ננט Nantes


אוכלוסיית העיר, השוכנת לשפכו של נהר לואר לאוקיינוס האטלנטי, מונה כרבע מליון אנשים. (אם מדובר על כל הפרברים ועיירות הלווין, הכמות מוכפלת כמעט).
הבתים היפים של העיר, ארכיטקטורה אלגנטית, שוטטו מערבית מהקתדראלה אל שדרות פרנקלין רוזוולט, לכיכר מרשל פוש, שהיא פנינת נוי מהמאה ה-18. רחובות מקסימים לצידו של נהר הלואר, כיכרות ובניני פאר. המיוחדים שבהם מרוכזים בכיכר גרסלין וכיכר רויאל. אל תשכחו מפורסמים שנולדו בעיר, כמו ז'ול וורן, גנרל קמברון, שהיה מפקדו של הצי בקרב ווטרלו הידוע, אף הוא יליד העיר. הביטוי "MERDE" לא במשמעות הפיזיולוגית שלו, אלא כמילת מחאה, היא יציר לשונו כאשר סירב להיכנע לבריטים.
אתר מידע (עברית הידד) על ז'ול וורן
המון אתרים (אנגלית) על ז'ול וורן

העיר מוכרת מהמאה הראשונה, תחילה כעיר גאלית, מאוחר יותר כעיר רומית. בעיר וסביבתה היו מאבקי שליטה עקובים מדם בין הנורמנים (צאצאי הויקינגים) ובין הברטונים (שהגיעו מבריטניה). בשנת 937 מנהיג הברטונים, Alain Barbe Torte (אלן עם הזקן העקמומי), הפך לדוכס הראשון של ברטאן. הוא הפך את ננט לבירת הממלכה. העיר הייתה במאבקי שליטה קבועים עם רן. ב1434 הונחה אבן הפינה לקתדרלה הגדולה, אנחנו מכירים את התקופה מספורי העם על "כחול הזקן" שנישא לנשים רבות ורצח אותן נתלה בסופו של דבר בננט.

במאה ה-15 בימיו של הדוכס פרנסואה השני (שקבור כאן בקתדראלה), העיר שגשגה כלכלית. נוסדה בה אוניברסיטה, והוקם ארמון הדוכסים. (1466). בארמון זה נולדה אן מברטאן בתו. (1477). קצת רכילות מלכותית שהשפיעה על עתיד ברטאן: אן נישאה בפעם הראשונה נישואים על הנייר למקסימלאן מאוסטריה (1490)-היא הייתה בת 13!! וזה כבר היה שנתיים לאחר שאביה, שהיה הדוכס האחרון של ברטאן נפטר. אחרי שנה התאלמנה (1491) ונישאה נישואים שניים לשרל השמיני, מייד באותה שנה (ילדה גדולה בת 14 כבר) היא ילדה שני ילדים שמתו בעודם צעירים. ב1499 שרל השמיני, נתקל במשקוף הדלת ומת מוות מטופש. היא שוב התאלמנה ובאותה השנה נישאה בשלישית ללואי השמיני. אהבה גדולה לא הייתה שם, אלא עסקאות פוליטיות כמובן. נולדו להם שתי בנות, אחת מהן נישאה למלך צרפת, פרנסואה הראשון. וככה ברטאן הפכה להיות חלק מצרפת. כאשר אן נפטרה ב1514, היא הייתה כמובן דוכסית ברטאן ומלכת צרפת ובהתאם לכך נקברה בטקס ממלכתי בסנט דני ליד פריז. על פי בקשתה ליבה הועבר לקבורה בננט. (אז בהחלט היה מקובל לחלק את גופו של הנפטר החשוב לכמה חלקים) והיות שלא נפגע במהפכה הצרפתית, הינו מונח בננט עד עצם היום הזה.
ב1598 נחתם בעיר האדיקט (ההסכם) של ננט, שהוא משמעותי לזכויות הדת של הפרוטסטנטים, אפשר את סיומן של מלחמות הדת, וחופש אמונה.
בראשית המאה ה-18 התחיל השגשוג הכלכלי, עושר שנבע מסחר ימי, בעיקר סחר בקני סוכר ועבדים רבים שהובאו מהקולוניות. עושר זה והסחר הופסק במהפכה הצרפתית. העיר הייתה העיר שסבלה הכי בצרפת משלטון הטרור של רובספייר. בתקופתו של נפוליון ומלחמתו באנגלים, המצור הימי שהטילו על ננט, גרמו לדעיכת הנמל. רק בסוף המאה ה-19 הנמל החל להיבנות מחדש. במלחמת העולם הראשונה הצי האנגלי מיקם כאן בסיס אספקה משמעותי שלו. במלחמת העולם השנייה ננט ספגה הפגזות קשות מצד הבריטים.

מפה של העיר
המוזיאונים של ננט. שווה לבקר בעיר בקתדראלת סן פייר וסן פול בטירת הדוכסים על מכלול המוזיאונים שלה. במוזיאון לאמנויות יפות, בארמון תומס דורבה ומי שמתעניין במוזיאון ז'ול וורן שנולד כאן.
בתי מלון בננט ויש אפילו עוד ועוד

מידע נוסף תוכלו למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"