י מדינות

חשמל

ברוב המדינות החשמל הוא 220V במדינות חבר העמים הבריטי (בחלקן) הוא 240V. כדאי לקנות מתאם בינלאומי לחשמל ((ADAPTER ובכך יפתרו כל הבעיות הצפויות. אתר של מידע על שיטת החשמל השונות המדריך המלא לתקעים שקעים ומה שביניהם באיזה זרם מחשמלים בכל מדינה?
מזג-אוויר אירופה היא גדולה , וכמובן שמזג האוויר בה משתנה מאזור אחד למשנהו. באזור הצפון –קריר בקיץ וקר בחורף. בדרום (פורטוגל-עד טורקיה) החורף קריר והקיץ חם עד מאד לעיתים.גשם לעומת זאת יורד באירופה כמעט כל השנה. אתרנתוני מזג האוויר סטטיסטית- הטמפרטורה הנמוכה/גבוהה ביותר אתר נוסף מקובל של מזג האווירלא מומלץ לנסוע לחו"ל בלי לבדוק את מזג האוויר הצפוי. תחזית מזג האוויר של CNN תחזית מזג האוויר של יאהו
שירותים מסומנים בד"כ בציור הולם (גבר/אישה ) הסימול של WC המקובל. החיפוש אחרי השילוט 00 חסר סיכוי בארצות שאינן "שריד" של האימפריה הבריטית,כי הסימול הינו קיצור של הביטוי האנגלי "לקצינים בלבד" והשתרש כביטוי מקובל לשירותים ציבוריים.חשוב ללמוד בכל מדינה את הכינוי המקובל לשירותים,כי הסימול בתמונות לא תמיד קיים. רוב השירותים אינם בחינם למעט ברשתות המזון המהיר,שם ניתן בהחלט לעשות שימוש חינם.במרבית המקומות ניתן להשתמש בשירותים, במוזיאונים, אתרי תיירות, מסעדות ועוד תמורת כמה פרוטות שמשאירים בכניסה בצלוחית או לידיה של גברת הניקיון הממתינה בכניסה. ישנם מקומות בהם הכניסה לשירותים הצבורים הוא על ידי אוטומט ,כלומר יש להכניס את המטבע המדויק הנדרש בחריץ של המכונה ואז נפתחת הקרוסלה של הכניסה (כמו בכניסה לסופרמרקט). ישנם שירותים שיש לתחוב מטבע לחריץ מיוחד בדלת שלהם ,כדי לפתוח אותה. זמןברוב מדינות אירופה חושב הזמן הוא ,בהפרש של שעה מישראל (למעט בתקופה בה שעון הקיץ שלנו מתקצר ובאירופה עדיין בתוקף)במספר מדינות הפער הוא שעתיים: איסלנד, אירלנד, בריטניה, ופורטוגלבכמה מדינות השעה זהה לארץ: פינלנד,בולגריה, יוון ,תורכיה, קפריסין. מדריך לשעות ברחבי העולם שפהברוב המדינות במערב אירופה, ובאתרי התיירות גם במזרחה, העובדים מדברים רמה בסיסית של אנגלית. כמובן שיש מדינות בהן האנגלית שוטפת כמעט כמו שפת אם (הולנד למשל) ומדינות בהן ישנם סרבני למוד אנגלית (צרפת). ואתרים שאיש לא שמע שם אנגלית מעולם (קצווי סלובניה למשל).רצוי ללמוד מילים בסיסיות בשפת המדינה אותה אתם מתכוונים לבקר. בדרך כלל אחרי ביקור ,אוצר המילים גדל מעצמו. אתר המפרט אפשרויות תרגום ומילים בסיסיות בשפות שונות
טלפון מחו"ל כמה עקרונות
1.טלפון בחו"ל אינו מיועד לשיחות נשמה עם החברה שבעלה בדיוק עזב את הבית עם המזכירה החטובה שלו.2. המרכזייה הבינלאומית מנומסת להפליא היא מעבירה ליעד המבוקש והמונה דופק.3. שיחה מהחדר במלון אפילו אם הוא של 2 כוכבים- עולה כסף רב. הימנעו משיחה מהחדר. דקת שיחה עלולה להיות 7 יורו.4. אל תמשכו הודעות מהתא הקולי, המפיק מהוליווד יחכה עם ההצעות הקוסמות. משיכת הודעות ,עולה כ1.2 יורו להודעה קצרה של דקה, הודעה מהחמות ארוכה יותר ויקרה יותר.5. אל תענו לשיחות נכנסות .השיחות האלו עולות כסף למקבל השיחה ולא למתקשר (בהמשך יבוא הפירוט איך עונים למזכירה החטובה ולא עונים לחמות- או איך מסננים שיחות.
ועכשיו איך בכל זאת מתקשריםאנשי המחשבים –לפ טופ וכו- סיפור אחר, ולא אתייחס אליו כאן.טלפון קווי טלפון סלולרישיחות לארץ או שיחות מקומיות בארץ הטיול.אלו הן השאלות העיקריות-טלפון קווישיחות נכנסות מטלפון קווי בארץ לטלפון קווי בחו"ל-אם נמצאים במלון או יעד עם טלפון ידוע , אפשר לבקש מבני המשפחה שיתקשרו בעיתוי מוסכם מראש .יש אפשרויות כיום לחייג מהארץ ליעדים מובילים בחו"ל בעלות נמוכה מאד (פחות משיחת סלולרי בארץ).שיחות יוצאות מטלפון בחו"ל לארץקנו בארץ מראש,כרטיס של שיחות טלפון משולמות מראש, מה שנקרא כרטיס חיוג של קווי 013, או 012 ,הם מתבייתים על כמה מספרים קבועים (המזכירה מסעיף 1 והחותנת).החברות השונות מתחרות ולכן מציעות דילים שונים של שיחות חינם מפעם לפעם.מקבלים עם הרכישה קוד סודי ומספר גישה ממדינות רבות. ניתן לחייג בד"כ מטלפון ציבורי בלבד.יש שתי שיטות- האחת "תשלום מראש "pre paid והשנייה "תשלום אחרי " post paid. התעריף של "תשלום אחרי" קצת יותר יקר מאשר של התשלום מראש, אבל אין מגבלה של כמות שיחות (הכרטיס לא נגמר באמצע הטיול) . מחיר השיחה אחרי מעבר דרך המכשולים של הזיהוי(קוד סודי ומספר גישה) הוא כמחיר שיחה בארץ.לחלק מהחברות יש פטנטים של "קיצור דרך" להתקשרות למספרים קבועים בלי להקיש את כל ההקדמות.טלפון סלולריבמכשירים סלולריים מסוג GSM
חסמו את המכשיר לשיחות נכנסות –מתקשרים לפני הנסיעה לחברת הסלולארי, ומבקשים חסימה לשיחות נכנסות לתקופה מוגבלת. מקבלים מהחברה "קוד" של 4 ספרות אותו נותנים רק למי שרוצים לקבל ממנו שיחות (לא חייבים לתת לחותנת) מי שאין לו את הקוד- שיחתו עוברת ישר אל תא ההודעות. ואם תתאפקו ולא תמשכו את ההודעות- זה לא יעלה שקל אחד.
אפשרות שנייה
בקשו בארץ לפני הנסיעה מחברת הסלולארי שיפתחו את המכשיר לסים מקומי. בארץ היעד- קנו סים מקומי!בסים מקומי לא משלמים עבור שיחה נכנסת- משמע המזכירה החטובה יכולה להתקשר יום ולילה ולבטא את געגועיה העזים וזה לא עולה.מצד שני לא כדאי לנסות להתקשר אליה בחזרה .
אפשרות שלישית- call back- שיטות חו"ל מוזל של חברות הסלולארי
אם אתם משכירים מכשיר בשדה התעופה –הוא מתוכנת על שיטת החיוג חזרה, שהיא היותר זולה מכולן.אבל אם לא- ואתם לוקחים את הסלולארי שלכם- צריך להירשם מראש דרך חברת הסלולארי או בנקודת השירות בשדה התעופה.מקבלים מחברת הסלולארי את קוד הגישה שלכם לפני הנסיעה.בעת הצורך- מחייגים את מספר הגישה לאחר הקידומת הבינלאומית כמובן. ומקש SEND תקבלו הודעה מוקלטת המבקשת לסגור את השיחה והם יתקשרו שנית. נתקו (צריך תמיד להקשיב להוראות)אחרי כמה שניות תתקשר אליכם המערכת הסלולארית- ואז תתקשרו את המספר כמו בארץ, בלי קידומת בינלאומית ובלי SEND -היזהרו ה"שלח" כאן עולה לכם כסף .הקישו #..
סלקום פלפוןיש להחליף את המכשיר בשדה התעופה ולדאוג להזין את הזיכרונות.שימו לב!! התעריפים מצוינים בכל החברות הסלולאריות במטבע הישראלי הנפוץ לירה שטרלינג. הסיבה לכך אינה אהבתנו הרבה לצ'רלס וקמילה אלא שהפאונד נראה מטבע "זול" יחסית.(כי השער שלו הוא הגבוה ביותר) ולכן מחיר זול של 0.80 פאונד לדקת שיחה , הוא מחיר "זול של כמעט 7 שקלים לדקת שיחה,וזה כבר נשמע אחרת לגמרי.דוגמאות מחירים
SMS משלוח שיחה לישראל שיחה מקומית שיחה נכנסת
0.30 3.00 0.62 0.88
קרואטיה
0.30 1.60 0.50 0.90
שוויץ
0.30 1.75 0.82 0.40
גרמניה
0.30 1.10 1.00 0.40
אוסטריה
0.30 1.50 0.75 0.75
או שיטה חדישה תקפה לכל היעדים –שווה לבדוק עלויות

