קרפנטרה  Carpentras

 האתר הרשמי

 מפה מעולה לחיצה לאתרי העיר

 העיר קרפנטרה היא עיר גדולה למדי. לא מוצאת אותה ידידותית ואולי הכמות של מהגרי צפון אפריקה המתגוררים בה נתנו לי תחושה לא נעימה במיוחד.

מרכז העיר העתיקה אינו גדול, היה לא פשוט למצוא מקום לארוחת ערב- הסוף היה טוב מאד במסעדה –פיצריה משפחתית , בעל הבית עם התינוק על הידיים. אבל השוטטות ברחובות השוממים והשיח הקצר עם תושבי העיר בהחלט עשה לי כמה פרפורי בטן.

 כיכר אחת וחצי מרכזיות שמעניינות את התיירים .-כיכר דה גול ובה נמצאים מרבית האתרים:

La Cathédrale St-Siffrein  קתדראלה

נבנתה ב1405 במשך 100 שנה,אבל לקח עוד 300 שנה להשלים את יתרת הכנסייה והמגדלים .אפשר להכנס אליה דרך שער הנקרא "יהודים" דוגמא מוצלחת מאד לארכיטקטורה הגותית- ולמה שער היהודים? כי בזמנו היה עוד שער (קיים צדדי גם כיום) ודרכו נכנסו היהודים המומרים לטקסי ההטבלה לנצרות. הכניסה מובילה לאולם התווך . פנים הכנסייה עשיר , לא מעט חפצי קודש נוצריים.

בשנת 2000 החלו שפוצים בכנסייה –שפוץ החזית החיצונית תחילה. לקח שנתיים לשפץ .

 בית המשפט- היכל הצדק שנבנה במאה ה-17 כבית הבישוף בצמוד לקתדרלה, במאה ה-19 הפך להיות בית המשפט המקומי.

בקרבת מקום אי אפשר לפספס את השער הרומי  -שריד אחרון מהתקופה הרומית.

חוצים את רחוב הדואר, בית הדואר המקומי ומגיעים לכיכר  Inguimbert ושם בית הכנסת העתיק.

בית הכנסת

La Synagogue

במקום קהילה יהודית מהתקופה הרומית. במהלך המאה ה-13 הוקם בית הכנסת ,אחד העתיקים ביותר שנותרו בצרפת ואירופה בכלל.חזיתו החיצונית מבלבלת , קשה לדמיין כי יש שפע כזה בתוכו. במרתף מקווה עתיק (היה בשפוצים) בקומה העליונה של המרתף מאפיית מצות.

 מהצד הדרומי של העיר

 L'Hôtel-Dieu

 נמצא למעשה בקצה רחוב רפובליק החוצה את העיר.הגעה פשוטה יחסית מלשכת התיירות ברחוב ז'אן ז'ורס, להמשיך ישר ברחוב זה.

זהו למעשה בית חולים ישן בו שתי קומות נבנה ב1735-1757 על ידי הבישוף של העיר.חזית מרשימה.בפנים יש לא מעט ציורים שניתנו מתנה על ידי מאושפזים ובני משפחותיהם.

אבל הפנינה כאן הוא בית המרקחת העתיק , נשאר בדיוק כמו שהיה במאה ה-18 , כולל כל אוסף התרופות, הצנצנות, ואפילו מרשמים רפואיים.

 Les Berges d'Auzon

צפונית לעיר  זורם נחל שמזרים את מימיו לנהר Sorgue d'Entraigues. עד הגעת החשמל לסביבה במאה ה-20, העיר הייתה תלויה במידה ניכרת במקורות הכוח שנוצרו מזרימת המים. אם מגיעים מתוך העיר צריך לנסוע על אחד הכבישים הבאים: Chemin de la Roseraie

או Notre Dame de Santé avenue

לאורך 6 ק"מ של הנחל יש שמורת טבע, נקודה ירוקה מאד.אי של שקט.

אפשר לעשות טיול מקביל לאתרי העיר מ Notre Dame de Santé ל St. Martin de Serres