סויליאק - Souillac

העיר הנעימה והקטנה בת 4500 תושבים היא אחת הערים העתיקות באזור ויש המייחסים ממצאים בקרבתה עד לתקופת הברונזה. אבל פריחתה החלה ב909 שעה שהרוזן,ג'רלד כבש חלק מהעיר ונתן אותה כמתנה לנזיריו. הם התיישבו בה והקימו כנסיה מקומית , סנט מרי, הכנסייה נהרסה כמעט כליל במלחמת 100 השנים מול אנגליה, ומאוחר יותר במאבק הדתי הפנימי עם הצרפתים הפרוטסטנטים.

העיר צמחה כלכלית, וזה אפשר במחציתם השניה של ימי הביניים לבנות את הכנסייה מחדש.

העיר ממוקמת בין שני הנהרות, ולמעשה שוכנת על גדות הדורדון. מנקודת מסוימות בעיר ניתן לראות את הגשר היפה שעל הנהר. הנמל שהיה נחסם בראשית המאה ה-20 וקטע הנהר, הפך למעין אגם סגור המשמש לשעשועי מים שיט ודיג.

הטיול בעיר מורכב מסיור במרכזה העתיק, ביקור בכנסיית סנט מרי, מוזיאון האוטומטים ומוזיאון המכוניות הישנות

לשכת התיירות be. Louis jean malvy נמצאת בבנין בולט ,מגדלה של כנסיית סן מרטין ברחוב מרכזי.

 כיכר הכנסייה place de abbey

זוהי כיכר הכנסייה והמנזר ויתר בניני הדת המקיפים אותה. המנזר עצמו אינו פתוח למבקרים ותולדותיו דומות לשל הכנסייה, נשרף והושמד פעמים רבות. הנוכחי הוא מהמאה ה19.

כנסיית סן מרי- מהמאה ה12 במקורה, עם תוספות ברורות מהמאה ה15.גגה מכוסה אריחים לבנים ואדומים, בסדרה של כיפות מתנשאות. גם הגילופים בתוך הכנסייה יפים למדי.

מוזיאון האוטומטים  Musee de automate

Place de l abbay  ממש מאחורי הכנסיה.

פתוח: 10-12 15- סגור ימי שני (יוני פתוח שני9-18) יולי אוגוסט- רצוף 10-19

כניסה בתשלום, מחיר מוזל לילד 5-12, מתחת לגיל 5 חינם.

מוזיאון מקסים של אוטומטים וצעצועים מכאניים מהמאה ה19וה20.יחיד במינו באירופה.המוזיאון מתופעל על ידי מחשב, כשנעמוד ליד מוצג מסוים ידלקו האורות או ייכבו בהתאם לצורך, המנגינה תופעל או תופסק. במוזיאון צעצועים , תיבות נגינה, בובות, ואוטומטים שונים. רובם מאחורי מסגרות זכוכית ואינם למישוש. בין המוצגים מעוררי ההתפעלות, תזמורת ג'אז , ובובה מאכילה גוזל, תצוגת נסיכת השלג , מחלל לנחשים הודי.

לילדים ישנה סדנת הפעלה לבניית צעצועים מכאניים. בהחלט צריך לדעת צרפתית כדי להפיק ממנה תועלת.

עם סיום הביקור במוזיאון, נוכל להקיף שוב את המתחם של הכנסייה והמנזר ולהיכנס למוזיאון מכוניות עתיקות

 Musee des attelages de la belle epque

Rue paul chambert  ממש ליד מוזיאון האוטומטים

פתוח: אפריל עד אוקטובר 10.30-12, 14.30-17 , שני סגור

יולי אוגוסט 10.30-13 14-18.30.

מוזיאון המציג את כלי תחבורה של המאה ה19-20 החל מסוסים וכרכרות וכלה בחפצים אחרים השייכים לתקופה. מתאים מאד לחובבי נוסטלגיה או כלי תחבורה.