אתרי מפות

האם צריך לקנות מפה? איפה אני יכול למצוא מפות נוחות לתכנון הדרך? איך אני מוצא מפה של עיר מסויימת?שאלות שחוזרות על עצמן.מפה כדאי מאד לקנות במיוחד אם אתם מתכוונים לנסוע ברכב פרטי.אם מדובר במדינה גדולה, כדאי בנוסף למפה ה"קלאסית" לרכוש או לקבל בלשכות התיירות מפות מקומיות בהן מפורטים כבישים קטנים ואתרים מקומיים.(מפת צרפת טובה של מישלין למשל, אינה טובה כמו מפה מקומית של דרך היין באלזאס).מפות וירטואליות ניתן למצוא באינטרנט על ידי הקלדה של שם המדינה וMAP .באותו אופן ניתן למצוא מפות עירוניות. לחילופין, פנייה ללשכת התיירות המקומית יכולה להניב מפה טובה מקומית.לתכנון הנסיעה, אומדן מרחקים, חישובי דרך וזמן יש לא מעט אתרים אפשריים:מפי או מפנורמהמישלין אומפהפוינט AA אקספידה מולטי מפ- אתר מעולה, אבל עולה לאיטו ביס איתור תחנות דלק של "של" במסלול ועוד מפות ערים מפות ערים וחבליםואני אישית משתמשת בתוכנה של 2003 EURO –ידידותית למשתמש, אבל יש לרכוש אותה בתשלום. מחירי דלק שלטי דרכים באירופה

לונדון

לאן עדיף עם ילדים גילאים 8-12 להמפטון קורט או טירת לידס
שאלה נוספת האם ניתן לשלב ביום אחד את המפטון קורט עם גני קיו וריצמונד, האם גני קיו יעניינו את הילדים, מה לגבי ריצ`מונד - הפארק אטרקטיבי? האם יש מוקדי עניין נוספים ?גם בהאמפטון קורט יש מבוך מקסים.
אוהבת את הטירה הזו.
האם פארק ריצ`מונד מעניין ילדים? לא יודעת.
תלוי אם הם חובבי יער ופארקים -שלי מיצו את העניין כבר בקיו גארדן(ילדה 8 אהבה, ילדים 11,13 -''בואי כבר'')

טירה אלטרנטיבית להאמפטון קורט, קצת יותר רחוקה אבל לדעתי שווה את המחיר של הנסיעה- היא טירת וואריק.

