בריטניה

בריטניה הגדולה (Great Britain) הוא אי הגדול ביותר באירופה נמצא צפונית-מערבית ליבשת אירופה. הממלכה המאוחדת היא צירופן של אנגליה סקוטלנד צפון אירלנד ווילס.

למעשה רק שתי ממלכות היו בעלות מלך משותף-אנגליה וסקוטלנד וב1801 גם אירלנד הצטרפה בעוד שבשנות ה20 של המאה ה-20 רק צפון אירלנד נשאר בתחומי בריטניה ויתרתה של אירלנד הפכה להיות הרפובליקה של אירלנד מדינה עצמאית. עד אחרי מלחמת העולם הראשונה בריטניה הייתה מדינה קולוניאליסטית ששלטה על מושבות רבות ברחבי תבל וגם בישראל החזיקה מנדט בריטי,למעשה היא שלטה על כ 25% מהשטח המיושב של העולם.
עם סיום מלחמות העולם היא איבדה את המושבות .
בריטניה היא מונרכיה וכמו ביתר המונרכיות ששרדו הסמכות של המלך בעיקר חגיגות וטקסים אבל ברמה הפורמאלית כל מוסדות השלטון כפופים למלוכה.


אורכו של האי מצפון לדרום 1100 ק"מ, רוחבה המקסימאלי 500 ק"מ שטחה 240.000 קמ"ר ורובה מישורית. אין בה הרים גבוהים למעט כמה רכסים המתנשאים לגובה 1000 מטר. הימים המקיפים אותה רדודים וחמים יחסית, והאקלים ממוזג אין טמפרטורות קיצוניות ויש...הרבה גשם כל השנה. חיים בה מעל 60 מיליון נפש, וכ20% מהתושבים הם מהגרים מארצות שונות.
שליש מבריטניה מהווה סקוטלנד ההררית ברובה.
שטחה של ווילס קטן בהרבה והיא מהווה כ10% משטחה של בריטניה. רוב התושבים בדרומה של ווילס ואילו צפון אירלנד הוא החלק הקטן ביותר בין ארבעת החלקים המרכיבים את הממלכה המאוחדת והוא רובו גבעות ,כל שטחה 388 קמ"ר.
החלק המרכזי של בריטניה היא כמובן אנגליה.

אנגליה מחולקת לאזורי ממשל (חלוקה די חדשה מסוף שנות ה-80 של המאה ה-20) אלו מחולקים בתוך עצמם ל"שייר" ולמחוזות שונים.
העיר המרכזית אליה מגיעים בכל מקרה ומהווה מרכז תיירותי -לונדון


מדרום לצפון
דרום מערב אנגליה South West England

לאורך קו החוף המרהיב של של דרום אנגליה ,המערב הרחוק יותר הכולל את דבון וקורנוול והחלק הקרוב יותר דורסט וילטשייר וסומרסט. כאן תוכלו למצוא את אתרי המגליטים של סטונהג, את באת' הקסומה וגם תוכלו למצוא את קברו של המלך ארתור האגדתי. כאן היה המערב הפרוע של המבריחים האנגלים לחופי הים הסוערים. התרבות הקלטית פרחה כאן ,והבעיה היחידה שהמטייל הישראלי לא יהיה באזור לבדו, זהו יעד נופש פופולארי בריטי וממוסחר מאד.


דרום מזרח אנגליה South East England
המחוזות המהווים מעין המשך טבעי לביקור בלונדון, קנט הסמוכה מאד, סארי עם פארקי השעשועים ,מזרח ומערב סאסקס והאמשייר . רבים מהתושבים המתגוררים כאן עובדים בלונדון בכלל וגם המבקרים יכולים להגיע לחלקים נכבדים של מחוזות אלו במערכת הרכבות המעולה מלונדון לסיור של יום .
האזור הוא המאוכלס ביותר בבריטניה ולא פלא כי חלקו הן עיירות שינה של עובדי העיר הגדולה. בגלל מיקומו כ30 ק"מ מהחוף הוא היה אזור מלחמה לאורך שנים של החזית מול צרפת ושמות היעדים כאן מזכירים לא מעט שמות של קרבות גדולים בהיסטוריה. בשנות ה-90 נפתחה מנהרה תת קרקעית לצרפת מתחת לתעלת לאמנש והציר בו הגיעו הנורמנים או הרומאים בעבר הפך לגשר של תרבויות.


מזרח אנגליה East of England
כולל את המחוזות של אסקס, הרטפורדשייר, בדפורדשייר, קיימברידג'שייר, נורפוק וסאפוק וכאן תוכלו גם לראות את קמברידג היפה. אבל רוב המחוזות אינם יעדי תיירות גדולים. אזורי הביצה ויערות אסקס מעוררי סקרנות .

לב אנגליה
East Midlands ו ומערב המידלנס west Midlands

במזרח מידלנס מתכוונים בד"כ לדרבישייר, לסטרשייר ונוטינגהאמשייר. הנקודה המחברת שלוש מחוזות אלה ידועה בתור "טרנט לוק".אזור די תעשייתי ופרברי מגורים.
ומערבם הכולל את אוקספורד העתיקה והמרשימה. הגבעות של קוטסוולדז הן הנוף האנגלי במיטבו,אבנים צהובות,בתים מכוסי פרחים,שדות ירוקים ועד גבול ווילס


צפון אנגליה
יורקשייר
פני הקרקע כאן קשים יותר ,מסולעים וההיסטוריה של האזור קשה לא פחות מאדמתו. מי שהשפיע רבות על האזור היו הויקינגים הדנים שאת השפעתם ניתן לראות עד היום בעיקר בעיר יורק. פארק הטבע יורקשייר זיילז אחד היפים בפארקים האנגליים, לא פחות משכנו לייק דיסטריקט בצפון מזרח אנגליה.

צפון מערב אנגליה North West England

האזור
הגובל במערב בים האירי ומצפון סקוטלנד ווילס מדרום ורכס הרי פניינס ממזרח. המחוזות המרכזיים
קאמבריה, לנקשייר, מנצ'סטר רבתי, מרזיסייד וצ'שיר.

צפון מזרח אנגליה North East of England

האזור הידוע ביופיו,
החל מהפארק הלאומי של נורת'אמלנד ,קו החוף,רכס הרי פנינס, איזור האדמים. המחוזות בו נורת'אמברלנד, דארהם עם הקתדראלה המרשימה טיין אנד וויר וטיז וואלי. העיר המרכזית באזור היא ניוקאסל. וחומת אדריאנוס שהייתה גבולה של רומי באנגליה- גם בשטח זה

מתלבטים איך מגיעים לסקוטלנד?
האם ניתן לבקר 3 ימים בסקוטלנד ואת היתרה בלונדון?
מה ניתן לעשות בדרך בין לונדון לצפון אנגליה?
איזה יעדים כדאי לצרף לביקור בלונדון ?
האם כדאי לצרף ביקור בלונדון לביקור בפריז?
איך מבקרים באתרים של הארי פוטר?

ניתן לקבל ייעוץ
ניתן לפנות ליונית
yonit@yonitour.co.il