ננסי Nancy
אתר התיירות של העיר

כיכר סטניסלס- Place Stanislas

אני סבורה שזו אחת הכיכרות היפות באירופה כולה, אם לא היפה בהן. אסור להיות בסביבה מבלי לראות אותה, ואפילו ממליצה להגיע במיוחד עבורה. יצירה מרהיבה ,עשירה ושופעת.
כיכר סטניסלס היא נקודה מצוינת לפתוח את הטיול הקצר בעיר. הכיכר המרובעת,אשר הייתה מוכרת כ"כיכר המלכותית". במרכז הכיכר ניצב פסלו של סטניסלס, אשר החליף את פסלו של לואי ה-15,שנופץ במהפכה . את הכיכר תכננו שני אנשים מוכשרים ביורת , האדריכל ארה Here ואמן המתכת למור Lamour.יחד שניהם יצרו כיכר מרובעת ,בה ניצב בית העירייה בנוי להפליא ,סביבו ארבעה מבנים דומים,ומצידה הצפוני של הכיכר עוד שני בניינים דומים,אך הם נמוכים יותר. הכיכר מוקפת פיתוחי ברזל מוזהבים שיוצרים מעין סגירה של הכיכר, השערים של הכיכר, הפיתוחים על אדני החלונות, הכול-יצירה מושלמת אחת.


בית העירייה- Hotel de ville
שעות פתיחה: ביקור רק בסיור מודרך במקום- מיוני-סוף אוגוסט בלבד,וכן סיור מדי ערב-שעות יש לברר בלשכת התיירות.
כניסה בתשלום
בית העירייה בן שתי הקומות, נבנה בין השנים 1752-1755.קומת הקרקע שלו בנויה עם הפרדה של עמודי ענק בין החלונות.הסמלים החיצוניים הם של הנסיך הפולני, באפלו והנשר הפולני. ניתן לבקר בפנים, לראות את גרם המדרגות המהמם שאף הוא תוכנן על ידי למור, מהבניין עצמו ניתן להשקיף אל הבניינים הסמוכים מנקודת מבט ייחודית.
אתרים נוספים:
מוזיאון לאמנויות יפות Musee des beaux arts
יצירות של קרבג'יו, רובנס, דקלרואה,מודילאני, פיקסו,רודין ועוד.

שער הניצחון Arc de triomphe
שער ניצחון זה נבנה ב1754 לכבודו של לואי ה15. כחיקוי לאחד משערי הניצחון שנמצאים ברומא, החזית הפונה אל הכיכר, מפארת את לואי ה15, מלחמותיו וחוזי השלום שכרת.

כיכר קרר Place de Carriere
הכיכר היא שריד לתקופת דוכסי לוריין, במקור שימשה למרוצי כרכרות –ועל כך שמה, Carriere. גם היא שוחזרה ונבנתה מחדש על ידי ארה ,וכיום מוקפת בתים מרהיבים מהמאה ה-18ומזרקות .


בניין הממשל Palais du Gouverneur,

ארמון הדוכסים Palais Ducal
Grand rue 64-66
שעות פתיחה: ימים רביעי-שני , 12.00-10.00, 17.00-14.00, בחודשים מאי-עד 30 ספטמבר ,בשעות 12.30-10.00, ו 18.00-13.30.
כניסה בתשלום
הארמון שימש את דוכסי לוריין שאירחו בארמונם את מיטב האומנים של האזור ואירופה והתוצאות ניכרות לעין. פרט למבנה , לחצר הפנימית המרשימה ,התצוגה בו כוללת ומקיפה את תולדות האזור ,החל מתצוגה ארכיאולוגית, וכאשר חוצים את החצר למבנה ממול,נראה שתי קומות של יצירות אמנות,ציורים, שטיחי קיר, ופסלים.