קיו גארדן, אם אין לך ילד חובב צמחיה בחממות באופן חריג, תוך 3 שעות מיציתם את העניין מכל הכיוונים של האורכדאות, הדשאים והיתר.
אפשר (נדמה לי -לא עשיתי את זה לאחורנה, נא לבדוק!) לשוט משם להאמפטון קורט.
בהאמפטון קורט חצי יום, לטירה ולגנים - מספיק גם.
השלוב מבחינה גיאוגרפית הוא נכון-
צריך לראות מול שעות פתיחה סגירה ודרכי תחבורה צבורית.

ושוב, מציעה לשקול את וואריק, במיוחד אם ''נופלים'' לאחד מימי סופשבוע של פעילויות אבירים שם.
אבל גם ככה, אצלי היא ''לקחה'' בגדול. בריסל-פריזיונית,קבלי את תודתי על תגובתך המהירה והמקצועית בהחלט את ראוייה למחמאות.
לגבי מוזיאון מכוניות אולי תוכלי לכוון אותי -אני נוסע מאמסטרדם לכיוון פריז דרך בריסל האם בגבול הצפוני של צרפת ובסמוך לאוטוסטרדה לפריז יש מוזיאוני רכב
תודהעל הסף ובכלל בלי לפתוח את הניירות , או מאגרי הלינקים.
בבריסל יש מוזיאון מכוניות -ראוי לשמו.
AUTOWORLD museum בקריית המוזיאונים (ליד מוזיאון האמנות החדשה והעתיקה) בCinquantenaire (לא ממש בתוך מרכז העיר, קצת בשוליים).

לגבי צפון צרפת- מאד מאד מצטערת לאכזב אותך, כי גם אם יש מוזיאון הוא שולי לחלוטין. בצרפת כמה מוזיאונים טובים למכוניות ,שניים בגבול שוויץ בסושו ומולוז, אחד בוונדה על חוף האוקינוס האטלנטי, ואחר בלה מאן בלואר-מערב.
את אלו בלה מאן, מולוז, וונדה -ביקרתי אישית- שלשתם בהחלט מוזיאונים מרשימים ביותר.
אבל הם מחוץ לקווי התחום הגיאוגרפי שהקצבת.

בצפון צרפת מצאתי מוזיאון אחד ,( Centre de l`automobile ancienne ''מרכז המכוניות העתיקות'' בNogent l`Artaud .
אישית לא שמעתי עליו, ולא הצלחתי למצוא עליו מידע כלשהו למעט הכתוב באתר של איגוד מוזיאוני המכוניות הצרפתי.
כמו כן בשולי פריז יש מוזיאון כלשהו של מכוניותCentre International de l`Automobileנמצא בPantinוגם לגביו לא ממש מצאתי מידע כלשהו.

אם הנושא חשוב לכם, שווה להתעכב בבריסל, שהיא ''על הדרך'' או להגיע ללה מאן - שהיא דרומית מערבית לפריז-(כ300 ק''מ,אבל ברכבת מהירה צ`יק צ`ק).
מצטערת.
אבל זה כל מה שהצלחתי למצוא.

מוזיאון המכוניות בבריסל מפת מוזיאוני מכוניות בצרפת ספרדבספרד: קוסטה דה דורדה ( לא יודעת עם כתבתי נכון) שמעתי שיש שם פארק הגדול והחדיש ביותר באירופה. יש המלצות??...את מתכוונת לחופים הצפוניים של ספרד ב VALECIANA יש שם כמה פארקים שבהחלט שווים ביקור בינלאומי.טרה מיטיקה Terra miticaנמצא ב BENIDORMעל חוף הים . פארק המשחזר פלאי עולם, תופעות של בניה, רכבות הרים ומחילות שדים כמקובלסמוך לשם עוד 3 פארקים , ואתרי בילוי לילדים :ממש קרוב עולם הים , דולפינים , אריות ים וכו.פארק ימי AQUABRAVA ב ROSESפארק מים : AQUALANDIAיחד עם זאת בנוסף לכך בהחלט ניתן לבקר בברצלונה והסביבה, ובה יש לא מעט אתרים גם המתאימים לילדים, ואז הטיול מושלם.הפארק השני הואPort aventura תוכנן על ידי אותם בעלים של פארק אלטון טוואר בצפון אנגליה. מבחר של רכבות הרים ואטרקציות. חלק מהמתקנים שם בהחלט מדורגים בדירוג רכבות ההרים האירופאי בציונים גבוהים למדי.שניים קיבלו אפילו ציון 9.אבל הפארק החדש של רשת סיקס פלגס ווליבי נמצא דווקא ליד מדריד.(נפתח לפני שלשה חודשים). ספרדאני יוצאת בשבוע השני של אוגוסט לקוסטה דל סול
עם משפחתי.הייתי רוצה לדעת האם יש מקומות בילוי עם ילדים
באיזור הזה, ומהם?
ובכלל מסעדות טובות ונחשבות (לא ג'אנק פוד(
המלצות וטיפים אשמח לקבלהמלון שבו נשהה הוא CERVANTES שנמצא במרכז טרמולינוס.
7 דקות הליכה מחוף הים. אתר מידע מעולה –כל מה שתרצו לדעת על חבל אנדלוסיהפארקי המים באנדלוסיה- רק לבחור אחד מהם, חלקם מקורים וחלקם לא. בחום הקיץ שם, אין צורך בפארק מקורה. פארק שעשועים הכי קרוב והידוע הוא הנמצא ליד סיביליהבספק אם מתאים לילדות, ובטח לא לקטנה וגם די יקר טיסה בכדור פורח ליד רונדה (בלי להיכנס לראות את השוורים בבקשה) שיט, לסוגיו ומינהו, מנקודות שונות לאורך החוף לנקודות שונות-רק לבחור ולא להקיא בטח שלצעירה יתאימו גני חיות למינםאולי מערות , גם באזור הכפרים הלבנים, רונדה וכו.. פריזיונית שלוםכמה שאלות על פריז וסביבותיה לילדים ומתבגרים בגילאי 13 ו 7 , אנחנו נוסעים בעוד שבוע לשבועיים וחצי.א. המלצות מיוחדות בפריז (דברים מיוחדים מעבר למה שמופיע בכל מקום)

