היסטוריה

אציין כמה נקודות משותפות למרביתה של אירופה בהתפתחות התרבותית -פוליטית שלה. מידע מפורט יותר נמצא בכל מדינה בנפרד. יון 2000 לפני הספירה ,התרבות המוכרת היא התרבות המינואית (כרתים).ממנה צמחה בהמשך התרבות היוונית. 1200-1600 לפני הספירה, התרבות המיקנית (איי יוון, תורכיה) גם היא נדבך לתרבות היוונית. 1200-1100 לפני הספירה, פלישת השבטים הדוריים-יוניים-אכאיים ליון ואסיה הקטנה. תחילת התרבות היוונית 500 לפני הספירה, מלחמות אתונה בפרס וניצחון אתונה. מלחמות פלופונס (ספרטה-אתונה). 323-336 לפנה"ס -אלכסנדר מוקדון,כיבוש מזרח תיכון, 200 לפנה"ס -מלחמה בין מוקדון ורומא, האחרונה מנצחת.

רומא 753 לפנה"ס יסוד רומא 509 לפנה"ס הקמת רפובליקה ברומא 300-400 לפנה"ס, רומא משתלטת על איטליה כולה. 300-200 לפנה"ס, מלחמות פוניות, חורבן קרתגו, ושליטה על כל אגן הים התיכון מספרד עד אסיה הקטנה(תורכיה). מאות 1-2 לפנה"ס רומא משתלטת על המזרח התיכון. 31-133 לפנה"ס הרפובליקה הרומית במשבר 51-58 לפנה"ס יוליוס קיסר כובש את גאליה 44 לפנה"ס יוליוס קיסר נרצח 31 לפנה"ס -14 לפנה"ס הקיסרות הרומית-אוגוסטוס הגבולות מגיעים עם הריין והדנובה, וכיבוש בריטניה 305 חלוקת הקיסרות הרומית דוקלטיאנוס 324 קונסטנטינוס מעביר את הבירה של רומי לקונסטנטינופול .קבלת הנצרות כדת רשמית. 476 הדחת הקיסר הרומאי האחרון.

ימי הביניים המוקדמים תהליך של דחיפה ודחיסה שגורם להתפוררות האימפריה הרומית. ההונים- מגיעים מסיביר, עד צרפת למעשה עוצרים כ150 ק"מ מפריז, ויורדים לאיטליה. אטילה ההוני נפגש עם האפיפיור ולא כובש את רומא. הגותיים -מגיעים מסקנדינביה, מתחלקים לשניים- הויזגותים- (השבטים הגותיים המערביים) נדחפים על ידי ההונים, מגיעים לספרד וצרפת. שורדים עד הכיבוש הספרדי. השבטים המזרחיים, הפכו לאוסטרו-הונגרים. הוונדלים- שבט גרמאני, מגיע לאיטליה מהאלפים , בוזז את כל איטליה כולל רומא ומגיע אל צפון אפריקה וספרד. הלונגברדים (ארוכי הזקן) מתיישבים בצפון איטליה
הפרנקים , חוצים את הריין(גרמניה) ומתיישבים בצרפת (פרנס) מרכזם פריז.
הבורגונדי- מתיישבים מדרום לפרנקים. מקימים דוכסות עצמאית
מדיארים- מאוחרים יותר(מאה 9) מתיישבים בהונגריה של היום.
הויקינגים- גם מאוחרים (מאה 9-10) מסקנדינביה אל אנגליה וצפון צרפת, מגיעים עד הים התיכון וערבות רוסיה.
הערבים- מאוחרים גם (מאה 7) צפון אפריקה, ספרד, הפלת הויזגותים, צרפת-ואז ליד פואטיה עוצרים ונסוגים לספרד עד 1492.
במקביל לשבטים נודדים אלו ופיזור לממלכות מקומיות ברבריות. במזרח מתקיימת ממלכת ביזנטיון עד 1453.
ההתיישבות במערב אירופה, הכובשים מתיישבים על ההרים, מקימים מצודות, המקומיים נשארים בעמקים והם הוואסלים (נתינים) של הקיסרים והרוזנים. אין מחויבות מעורפלת לממלכה ולמלך.תקופה של הסתגרות כלכלית, חוסר ביטחון בדרכים, שיתוק מסחרי.


