מרסיי Marseille


31 ק"מ מאקס אם פרובנס, 190 ק"מ מניס, ו770 ק"מ מפריז נמצאת מרסיי, העיר השנייה בגודלה בצרפת. עד 1990 ליון הייתה העיר השנייה בגודלה, אבל מאז מרסיי "ניצחה".
זוהי עיר הנמל הראשית של צרפת, לעיתים נקראת ניו אורליאנס של צרפת. כנראה שמרסיי היא העיר העתיקה ביותר בצרפת, או לפחות אחת העתיקות שבה.
מוכרת בשל ההמנון הצרפתי La Marseillaise, ולמה נקרא ההמנון על שם העיר? כי בתקופת המהפכה כ500 מבני העיר צעדו לפריז לסייע לאומה הצרפתית, בהיותם באלזאס, היה ברור כי צריך שיר לכת מתאים, ואכן ערב לפני קרב מכריע חובר שיר זה, המנון צרפת ולתפארת בני מרסיי.
למרסיי היה לאורך השנים מוניטין של עיר פשע, נחשלת, וגם הרכבת המהירה לא סייעה לשינוי הדימוי.


מרסיי נוסדה על ידי סוחרים מאסיה הקטנה (תורכיה של ימינו) במאה ה6 לפנה"ס, היא עברה לידי היוונים, ומאוחר יותר לידי הרומאים. שמה דאז היה מאסיליה. העיר תמכה באיש הלא נכון, פומפיאוס במקום ביוליוס קיסר, וכאשר האחרון ניצח במאבק בינהם, הוא סגר את הנמל מה שהביא מכת מוות כלכלית לעיר. אבל עם השנים היא התאוששה, והצליחה לשמור על מעמדה ופרנסתה כעיר נמל. בימי הביניים היא עברה לחסות רוזני פרובנס. ב1423 היא נבזזה לחלוטין על ידי מלך אראגון.
במאות ה15-16 היא קיבלה תנופת בנייה, נבנה בה מגדל סן ג'ין, והחלו הקשרים המסחריים עם המזרח הרחוק.
היא הצטרפה לצרפת וגדודי החיילים שהתנדבו למען המדינה, היו אלו שלכבודם חובר המרסלייז, ההמנון עד היום.
המאה ה-19 הביאה תנופת פיתוח, בניית הנמל החדש, תעלת המים, מערכת הביות, רציפים חדשים בנמל הישן.
פעמיים היא נפגעה קשה ממגפות, במאה ה-12 מהמגיפה השחורה, ובמאה ה-18 ממגיפת דבר, ש50% מהתושבים מתו בה.
מגיפה "קטנה" הייתה מגיפת הכולרה במאה ה-19.
בראשית המאה ה-20 הוקם בה שדה תעופה, במלחמת העולם השנייה היא הופגזה על ידי שני הצדדים.

ההיבט הישראלי- ספינת אקסודוס הידועה, "יציאת אירופה", יצאה מנמל מרסיי. במשך כשבוע הועברו 4500 ניצולי מחנות ההשמדה מגרמניה למרסיי, העברה חשאית אל העיר במשאיות אטומות של אלפי אנשים דוממים, היות והצרפתים לא אישרו ברגע האחרון את ההפלגה, הספינה יצאה לדרך בסתר. וכל השאר כתוב בתולדות מדינת ישראל.

אפשרויות לינה במרסייהעיר מחולקת ל-16 רבעים, והתיירים מתרכזים כמובן באזור הנמל.

רבים מהמבקרים לא טורחים לבקר במוזיאונים, רק להסתובב בעיר, לאורך הרחוב הראשי La Canebièr- מרכז החיים של מרסיי. המדרחוב ליד, פלאס תיאר. עם מסעדות ובתי קפה ציוריים ותוססים. ניתן לעבור אל צדו השני של הנמל דרך מנהרת סן לורן העוברת מתחת למים.
אומרים על La Canebièr- שזה הרחוב הראשי המוזנח ביותר בכל צרפת, מלאה חנויות, בתי מלון, מסעדות, ימאים מכל הלאומים ואין ספור מהגרים, רבים מהם אלג'יראים המתגוררים בתנאים מחפירים.
La Canebière מוביל לנמל הישן Vieux Port, אשר על קו הנוף שלו שולטים ביצורים.
הנמל הישן- le Vieux Port
ממוקם בחלק התחתון של רחוב Canebiere, מקום ציורי למדי לשוטט בו. סמל משמעותי להיסטוריה של העיר.
בנמל הישן, נמצאים שני מבנים ששמשו למטרות הגנה ימים, St Nicolas שנבנה על ידי נזירים הוספיטלריים בימי הביניים, אבל כאשר הפסיק להיות בטוח "לסמוך" על מבצר זה, נבנה במאה ה-17 עפ"י הוראות של לואי הארבע עשר - Fort St Nicolas, מעולם לא נעשה בו שימוש לצרכי מלחמה.
מרשים מאד בעת חשיכה כאשר פנסי העיר מאירים אותו.

לאורך שפת הים נמצא פארק פארו מומלץ לעמוד על מרפסת הארמון ולהשקיף על הנמל, המפרצים הרבים, הסירות והספינות הרבות והעיר כולה.
בהמשכו של הפארק נמצא קורניש קנדי corniche Président-J.-F.-Kennedy.
אם תמשיכו, הליכה לא קצרה לאורך שפת הים, תראו בתים, ווילות של עשירים, את הנמל החדש לכוון צפון (Port Moderne) נמל שהגרמנים הרסו עד היסוד וכיום הוא מתפקד באופן מלא כנמל מסחרי של העיר.
היות ואורך הטיילת חמישה ק"מ –אין שום סיבה ללכת את כולה.

מומלץ לבקר בבזיליקת נוטר דאם דה לה גארד (Basilique Notre Dam de la Garde) זו משקיפה אל העיר מעל גבעה במרחק קילומטר אחד בלבד מהנמל הישן. זו הנקודה הגבוהה ביותר בעיר-קלאסית לתצפית עם דמדומים..
אתר מידע

בעיר יש לא מעט מוזיאונים, החל ממוזיאון אמנות יפה, מוזיאון פיסול, מוזיאון ארכיאולוגיה, מוזיאון טבע, מוזיאון אופנה ועוד.