ב. ליורודיסני ולוורסאי התלבטנו האם לשכור רכב (בגדים להחלפה, אוכל, לא מוגבלים בשעת החזרה וזה אפילו יותר זול) או לנסוע ב RAR (אין בעיות חניה, ששמעתי שהן אכזריות מאד ברובע ה 15 ) מה דעתך ?
ג בעמק הלואר נהיה יומיים וחצי - איזה טירות חובה לראות, מה לא להפסיד ?ד. פוטורוסקופ - כן או לא ? אם כן - כמה זמן לתכנן לזה?ה. אם לא נהיה בפוטורוסקופ - האם עדיף ה IMAX בפריז או הקולנוע בפארק דה וילט ? המלצות מיוחדות? לא ממש ברור. כי אם זו פעם ראשונה של הילדים בפריז יש איזושהי קלאסיקה של אתרים וחוויות שלא כדאי לפספס אותם. בכל מקרה מציעה לך להיכנס לאתר שלי בלינק ויש מידע מפורט על פריז עם ילדים תוך התייחסות לגילאי הילדים, שלא ציינת כאן והם בהחלט משנים את ההתייחסות. כי תיאטרון בובות טוב לפעוט אבל רכבת הרים טובה למתבגר. והמילה "ילד" אינה סיסמה לגיוס פומבי. ילד זכר- מוזיאון צבאי. ילד נקבה- מוזיאון הבובות או מוזיאון המניפות . ילד חובב מדע- פארק לה וילט ילדה אוהבת קניות-רובע לה דפנס וכן הלאה.ליורו דיסני וורסאי אין שום סיבה שבעולם לשכור רכב. הRER מגיע לכל מקום בקלות רבה. היציאה מפריז על הפארפיק (כביש הטבעת) מציאת המחלפים המתאימים והנסיעה בעומס התנועה, אינה נסבלת בכלל. מעבר לכך. אתה מחנה את הרכב אי שם וצועד כק"מ ברגל לכניסה ליורו דיסני. אז הרכבת מביאה אותך לפחות לפתחו של הפארק. ממילא לא תצא ותלך חזרה למכונית ושוב לפארק משום סיבה שבעולם. מוגבלות בשעות? גם זה לא. כי אם אתם נוסעים ליורו דיסני ,הרי בוודאי תשארו למצעד הליילי והזיקוקים, כך שזמן היציאה שלכם יהיה זהה לזה של הRER ההבדל הוא , שברכבת תהיו תוך 40 דקות בעיר, ומלון שלכם ואילו במכונית פרטית זה יקח שעה וחצי לפחות.לוורסאי הנסיעה היא בRER /קו A עלותה כ 12 יורו לאדם.ליורו דיסני אותו קו של RER – יש אפשרות לקנות כרטיס זול יותר של נסיעה משולבת בכניסה לפארק, בלשכת התיירות בשאנז אליזה או בחנות דיסני באותו הרחוב.פרטים נוספים באתר שלי.איזה טירות לראות ואיזה לא? שאלה קשה ביותר, כאמור תלוי מהו גיל הילדים שאיתך.חושבת ששמבור היא טירת חובה. כדאי מאד לראות את שנונסו טירת הנשים, במיוחד אם יש איתכם בנות,אבל לא רק. אמבואז מרתקת ולידה גם מוזיאון המצאות ליאונרדו דה וינצ'י(מדע ,לא אמנות). יש ערים יפות כמו אורליאן (וידידתנו ג'אן ד'ארק) וטור. יש פארקי שעשועים, מיני שאטו (דגמים מוקטנים) ופארקי חיות. מיועדים בעקרון לגילאים צעירים יותר.גם לגבי עמק הלואר אני מציעה לך לעיין בלינק.אם מסתדר לכם, בטח שלהיות בפוטרסקופ, פארק מעולה, אבל לצורך זה צריך לשמור יום שלם של פעילות. מבוקר עד לילה.במקום זה אם זה לא תצליחו, אז פארק לה ווילט בפאריז.אבל הכול כמובן מותנה בגיל הילד אהבתו למדע, ועוד. הולנדאני שואלת בשם חברים שיהיו בסוף החודש 6 ימים בהולנד, באיזור amersfoort עם שני ילדים (בני 9,11) וישמחו לשמוע מה הכי מומלץ לעשות (יהיה להם אוטו)
תודה מראש!קודם כל אזור אמספורט הוא מיקום אידיאלי לנופש בהולנד עם ילדים זהו המרכז של הולנד .אין מיקום מומלץ ממנו לטעמי.ואמירה ראשונית שלי שאי אפשר לדחוס את הולנד ב6 ימים בשום מקרה ואופן.אם יבוא מכר שלך לביקור בישראל ויגיד שהוא רוצה לראות את מיטבה אבל יש לו 3 ימים , מה תמליצי לו לראות? ירושלים/יפו/ מצדה? מה עם עכו /נצרת/טבריה. מה עם אילת או קיבוץ. בקיצור כל בחירה אחת היא וויתור על משהו אחר.והולנד- הוקמה עבור הילדים בעצם, וכשלא היה מספיק אדמה בהולנד ייבשו את הים עוד ועוד כדי שלילדים יהיה איפה לבקר וממה ליהנות.אבל המיטב שאפשר-יום אחד לאמסטרדם –לא צריך רכביום אחד- דולפינריום בהארדוויק והכפר חיטהורן שיטיום אחד- אוטרכט (לידה נמצאים) ויער הואה פלואה(טיול אופניים) או אפנהול(קופים) או מיודן(מצודה) או נארדן(טירה עם הפעלות) או הט לו (ארמון כמו וורסאי קטן יותר). ועוד.יום אחד- פארק אפטלינג מבוקר עד לילה.יום אחד- לערי מישור החוף דן האג- מדורדם,(מיני הולנד), סכיווננגן , פנורמה מסדאך ועוד. אפשר לנסות לצרף עיר נוספת כמו רוטרדם והיורומוסט, שיט בנמל או את דלפט מוזיאון צבאי, גן חיות של לטאות ונחשים, ועוד ...רק לבחור.יום אחד- כפר דייגים דוגמית,עיר עם שוק גבינה (לנסות להתאים את היום המתאים), כפר פתוח (יש כמה אפשרויות), מוזיאון ימי (אולי?).זהו נגמרו הימים, אבל לא נגמרה הולנד. מה עם טחנות הרוח, והסכרים, והילד שסתם את החור באצבע איפה הוא? ואיך שקלו פעם מכשפות בהולנד, איפה יש גופות משומרות, פארק החלל, ופארקי שעשועים ומים אין ספור, שמורת הציפורים, ושמורת אריות הים. יערות לאומיים, שיט לכל סוגיו ומיניו ועוד ועוד.להכניס את כל הולנד ל6 ימים למשפחה זה כמו לדחוף אוניה לתוך פיה של בקבוק-מוזיאון האוניות בבקבוקים נמצא בעיירה איינקהוזיין הצפונית לכפרי הדייגים.גרמניה/אוסטריה/צ'כיהעם מתבגרת (באיזור אוסטריה , גרמניה וצ´כיה ) בבקשה ....הנ"ל לא "חינוכית" באופן מיוחד (כך שמוזיאונים "רגילים" יורדים מעל הפרק (...הסבר :
היא נוסעת לאביה בוינה לאיזושהי תקופה , ואם לא אצייד אותה בפתק עם יעדי בילויים מוגדרים , היא עלולה לחזור מהר מידי בחזרה...צ'כיה –אני מכירה רק אתרים בפראג עצמהוקודם כל לא הייתי אומרת שפראג היא העיר הכי אטרקטיבית באירופה לילדים, ומי שבילה בפריז או אמסטרדם, לא ימצא בה עניין רב. שנית המינוח "ילדים" הוא רחב גילאים ולא דומה פעוט בן שלשה חדשים לג'מוס בן חמש עשרה. אני מתייחסת בנאמר לילדים צעירים, כי הבוגרים יותר ממילא יוכלו /או שלא יוכלו להנות מאותם אתרים שההורים נהנים.כמובן שהמקום הראשון הוא כיכר העיר העתיקה והשעון האסטרונומי, לטפס אל מגדל העיריה, וללכת על גשר קארל את כל אורכו.בכיכר העיר העתיקה ניתן לנסוע בכרכרה רתומה לסוס.שיט בווטלבה – אפשר בסירת משוטים או פדלים (צריך שני מבוגרים ) אפשר לעלות לסירה במאלה סטארנה ממש בין גשר קארל לגשר מנס ,או בסטרה מסטו ממש בקצה הדרומי של גשר קארל. המחיר הוא בערך 100 קורונות לשעה .בטירת פראג הילדים יהנו במיוחד מחילופי המשמרותסימטת הזהב הלהיבה ילדים רבים, קטנותם של הבתים,נתנה להם הרגשה של גוליבר בארץ הגמדים.טראם תיירותי– שיטה נוחה לנסוע בין מוקדי התיירות אפשר לעלות ולרדת בנקודות רבות בדרך. משעה 13 בצהרים עד 20.00 מחיר כ20 קורונות למבוגר ו10 לילד.הרכבל של פארק פטזין יכול להוות תענוג לילד, במיוחד אם נלווה לזה תצפית מהמגדל, וטיול בפארק עצמו.יש בקרבת מקום גם פלניטריום ומצפה כוכביםגן החיות של פראג נמצא לא רחוק מהוולטבה, במקור היה בשטח של אחת הטירות. נמצא למעשה מחוץ למרכז התיירותי,כשלעצמו, כמו גני חיות אחרים.פתוח 9-19 בקיץ ומחיר הכניסה 40 קורונות למבוגר ו20 קורונות לילד.מי שמעוניין לבקר, מומלץ לקבל הסבר מדויק כיצד להגיע. מי שמבקר בפארק הטבע סטרומובסקה,יכול להמשיך את טיולו לגן החיות.בספק אם מתאים לילדה בגיל זה.לונה פארק נמצא בקצהו האחורי של vystaviste כל מתקני הלונה פארק המקובלים ברמה עירונית (לא בדיוק יורו דיסני) מכוניות מתנגשות, גלגל ענק וכו'. סגור בימי שישי.מוזיאון לאומי לטכנולוגיה בתוכו כל מיני אוצרות של התפתחות הטכנולוגיה, חלק גדול מהמוצגים מוחלף מדי פעם. החלק שעשוי לעניין ילדים (וגברים גם....) הוא תחום המכוניות, לא הצלחתי לספור אבל המון מכוניות, מטוסים ,רכבות ,חלקי רכבות. ציוד כריית פחם, פתוח 9-17. סגור ימי שני. עלות כניסה למבוגר 60 קורונות , לילד 20 קורונות. הגעה בטראם מספר 25,26,8,1. ביציאה מהמוזיאון יש פארק ובו מגרש משחקים ורולר בליידס ,שניתן לשכור במקום.מוזיאון הצעצועים נמצא ממש בתוך המצודה. אוסף של בובות, צעצועים ישנים, אפילו מימי יוון הקלאסית ועד ימינו. פתוח 9.30-17.00 עלות למבוגר 40 קורונות לילד 20 קורונות.יש אפשרות גם לכרטיס כניסה משפחתי בעלות של 50 קורונות (כדאי כמובן). מאד קטן. אבל נחמד.אפשר לשחק באולינג במספר מקומות בעיר ,בעיקר בבתי מלון שפתחו מסלולים עבור כך.וכמובן להיות בפראג עם ילד לראות תיאטרון בובות אחד לפחות-חוויה חד פעמית..אתר נוסףוינה יש אפשרות לסיורים מאורגנים בוינה-אוטובוס עם נסיעה חופשית בין כמה תחנות או אוטובוס לסיור עירוני מקובל.- אם זה יעניין את הנסיכה.מה שאני חושבת שאולי יעניין אותהכל מה שקשור בהונדרוואסר –הבית שלו, והמוזיאון לצידו.רובע גרינצניג ,גם אם היא לא שתיינית מדופלמת.בית הספר לרכיבה ספרדית כמובן, ואם היא חובבת סוסים או בעלי חיים, בהחלט מומלץ .מיקום בתוך מיתחם הארמון הופבורג.ואם כבר, אז כל מיתחם הארמון, אבל יש ילדים שלא אוהבים להיות נסיכים ומלכות ליום אחד, תלוי מי הגברת הצעירה.אבל אם היא כן אוהבת ארמונות אז כמובן שארמון שנבורן הוא יעד נהדר. (ואפשר גם ארמון בלוורד).מידע כללי על וינה אטרקציות בוינהמה שאני מכירה בוינה לילדיםיש פלניטריום ,ובו תערוכה חדשה מ2000. טיול תת קרקעיכמו ערים אחרות רבות בעולם, לווינה יש מערות תת קרקעיות. המדריך Vienna Walks and Talks (המדריך להליכה ודיבור בוינה) נותן נקודת מבט מעניינת על העיר התת-קרקעית. הם מציעים שני מסלולי הליכה נפרדים עם נושאים שונים. תת קרקעית לא ידועה בוינה- סיור המראה מספר של דרכים תת קרקעיות מסביב ל Michaelerplatz. הקברים של כנסיית סנט מייקל ,מרתפי היין ההיסטוריים והחפירות הרומאיות ומימי הביניים. וכמובן פארטר בוינהממש לונה פארק כמו שהיה פעם....אין לי ספק שרחוב הקניות של וינה Mariahilfer –יכול להיות חוויה מעניינת לעלמה ונזק אמיתי לארנק של אבא שלה. אופציה מלבבת אחרת היא המדרחוב Kaerntner Strasse שעצם השוטטות בו היא חוויה לא רעה.אם הילדה בענייני בעלי חיים אז יש כמה אקוויורמים:באינסבורק Aquarium Alpenzooבזלצבורג Haus der Naturבוינה עצמה : Haus de Meeres Vivarium Wienוגם Aquarium Schonbrunn Zoo

