המוזיאון הבריטי

המוזיאון הבריטי נמצא בכיכר ראסל המקסימה. אחד המוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם. מכיל מוצגים ארכיאולוגים והסטורים מלפני 4000 שנים. המוזיאון ענק בגודלו. אנחנו נתמקד במספר קטן של מוצגים חשובים להיסטוריה האנושית.
האמת שהמוזיאון הנו עדות חותכת לביזה שעשתה האימפריה הבריטית( כמו כל מעצמה קולוניאלית אחרת) באוצרות של המדינות שהיו תחת חסותה.
המוזיאון הוקם לאחר שלא היה יותר מקום לאכסן את האוספים שהתקבלו במתנות, או נבזזו בכנסיית ווסטמינסטר אבי. האוספים הועברו למבנה הנוכחי, בתלאות רבות, קודם לאחר השפוצים המבנה נשרף ולכן נפתח רק ב1759, כמעט מאה שנה אחרי שהתחילו את העבודות במקום. למעשה העירבוביה של המוצגים הייתה כל כך גדולה שהמוזיאון נקרא "בית מימכר עתיקות" על שם ספרו של דיקנס הידוע.

• עתיקות מצרים - (בכניסה לצד שמאל) כתבי ההירוגליפים, עד לפני 200 שנה כתב ההירוגליפים היה בלתי מפוענח, עד שנמצאה בעיר רוזטה במצרים,על ידי חיילים צרפתיים דווקא בזמן מלחמות נפוליאון, אבן שחורה שנקראה "אבן רוזטה" עליה רשומים שלשה סיפורים שנראו לגמרי שונים זה מזה, לאחר זמן מה הבינו החוקרים כי מדובר באותו סיפור הכתוב בשלוש שפות-כתב החרטומים, מצרית ויונית, לפי אבן הרוזטה הנ"ל שהיוותה מעין "מילון- תרגומון" הצליחו לפענח את ההירוגליפים. המוצג של אבן הרוזטה נמצא כאן. ויש האומרים שהינו המוצג החשוב ביותר במוזיאון.האבן הגיעה לכאן אחרי הסכמים עם נפוליאון בתום המלחמה ואכן מ1802 היא ברשות הבריטים.
• באותה קומה אנו יכולים לראות חלקים ממקדש הפרתנון. הפרתנון הינו מקדש שנבנה לכבוד האלה אתינה באתונה (פרתינה- בתולה). נמצאים כאן פסלים מתוך הגמלון של המקדש. על העתיקות יש ויכוח אדיר בין יוון לאנגליה לגבי שייכותם, כאשר הבריטים טוענים שהם הצילו אותן מהשמדה, ואילו היוונים דורשים את העתיקות חזרה. ( אם תשימו לב לחזית המוזיאון הבריטי שהינו דומה למקדש יווני.)
• המומיות- בקומה הראשונה, אלו הן "הלהיט" של המוזיאון המצרים חנטו את הגופות שלהם, ושל חיותיהם כדי שיהיה אפשר להשתמש בהן לאחר המוות, מתוך אמונתם בעולם הבא. הארונות בהן הגופות היו מונחות נקראים סרקופגים, ובתוכם אפשר לראות כל מיני עיצות שיעזרו למומיה כאשר היא תקום לתחייה.
• הטוטם- בחדר המדרגות מסתכל עלינו טוטם ענק, גובהו 11 מטר, הוא פסל אינדיאני שסימל את רוחו של האל שבו האמין השבט האינדיאני.

מוצגים נוספים חשובים - אם נספיק: שניים משבעת פלאי העולם העתיק - המוזילאום מהליקרנסוס, ומקדש האלה ארטמיס מאפסוס. אפשר לראות גם כלי רכב שומרי עתיק מאד כמובן.