איך הפרנקים השתלטו על העניינים:
הפרנקים היו שבט כמו שאר השבטים הגרמנים. בתחילה הם נשארו בצפון צרפת ובלגיה, אבל בערך ב490 ,תחת שלטונו של מלך חדש וצעיר,קלוביס, הפרנקים קיבלו על עצמם את הנצרות והחלו לנוע לדרום צרפת, כנראה שרצו להגיע למקומות החמים יותר,ואולי קיוו להגיע אל חופי הים התיכון עצמם,ומשם הדרך לאסיה פתוחה בפניהם. אולי אפילו קלוביס רצה להגיע לרומא ולהפוך לקיסר.הפרנקים נצחו את הויזגותים שברחו לספרד. הפרנקים השתלטו על צרפת(חוץ מבורגונדי). בניו של קלוביס היו תחילתה של השושלת המרובינגית .הם החלישו את עצמם במתן אדמותיהם לנאמניהם. ב568 הלומברדים פלשו לצפון איטליה וכבשו אותה מרומא. הם ניסו לכבוש את כל איטליה אבל הרומאים נלחמו חזרה. הם שלטו בצפונה של איטליה כ200 שנה עד שנכבשו על ידי שרלמאן. ב-774. זמן קצר לאחר 774 שרלמאן הוכתר כקיסר רומי הקדושה, ואכן למשך 300 שנה הבאות צפון איטליה הייתה בידי שלטון קרולנגי.למעשה הם שלטו על חלקי הארץ שמוכרים כיום כצרפת, גרמניה ואוסטריה. התגוררו בפועל בגרמניה והקשר אל צפון איטליה היה שלטוני . קלוש בלבד. האפיפיור ששלט ברומא, חרד מהכיבוש הערבי מכיוון סיציליה ודרום איטליה ויצר ברית מופלאה שהחזיקה מעמד שנים רבות, עם המלכים הצרפתיים. ב830 הערבים כבשו את סיציליה, ודרום איטליה כחלק מכיבוש הים התיכון וחופיו. כך שאיטליה הייתה מחולקת לצפון בשליטת האימפריה הרומית הקדושה, המרכז בחסות האפיפיור והדרום המוסלמי.

ימי הביניים המאוחרים תחילת התגבשות מסחר, תהליך של חזרה לערים, תקופת מסעי הצלב. תחילתו של מסחר ימי.התארגנות בתי מלאכה בגילדות. במקביל התפתחות הכנסייה, יחסי גומלין שליט-כנסיה, מוקדי העימות , מינוי בישופים ותשלום מיסים.עימותים ידועים היו ההליכה לקנוסה של הקיסר פרדריך הרביעי(מאה 12) והקמת האפיפיורות באביניון-צרפת (מאה 13). הקמה של מנזרים ומסדרים נזיריים. מאבק של הכנסייה מול המוסלמים בספרד.
אתר הנותן מידע נהדר על התפתחות ימי הביניים (קצר ובעברית)

הרנסנס 1453 קוסטנטינופול נכבשה על ידי העותומנים. התמוטטות קיסרות ביזנטיון. במקביל מסעות הגילויים הימיים, של מרקו פולו(סין) קולומבוס (אמריקה)וסקו דה גמא(מזרח רחוק) ועוד. 1618-1648 מלחמת שלושים השנה- מהמאה ה13 תחילתה של מהפכה דתית, יאן הוס בצ'כיה, מרטין לותר בגרמניה,קלווין בצרפת, עימותים על רקע אמונה דתית, בין קתוליות לפרוטסנטיות מובילים למלחמה נוראית. סיומה מאפשר חופש דת. ראנסנס מדעי ואמנותי,משנה את פני ההיסטוריה והמוקד במקום האלוהות והכנסייה-האדם.