אם הילדה בענייני מחילות ומערות יש כמה אתרים באוסטריה. המידע אמנם בגרמנית ברובם, אבל אם האפסנאי שהוא האבא חי שם, יש להניח שהוא מבין גרמנית יותר ממני לאבא יש כוח והוא רוצה ילדה תשושה יש כמה מסלולי אופנייםגרמניהאין שום אפשרות לסקור את כל המדינה הענקית הזו ומה שיש לה להציע לילדים.לדעתי מספר פארקי השעשועים בה גדול מכל מדינה אחרת באירופה(אולי חוץ מצרפת)לא ספרתי ,אבל יש אין סוף. אירופה פארק המוכר במערב גרמניה על גבול צרפת הנסה פארק שהוא אולי הטוב ביותר בגרמניה, אבל פחות מוכר לתיירים נמצא כמעט על גבול דנמרק: היידה פארק הולידי פארק גם קרוב לגבול צרפת, ליד אלזאס, לא רחוק מבאדן באדן. לגו לנד או שהיא כבר גדולה מדי?פנסטי לנדBRUHL כמו כל פארק מחולק לחלקים על פי אזורים, מערב פרוע, סין ועוד. ממליצה על הסרט התלת מימדי ועל מופע ההחלקה על הקרח. אבל בהחלט יכול להיות שהיא קצת דינמית מדי עבור פארק כזהפארק של רכבות הרים ועוד מתקנים נוראיים הוא פארק וורנר , של רשת סיקס פלגס הנודעת במתקני הזוועה שלה להורים הופכי מעיים.ממוקם בקרבת דיסלדורף על גבול הולנד. אייפל פארק – אולי גדולה מדי עבורווכמובן כרגיל, גני חיות למינהם(ברלין מעולה) מוזיאוני דינוזאורים וטבע, (זה אפשר לילדה בלתי חינוכית בעליל?), אקוויוריומים, מערות, מכרות מלח, מכרות כל מיני דברים אחרים, ארמונות מטורפים של מלכים משוגעים ,רחובות, קניות, יערות ואפשר להשאיר אותה שם לנצח אני חושבת , את רוצה???
כללי
אשמח לקבל רעיונות לטיול משפחתי (בר/בת מצווה)לקיץ 2003 במדינות שהיורו המתייקר עדיין לא שולט.(להוציא את סלובניה וקרואטיה שם יקרנו ואת טורקיה)בתודה מראשאתה מעוניין בטיול של שבועיים זול יחסית(מהו זול עבורך?)וללא יורו. לא דולר, לא טורקיה סלובניה קרואטיה ...אנסה לתת לך אפשרויות להוזלת טיול לחו''ל:מרכיב הטיסה הוא קבוע- יחד עם זאת יש טיסות יותר ופחות יקרות, סדירות יותר יקרות בד''כ צ`רטרים יותר זולות- לגבי כרטיסי ילדים יש הבדלים, שווה לבדוק.
מעבר לכך ידוע לי על אחד הבנקים שפתח שנה שעברה עיסקה של פתיחת חשבון בנק וטיסה מוזלת ליעד מסויים באירופה.אם הם ינהגו כך גם השנה, או בנקים אחרים-שווה להתעניין בבנק שלך ...ואצל השכנים.

