואך כי אין להם את ה"ג" האנגלית) אבל נמשיך לקרוא לו וואן גוך, כי הוא הפך לסמל לא פחות מאשר החמניות שלו.

 נולד במרץ 1853 כבן בכור מתוך שישה ילדים, באזור נורד ברבנדט (דרום הולנד). ילדותו המוקדמת הייתה נורמאלית,אבל החיים באווירה אפרורית כמו שיש בארצות השפלה ,השפיעה עליו.

אביו היה כומר פרוטסנסטי, שקיווה שבנו הבכור ילך בעקבותיו ויהיה או איש עסקים מצליח או איש דת.

כבר בגיל צעיר וינסטנט עבר תקופות דיכאון נפשי, והיה לאב ברור די מהר כי הוא לא יתאים לאף אחת מהמשרות הנ"ל.

בגיל 16 הדוד שלו הציע לו משרה בגלריה לאמנות בעיר הגדולה דן האג. ב1873 הוא הועבר לסניף של אותה גלריה בלונדון, שם הוא חווה אהבה ראשונה ואכזבה ראשונה. הוא התאהב בבתה של בעלת הבית וזו לא השיבה לו אהבה.

הוא חזר להולנד לחגים (ינואר) הוריו מצאו שהוא ירוד ודיכאוני מתמיד.

בשנים 1874-1875 וינסנט ון גוך פיתח התעניינות חזקה בדת , באופן מיסטי כמעט. הוא עבר להתגורר בפריז ולעבוד בסניף אחר של הגלריה, וגם להחלים מאהבתו הנכזבת. אחרי שנה הוא פוטר ומייד נטל תפקיד של מורה , בעיירה בדרום חופי אנגליה , במקביל הוא למד למודי דת והתכונן לתפקיד כומר. אבל לאחר 14 חודש הוא עזב בפתאומיות את הלמודים, עבר לתקופה קצרה לבריסל, ועד מהרה עזב גם שם את הלמודים,

ובשנת 1878 החל לעבוד כמטיף בעיר מכרות ב. בצפון צרפת בסמוך לבלגיה  הוא לא הסתפק בהטפה בלבד עקב חייהם הקשים של הכורים החליט לנהל אורח-חיים כשלהם, ולהשתתף בשמחתם ובצערם.

העוני שלו ושל הסביבה המדכאת בא לידי ביטוי  בחלק מציוריו המוקדמים.באותה עת הוא חילק את כל בגדיו וחפציו המועטים למי שהיה לו עוד פחות ממנו..

ואן גוך לא הצליח כמטיף, הוא עזב את כהונתו, ומאז הקדיש את חייו לאמנות שעות ארוכות צייר את השדות שליד הכנסייה של שאביו ואת האיכרים שעבדו בהם באותם תקופה צייר בצבעים כהים דמויות מגושמות.

ב1880 הוא החליט שהוא יהיה אומן . במשך שנים הוא נדד ולמד אומנות באסכולות שונות עד שפיתח את הסגנון האישי שלו.

אחיו תיאו ישב בפאריס ועבד בגלריה גדולה לאמנות בשנת 1886 נסע וינסנט לפאריס התגורר בית אחיו. תיאו הכניס אותו לחוג הציירים האימפרסיוניסטים, ובהשפעתם התחיל וינסנט לצייר בצבעים בהירים יותר דמויות נוקשות פחות. הוא התרשם מאד מציוריו של רובנס, ולמד ממנו להשתמש בפוינטריזם.

 אך הוא לא אימץ לעצמו את הסגנון האימפרסיוניסטי ממש, ולא הקפיד על כלליו. הוא רק התאים אותו למזגו הסוער.

 ב1888 הוא הבין שהוא לא מצליח למכור את ציוריו , הוא עזב את פאריז לנופים אחרים, לעירArles. זו הייתה תקופת פעילות טובה עבורו. שם צייר דיוקנאות רבים של עצמו, וכן עצמים בחדרו, נופים כפריים ואת תושבי המקום.

או

 תקופה מסויימת פול גוגן התגורר איתו , ואלו הביאו לא פעם לריבים, אלימות של ממש בין שניהם. הפעם האחרונה הייתה כאשר ואן גוך תקף את גוגן במספרים. כאשר הוא ראה מה עשה, הסתגר בחדרו וחתך את תנוך אוזנו. הוא אושפז במצב קשה של הזיות פסיכוטיות. כאשר הבין את חומרות מצבו הוא הסכים להתאשפז ב Saint-Remy . לאחר חודשים של אשפוז בפרובנס, בדרום צרפת, בבתי חולים, הוא אובחן כסובל מדיכאון ויתכן שגם אפילפסיה

במאי 1890 וואן גוך עבר להתגורר ב Auvers-sur-Oise צפונית לפריז,. הוא הובא לכאן על ידי אחיו וטופל על ידי רופא מומחה ד"ר גושה. הציור של ואן גוך, פורטרט של רופא, אשר מתאר את ד"ר גושה, היה הציור היקר ביותר שלו ונמכר בלונדון בהתאם. עשרות ציורים צייר ואן גוך משך 70 ימים ששהה בעיירה.

ב-27.7.1890, וואן גוך יצא לשדות עם צבעיו ובדי הציור. חזר בזחילה לחדרו, ובערבו של אותו יום ירה בעצמו כדור בראש. לכולם-לתיאו אחיו, לרופא, למשטרה הייתה אפשרות לנסות לקבל ממנו הסבר להתאבדות, הוא גסס משך יומיים,  היה בהכרה ועישן את המקטרת. כל מה שאמר לאחיו "עצבות נמשכת לעולמי עד" ומת.

אתרי מידע

איפה נמצאות יצירותיו ברחבי העולם?

איזו יצירה ואיזה מוזיאון

 מוזיאון וואן גוך- אמסטרדם

מכתביו של וואן גוך

 ביוגרפיה מפורטת שלו

 הציורים של כל תקופה רלוונטית