קתרין דה מדצ'י Catherine de Medici

 נולדה ב1519בפירנצה,ביתו של לורנצו היפה, שליט העיר .היא בעצם האימא של המלכים האחרונים של בית וולואה, והעוצרת (לא ממש מלכה ,אבל בתפקיד מלכה בלי הכותרת) בתקופת מלחמות הדת.

לאחר מות הוריה הגיע דודה הקרדינל לשלוט בפירנצה ולדאוג גם ליתומה העשירה. כאשר הייתה בת שמונה, אויבי המשפחה השתלטו על הארמון, הרשו לבני משפחת מדיצ'י לברוח משם חיים, בתנאי שישאירו את קתרין הילדה מאחור. כמובן שהמשפחה החביבה עשתה את זה, והיא נשארה בת ערובה. היא הועברה בין מנזרים שונים. בתקופה זו היא הצליחה לקבל את החינוך הטוב ביותר שניתן לאישה בתקופתה.כאשר ההתקוממות העירונית דעכה, קתרין נשלחה לרומא לחיות עם דודה שבינתיים הפך להיות האפיפיור. כאשר הייתה כבר ברומא, החלו לארגן את נישואיה למי שעתיד להיות מלך צרפת ,אנרי השני,היא הייתה רק  אז בת ארבע עשרה. תוארה כנערה רזה וקטנה, עם שיער חלק, פנים רזות ולא יפות אבל עם העיניים של בני משפחת מדיצ'י. אנרי השני , שהיה בשלב זה רק בנו של המלך ,אפילו לא הבן הבכור,היה בן עשרים מאוהב מעל הראש באישה מבוגרת ממנו בעשרים שנה, דיאן דה פואטיה.

הגעתה לארמון הצרפתי לטקס הנישואין,ב1533  היה אירוע וחגיגה גדולה בזמנו. למרות שהייתה נמוכה למדי,היא רצתה לעשות רושם בכניסתה לארמון, מעצבי האופנה של פירנצה ציידו אותה בנעליים גבוהות עקבים (כן. הראשונות בהיסטוריה הנשית). הגעתה לצרפת נעולה בנעלים אלו, גרמה התרגשות מקומית.

כאשר קתרין הגיעה מפירנצה לצרפת, היא הביאה את ההידור האיטלקי,את הבלט, וכמה טבחים מצוינים.לא מעט מאכלי תאווה במטבח הצרפתי מקורם בפירנצה ולא בכדי נחשב במטבח הצרפתי כיום, כאחד הטובים בעולם.

אבל חוץ מהמטבח המעולה, לזכותה יזקפו פרויקטים של אמנות ובניה, החל מאגף בלובר, שיפוץ של שנונסו, בניה של ארמון טיולרי בפריז

אחרי נישואיה, היא נסעה וטיילה בחלקים נרחבים של צרפת. האבא של בעלה ,פרנסואה הראשון, גילה די מהר שהיא בת לוויה נוחה מאד ונעימה לנסיעותיו.אבל חוץ ממנו איש לא חיבב אותה.במיוחד האצילים שקראו ל"האישה האיטלקייה" בנימה לא קטנה של תיעוב.

בגלל מותו של אחיו הבכור של אנרי, הוא הפך למלך. הצרפתים ממש לא רצו מלכה איטלקיה,רבים קיוו שתעשה איזושהי טעות שתרחיק אותה מהכתר.רבים חשבו ו/או קיוו שלא יהיו לה ילדים, ושזמנה יהיה קצר. אבל בין 1543 ל1555 נולדו לה עשרה ילדים, מהם שלשה נפטרו בינקות.ומתוך השבעה שנותרו, שלשה הפכו למלכי צרפת בעתיד.

ב1547 מת פרנסואה הראשון מלך צרפת, ובעלה מזה 14 שנה, אנרי, הפך להיות המלך.וכן-היא הפכה להיות המלכה. הבדידות שלה הייתה נוראית בתקופה זו. האיש היחיד איתו תקשרה, מת. הצרפתים לא סבלו אותה. ואנרי בכלל היה מאוהב מעל הראש בדיאן דה פואטיה, פילגשו.היות ואנרי השני, היה רפה שכל במקצת הרי דיאן שלטה בפועל בצרפת.היא לקחה לעצמה השפעה כל כך רבה,זה כמובן הטריד את קתרין בחומרה,אבל היא לא יצרה שערורייה ושמרה את מצוקותיה לעצמה. ב1559 בעלה של קתרין, אנרי השני מת בתאונת ספורט משונה. הבן פרנסואה השני ,הפך להיות יורש העצר. אבל כמו אביו רפה השכל, גם פרנסואה באופן תורשתי היה כזה, הוא שלט לאורך שנה וחצי בלבד, ומת ב1560.בינתיים אחיו הצעיר יותר שרל הרביעי הפך להיות "מלך על הנייר" כי הוא היה בן 10 בלבד. ומי שניהל את צרפת אותה העת הייתה קתרין כמובן.כזו היא הייתה עד מותו, ובפועל גם בתקופת שלטונו של אנרי השלישי בנה האחרון.

היא הייתה הכוח השולט בצרפת משך שלושים שנה,מאז מותו של בעלה. כאשר אנרי השני,היה מלך צרפת הייתה לה השפעה מועטה כי מי שהשפיעה עליו הייתה פילגשו. אבל עם מותו, קתרין גירשה את הפילגש, דיאן דה פואטיה משנונסו, והחלה להפעיל את בנה,פרנסואה השני. הוא מת ב1560. קתרין הפכה להיות העוצרת של צרפת ,היא שלטה עד שבנה השני,שרל הרביעי התבגר ויכול היה לשלוט,אבל גם בתקופתו היא בפועל ניהלה את הממלכה מאחורי הקלעים.

למרות שהייתה מאמינה מושבעת בכוכבים ואסטרולוגיה.אבל הייתה גם מדינאית מפוקחת מאד וניסתה לאזן את הכוחות בין הכנסייה הקתולית וההוגונוטים.הקתולים הונהגו על ידי מנהיג הצבא הצרפתי , גספר דה קוליני. ואילו הפרוטסטנטים (הוהוגונוטים) הונהגו על ידי משפחת דה גיז העשירה ובלעת ההשפעה.. בתקופת מלחמת הדת קתרין תמכה בד"כ בקתולים (הייתה מטבע הדברים איטלקייה קתולית בעצמה) אבל במשך הזמן העבירה את תמיכתה להוגונוטים.

היא הייתה מספיק ממזרה לחתן את בנותיה, אחת עם המלך הקתולי הספרדי, פיליפה השני והשנייה עם אנרי, הפרוטסטנטי שהפך מאוחר יותר למלך צרפת אנרי הרביעי.היא הבינה  מאוחר מדי  יותר את ההשפעה הגדלה והולכת של ההוגונוטים, על בנה שרל, שגם הוא ירש יחד עם הכתר את רפיון השכל של אביו. היא תכננה את הרצח של מנהגי ההוגונוטים קלוגני, וטבח נוראי של 50.000 אחרים-מה שידוע בהיסטוריה הצרפתית והעולמית כ"טבח ברתולומי". אחרי מותו של שרל ב1574 ועלייתו לשלטון של בנה האהוב אנרי השלישי, השפעתה החלה להתפוגג

רצח בנה האהוב ,אנרי השלישי-  ב1588 ,הפחיד אותה מאד היא התחילה לשאת ולתת עם הליגה הקתולית,שראשיה רצו לשלוט במדינה ולקחת את הכתר .היא נפטרה בטירת בלוא ב-1589 . קבורה בסנט דני ליד פריז.