אז מרכיב הטיסה הוא קבוע.מרכיב הרכב- נחוץ מאד אם ניידים. פחות נחוץ אם שוהים בעיר גדולה, עד בכלל לא נחוץ. מאידך עלות המחיה בעיר גדולה יקרה יותר.מרכיב הלינה - ככל שלנים יותר לילות במקום אחד- הלינה זולה יותר יחסית.
לינה בבתי מלון היא יקרה מכולן.לינה באוהל היא הזולה מכולן. אפשרית בתנאי מזג אוויר שמאפשרים זאת.(יש לינה בספינה, בקמפר הום וכו-צריך לבדוק עלויות מול היתר)אני נשארת על הקרקע ברשותך:

לינה בצימר /שכירת בית /דירה- ככל שהמיקום פחות קרוב לאתרי תיירות, העלות נמוכה יותר. אבל יש להיות מנויידים עם רכב.שווה לבדוק מול מחיר התחבורה הצבורית ומול מחיר הרכב.ככל שנוסעים יותר אנשים(מעל 3 - העלות של לינה כדאית בד''כ בצימר/בית להשכרה).
לנתי לפני כשלשה חודשים, בבית פרטי, מרחק חצי שעה נסיעה מפריז ברכבת. עלות הלינה הייתה 400 יורו לשבוע למשפחה- לו הייתי לנה בבית מלון(2 חדרים) סכום זה היה מספיק ליומיים.

