כדורגל ולונדון

 כדורגל בלונדון זה הרבה יותר מאשר ספורט,לא מעט פולקלור צמח סביב מועדוני הכדורגל. מועדונים אלו צמחו על פי התפתחותה ההיסטורית-כלכלית של העיר.העשירים גרו (וגרים היום גם) בווסט אנד, והעניים ליד המזחים. לכאן הגיעו המהגרים מכל אנגליה ,האיריים הרעבים ללחם,יהודים שברחו ממזרח אירופה, ואז התפתח המשחק העממי- כדורגל. למרות שהמועדונים ממוקמים ב"שכונות" ואלו מלאות מהגרים אסיינים ואפריקאיים,הרי לקוחות המועדונים ואוהדי הקבוצות הם אנגלים "לבנים" ברובם.

הכדורגל חשוב מאד באנגליה בתור נושא לגאווה לוקלית ולאומית ולא מעט תוארי אצולה הוענקו לשחקני כדורגל

הנה רשימה של חלק מאגדות הכדורגל שזכו לקבל את התואר סר:
מאט באזבי, אלכס פרגוסון, בובי צ'רלטון, בובי רובסון, אלף רמזי, ג'ף הרסט
בעבר,כל מי שהיה קשור לכדורגל באנגליה היה צריך להיות איש בעל עקרונות,נאמן לממלכה הבריטית ולמלכתה,להפגין סולידאריות לנבחרת האנגלית בלי קיטונות של ביקורת למאמן כדי לקבל את התואר "סר".היום הכללים קצת השתנו ועדיין זה נחשב לכבוד.

ווסטהם West Ham United Football

union park

המועדון שמפורסם אצלנו בגלל איל ברקוביץ

צ'לסי היא שכונה מלבבת ,במרכזה קינג'ס רוד על כל החנויות ה"אין" שלו, אחת השכונות המועדפות עליי ללינה בעיר. סיפור משעשע קרה לי כאשר התאכסנתי עם קבוצת מטיילים ב2001 במלון בצ'לסי-ברחוב פולהם. ומאותו הרגע שהילדים גילו שהמלון סמוך למגרש הכדורגל, לא היה שום סיכוי לעשות איתם דבר בלונדון עד שסקרנות הכדור תסופק.

 Chelsea football club

Fulham Broadway ,על קו District

המכלול של אצטדיון צ'לסי נמצא כמה מאות מטרים מתחנת הרכבת, באותו הרחוב.

אוטובוסים מס 211, 14 מתחנת רכבת ויקטוריה מגיעים גם הם.

 

מועדון טוטנהם Tottenham Football Club

Tottenham

נוסד ב1882 ונקרא על שם הרובע בו נוסד. האזור הוא ירוד למדי ,מלא מהגרים אבל הקהל מגיע מכל רחבי צפון לונדון,רבים מיהודי לונדון אוהדים את הקבוצה והכינוי"יידוס" הפך לכינוי לאוהד טוטנהם(ממילת קללה הפך למחמאה)

 

מועדון ארסנל Arsenal Football Club

Arsenal

במקור נוסדה באותן שנים בדרום מזרח העיר בחלקים ה"מלוכלכים" של לונדון. לא רחוק ממאגר הנשק של הצי הבריטי (ארסנל= מאגר נשק), מרבית כלי הנשק היו תותחים ולאוהדי הקבוצה קראו גם "התותחנים". אבל כבר ב1913 הקבוצה עברה לאזור איזלינגטון, (מעמד בינוני)בצפון לונדון ולא יאומן כי תחנת הרכבת התחתית הסמוכה נקראה על שם הקבוצה.