המהפכה הצרפתית
1789 מהפכה בצרפת . הגדרה "כל בני האדם נולדו שווים" הפיכת צרפת לרפובליקה, כבר 150 שנה קודם באנגליה היה ניסיון להקים רפובליקה (קרומוול) אבל לא שרד. משמעות המהפכה ,ברמה האירופאית הפרדת המלוכה מהכנסייה, המלוכה באישור העם, והתפתחות מושג ה"מדינה" כישות. מאה 18-19
סוף המאה ה18- נפוליון בהדרגה כובש או תופס חזקה על מרבית אירופה. מנחיל תפיסת שלטון אחרת מהמלוכנית המקובלת. אחרי נפוליון,גם עם תבוסתו אירופה כבר לא יכולה לחזור לאחור בתפיסה השלטונית. מנחיל את קודקס נפוליון, כבסיס חוקתי לשטחים הכבושים. 1815 קונגרס וינה וקביעת "סדר חדש"-המגמה החזרת המצב לקדמותו לפני כיבושי נפוליון. נסיון להחזיר את גלגל ההיסטוריה לאחור. לא מצליח. מתחיל " מרד היונים" (1821) מרד בבלגיה (1831),מרד בפריז (1830) 1848 אביב העמים-מהפכה בכל אירופה -רעיון הלאומיות, הרפובליקה(כולם שווים,אין מעמד מועדף מלידה),שרשי הסוציאליזם. במקביל צמיחת עמים והקמת מדינות (הונגריה מקבלת מעמד שווה לאוסטריה, מלחמות בבלקן, הקמת איטליה, ביסמרק מאחד את גרמניה). בתקופה זו גם המהפכה התעשייתית, מקום הבורגנות משתנה,המצאות טכנולוגיות, קולואניליאזציה של מדינות אירופאיות רבות המקימות מושבות מעבר לים.

המאה 20
צמיחת הלאומיות מהמאה ה-19 גולשת אל המאה ה-20. על רקע זה רצח נסיך הכתר האוסטרי בסרבייה, מוביל לפתיחת מלחמת העולם הראשונה. שרשרת האירועים- אוסטריה דורשת הוקעת הרצח על ידי
סרבייה בת חסות של רוסיה, וזו לא מסכימה. האוסטרים מכריזים מלחמה על סרביה, רוסייה עורכת כתגובה גיוס כללי,ואז גרמניה (בת ברית של אוסטריה) גם מכריזה גיוס כללי, זה כמובן גורר גיוס צרפתי והתייצבות לאורך הגבולות המזרחיים. 1914 גרמניה פולשת לבלגיה הניטרלית,מה שמצרף את אנגליה לתמונה כנגד, ופלישה לצרפת מצפון. תורכיה מצטרפת לגרמניה, איטליה מצטרפת לבנות הברית. מלחמה כוללת של כל אירופה כמעט.
1918 כניעה גרמנית. מספרי הנפגעים אדירים.
1919 שלום וורסאי-שלום מוכתב על ידי המנצחים. גרמניה מושפלת.
1917 במקביל המהפכה הרוסית ,תפיסת השלטון על ידי הקומוניסטים.
1922 צמיחת הפשיזם באיטליה ועליית מוסוליני
1929 התמוטטות הבורסה בניו יורק, שפל כלכלי קשה
1933 עליית הנאצים לשלטון בגרמניה
1934 היטלר מקבל את התואר פירר עם מותו של הנשיא, הפרה גלויה של הסכם וורסאי. מגמות לאומניות חזקות
1937 הסכם ידידות היטלר-מוסוליני
1938 פלישה גרמנית לאוסטריה, לצ'כיה ,הפרה של הסכם מינכן, צ'מברלין מתחיל חמש את בריטניה.
1938-1940-כיבוש פולין, דנמרק, נורווגיה,הולנד, בלגיה,צרפת, בליץ נגד בריטניה
1941 ארה"ב מצטרפת למלחמה
1944 נחיתת כוחות הברית בנורמנדי בצרפת
1945 סיום המלחמה. 10% מהאוכלוסייה נהרגו במלחמה.

מחצית שנייה של המאה ה 20
עם סיום המלחמה חלוקת אירופה למזרח בשליטה סובייטית ומערב. המערב נהנה משיקום בסיוע תוכנית מרשל, המזרח נשאר ללא שיקום. מוקמת ברית נאט"ו וכנגדה ברית וורשה. 1957 מוקם השוק האירופאי המשותף.
בשנות השמונים התמוטטות המשטרים הקומוניסטים, התפוררות ברית המועצות.
2002 מטבע אירופאי אחיד למספר גדול של מדינות. שוק אחד, פרלמנט בשטרסבורג. אירופה לקראת ישות אירופאית אחת,המכילה 350 מליון תושבים.
מי שרוצה לדעת את לוחות הזמנים ומה קרה במקביל בעולם כולו?