לינה בכפרי נופש -יש סוגים רבים , בעלויות שונות ומשתנות. ככל שיש יותר שירותים נילווים בכפר , עלותו גבוהה יותר .אוכל- מרכיב נוסף שיכול להוזיל או לייקר את הטיול, תזונה על בסיס מצרכים קנויים ובישול- היא תמיד יותר זולה ממסעדות כולל גם של ג`אנק פוד. החסרון הוא הצורך לדאוג לאוכל ולבשל.

אתרי בילוי- עלותם קבועה. לא משתנה. בחלק מהמקומות כניסה בשעות המאוחרות של הפעילות , מוזילה את העלות. לא ממליצה, כי יכול לגרום לעוגמת נפש אמיתית.
ככל שרכיב פארקי הבילוי גדול יותר- העלות של הטיול רבה יותר. אפשר להיות בטיול, תוך ביקור בכל מיני מקומות ואתרים שעלותם אינה חייבת להיות רבה. וגם לשלב את אותם האטרקציות אבל במינון סביר בתוך הטיול.
עיתוי- אם אתה יכול לצאת לטיול, בתקופה שאינה ''העונה החמה'' של ענף התיירות, אז הסיכוי שלך להוזיל את עלויות הטיול גדולה יותר.לא דומה נסיעה בספטמבר, לזו של אוגוסט.
בדוגמא המצ''ב מחוץ לעונה מחיר השכירות של בית ל6 נפשות הוא 400 יורו , ואילו ביולי אוגוסט 650 יורו- וזו רק דוגמא אחת. יש אין ספור בכל אירופה.אז אם זה הכיוון- תאותת..ואפשר יהיה אולי לסייע,ואם לא- לפחות ניסיתילונדוןליונית שלוםאנחנו מתכוונים לנסוע לסופשבוע בלונדון עם שני ילדים בני 10 ו- 6 כאשר בתוכנית יש שני יעדים בטוחים - משחק כדורגל והצגה לילדים.שאלותיי הם:האם מישהו מכיר את מוזאון הכדורגל ומוזאון ג`ימס בונד? והאם הם שווים ביקור?האם שווה ללכת למאדם טוסו בלונדון לאחר שהיינו באדם טוסו בהולנד?האם יש דברים מיוחדים שכדאי ללכת אליהם עם הילדים חוץ מהדברים הרגילים (הארמון, טרפלגר, גשר לונדון וכד)תודה מראשמירישלוש שאלות ומעט תשובות-קודם כל בטח שיש מה לעשות בלונדון, בטח בחורף ובטח עם ילדים.
המגמה לדעתי בינואר היא להתמקד במקומות סגורים(קרי מוזיאונים וכו) ולא בפארקים ואתרים פתוחים.שנית- גילאי הילדים, והיותם בנים ממין זכר מצמצמים אפשרויות מסויימות(כמו מוזיאון הילדות בת`מל גרין) אבל מאפשרים מוזיאוני מלחמה /אוניות/תחבורה/מוזיאון חיל אוויר/ימי.
את מוזמנת להציץ באתר אירופה למשפחות בקישור הצדדי, ואוכל לענות על שאלות נוספות, אם תרצי.
מוזיאון טוסו בלונדון שונה מזה של אמסטרדם. אכן שניהם מוזיאוני שעווה, אבל באמסטרדם יותר בנוי על ''מצגת'' על הסטוריה ההולנדית, וקצת על אישים ידועים. מאידך בלונדון הגודל גדול בהרבה ויש יותר דמויות ידועות הסטוריות ופופולריות.יחד עם זאת הנסיעה במוניות השחורות היא משחזרת בצורה נעימה את תולדות לונדון, ואילו מרתף הזוועות- לדעתי(רק לדעתי!!!! נתון לדיון) מפחיד ומעורר אימה אצל ילדים בוודאי הצעיר בין השניים.
לגבי מוזיאון הכדורגל . לא יודעת על מה את מדברת?אם מדובר על HALL OF FAME ליד גשר ווסטמינסטר-הוא סגור ''כרגע'' ואין לי מושג מתי יפתח בכלל.מוזיאון נהדר לכדורגל NATIONAL FOOTBALL MUSEUM נמצא למיטב ידיעתי בכלל בLANCESHIRE ואמור (כן או לא ומתי , דיון ארוך ) לעבור ללונדון- האם עליו מדובר?
או אחד המוזיאונים של הקבוצות? ארסנל או צ`לסי וכו????
לגבי מוזיאון ג`יימס בונד- לא מכירה מוזיאון כזה, מאידך יש תערוכה כזו עד אפריל 2003 במוזיאון המדע. הכניסה למוזיאון המדע היא כידוע חינם. מאידך התערוכה הזו, היא בתשלום ולא רק זאת אלא שההזמנה היא רק טלפונית – כרטיסים0870-870-86-86.
היות והתערוכה החלה רק באוקטובר 2002 -לא הייתי בה.(מחיר על פי המוזיאון לטבע כ 9 פאונד לבוגר ו7 פאונד לילד-עיגלתי קצת את הפני`ס).
אבל אם אתם כבר שם- שווה להכנס לאימקס- וגם הוא בתשלום!ובכלל אם אתם שם, אז בטח שלראות את המוזיאון, או לפחות חלקים נבחרים ממנו-מה שהבן שלי הכי אהב היה דווקא ניתוחים לפני 500 שנה על כל הפירוטכניקה המזוויעה בקומה העליונה של המוזיאון.אז לפעמים בזבוז לקחת אותם למקומות ''תרבותיים'' ו''מדעיים'' -כי מה שהם אוהבים זה הגופות ומכשירי עקירת השיניים מימי הביניים.ברררר...איטליההי
אני יוצא מרומא עם מכונית ובתוכה אישה ושלושה ילדים אינדיאנים בדרך לטוסקנה.( ליד פירנצה).
מבקש המלצות לגבי הדרך. האם יש מקום מעניין לעצור, לבקר, לאכול ולהמשיך הלאה.
תודתי כבר נתונה .פיניכדאי לעצור בסן גימינאנו –עיר המגדלים, פרט לכל מה שתמצא במדריכי הטיולים המקובלים, ההסברים והמגדלים-בכיכר הראשונה בסן גימניאנו , ממש מול הגלידהיש מוזיאון עינויים.כל הדברים הכי מזוויעים שאפשר היה לעשות לאיבריהם של בני אדם .
רצוי לא אחרי ארוחת צהרים.האינדיאנים שאני ביליתי איתם שם, חזרו לסיבוב שני, כדי לראות שוב את כיסא המסמרים ואת לוח השיפודים.
זוועה
ואח''כ גלידה.עוד רעיון הוא גן המפלצות בבומרצו- שיש בו פסלי ענק של מפלצות.
זה לא פארק שעשועים!!!! אין נדנדת פיראטים ואין רכבת הרים, אבל לאתנחתא מסוג אחר...בהחלט יכול להיות רעיון.וחוץ מזה בקבוק אחד של יין קיאנטי, והם ישנו כמו תינוקות אחרי ברית מילה כל הדרך מרומא.


