מולוז Mulhouse

העיר בת 224.000 תושבים, נמצאת כ35 ק"מ דרומית לקולמר. שמה הינו גרמני שמשמעותו – מול(טחנה) האוזן(בית) "בית הטחנה" שהפך עם הזמן למולוז.
העיר מוזכרת לראשונה בהיסטוריה ב803 היא הוקמה במקום לא אידיאלי להתיישבות שכן הוצף לעיתים קרובות, אבל רק ב1308 היא הפכה לעיר הבירה המחוזית. היא הייתה רפובליקה עצמאית, בתחילה חלק מברית הדקפוליס (עשר הערים) של אלזאס. העיר נטתה לגנדרנות ובזבזנות, מה שלא מצא חן בעיני הקיסר האוסטרי הפרוטסטנטי הקפדן, ולכן במחצית המאה ה-15, העיר התנתקה מהקיסרות ונקשרה לברית הקנטונים של שוויץ. שייכות זו הצילה את העיר בזמן מלחמת שלושים השנה מההרס שהיה בערים הסמוכות שהיו מעורבות במלחמה. רק ב1798 החליטו התושבים בהצבעה להיות חלק מצרפת. גם כיום חלק מהתושבים המתגוררים בעיר עובדים בבזל. (מרחק של 15 ק"מ). העיר מוכרת מאד כעיר תעשייה, כאשר התעשייה המרכזית שהחלה בה ב 1746 על ידי ארבעה צעירים שהקימו בית חרושת לכותנה. תוך 15 שנה היו בעיר 26 בתי חרושת. המהפכה התעשייתית הייתה בשיאה. היא נעצרה כמובן ב1870, במלחמה הפרוסית-פרנקית ורק ב1918 החלה להתאושש שנית. אחד המוכרים לנו שנולד כאן הוא הקצין היהודי אלפרד דרייפוס, שהואשם בבגידה ב1894.


בעיר נמצא מוזיאון אוסף המכוניות של שקומף.
זהו אוסף המכוניות הגדול בעולם!!! אולמות אדירים של מכוניות מסודרות לפי שנתוני יצור. האולמות מוארים בפנסים עתיקים, כמו אלו הניצבים בגשר אלכסנדר בפריז בחדרים הצדדים אפשרות לנוח בישיבה ולצפות בסרטי וידאו על התפתחות המכוניות. ישנם סימולטורים, לתחושת הנסיעה במכונית מרוץ למשל, ישנה אפשרות לבצע את הסיור על גבי רכבת קטנה פנימית (יוצאת כל חצי שעה מנקודת הכניסה). יש מזנון ענק עם מגוון גדול של ארוחות לבחירה.
האוסף נוצר בכלל על ידי שני אחים שלומפף שהיו בעלי מטוויה בעיר ואהבו עד מאד מכוניות ישנות שאפסו. בשלב מסוים הם פשטו את הרגל, ואז האוסף נרכש על ידי מועצת מנהלים, שגם החלה להציג אותו לקהל הצופים רק בראשית שנות ה-90 של מאה ה-20.