בילוי נעים.איטליהבטיול עם בן "בר מצוה"בונציה - מה "חובה" לראות?
האם אפשר באותו יום להיות גם בונציה וגם על קצה המזלג - בדולומיטים?ב10 לאפריל - (קצת לפני פסחא) האם העיר תהיה צפופה במיוחד?
בנוסף לישראלים.אפריל ועוד מספיק זמן לפני הפסחא- ממש לא נראה לי עיתוי בעייתי.לא ברור לי מה הכוונה יום אחד לנסוע לדולמיטים?באותו היום לבקר גם בוונציה וגם לנסוע לדולמיטים?יום אחד לדולמיטים כיום טיול בודד?אולי לא הבנתי את השאלה.לגבי וונציה עצמה-אינה(!) העיר הכי אטרקטיבית לנער ישראלי תוסס בן 13 .בתוספת למה שהציע יו-מאן, מקבלת את הדעה על הגטו, שסביר להניח לא ממש ירתק את הנער. כמו גם לא שיט וזיהוי ארמונות.כן יאהב- את פיאצה סן מרקו כולל הכל (טיפ- נסו לעלות לקמפניאלה -מגדל הפעמונים בשעה שלמה ולשמוע את הצלצול מלמעלה, חוויה מיוחדת(לטייל בעיר, פשוט לטייל על ובין הגשרים והבתים-לא צריך להתרחק מעבר לסיבוב המאד מקובל.
שיט- בהחלט לא גונדולה- יקר מדי וילדים לא מתים על מחוות רומנטיות כאלו.כן מציעה להגיע אל אחד האיים-מוראנו או בוראנו.מוזיאון גוגנהם שווה לילדים.

כל השאר מאד מאד תלוי באופיו של הג< span lang="en-us" style="font-family: Arial">'אמוס הצעיר שמטייל איתכם , מידת ההתעניינות שלו , כמה הוא חובב הסטוריה או את אמנות ימי הביניים.


ואם יש לך שאלות נוספותאנחנו כאן לסייע. בלגיהמתכננים טיול משפחתי עם ילדים, עיקרו בהולנד והסיום בצרפת (יורודיסני). התיכנון נעשה במידה רבה מעיון בפורום זה- ועל כך תודתנו! (וכמובן גם לאתר ולספר של יונית, ולהמלצה של עופר על B&B בהולנד).עכשיו לשאלה- המסלול מאפשר לנו שהייה של יממה בבלגיה, במהלך הנסיעה בין מזרח הולנד לפריז. חשבנו להעביר את הזמן בברוז´- מה דעתכם? כדאי לשלב אתרים נוספים? הזמן יספיק? יש המלצות מיוחדות? וכמובן- האם יש המלצות ללינה באזור ברוז´?תודה ושנה טובהוהיא דווקא אחת הערים היותר יפות בעיניי בבלגיה, אם כי מתויירת מאד .

אם מגיעים מכיוון מזרח הולנד,(נניח מכיוון אפטלינג אני מניחה?) הייתי עם ילדים(נטולי גיל ומין כמובן) נוסעת בכלל לכיוון הארדנים-החל במערות הן סור לס,לבירנט
רכבלים למצודות דינאן או נאמור(רק אחת(!!.מכרה פחם ישן בליני/או בליג´י - (נדמה לי השם) ליד ליאז´-אני יכולה לחפש את השם, אם מעניין.
יש כמה פארקי שעשועים , החל מפארק פעילות אקטיבי-ממש ליום שלם, של מתבגרים בלבד(אומגה, גשרי חבלים ועוד-חוויה חד פעמית(.ופארקים יותר מינוריים בפעילות, לקטנים יותר.אם עוברים דרך דרום נפת לימברוג בהולנד, יש גם אתר של מגלשות הרים, ליד פלקנבורג, ועוד לבירנט, ועוד...אזור מזרח בלגיה מאפשר לפחות 3-4 ימים יפים של פעילות ומראות מותאמים לילדים!אם אתם בכל זאת מגיעים לברוז´- כדאי לא לפספס את "גן הפרפרים" שנמצא סמוך לה, שמורת טבע גם בסמוך.העיר עצמה יפה ומקסימה- אבל פרט לחנויות לתעשיית שוקולד, וחנות של חוברות קומיקס צרפתיות ובלגיות ישנות(טין טין והדרדסים למשל) אין בה הרבה ייחוד עבור ילדים.
אגב, גם להורים בטיול משפחה, מותר להנות לפעמים!
אבל מעבר לכך גיאוגרפית...אם מגיעים ממערב הולנד, כן, בהחלט לעבור דרך ברוז´( אני אישית מעדיפה את חנט, אבל זה באמת עיניין של טעם אישי. הן דומות ובחנט יש פחות תיירים לדעתי(.
ואם מגיעים ממזרח הולנד, בהחלט ממליצה על הארדנים על שלל האתרים שלהם.

אם תרצה מידע נוסף- בבקשה.