יורק

העיר המקסימה , היעד התיירותי המרכזי של הנפה ואולי של צפון אנגליה כולה. ממליצה בחום שלא לפספס אותה.

הקתדראלה היפה,

יחידה מסוגה באנגליה כמובן.אחת הגדולות והמרשימות שבהן.חלונות הויטרז' מעוררי התפעלות.כוללים סצנות מוכרות מהפולקלור הדתי הנוצרי,כמו של סנט ניקולס היורד מסוסו. אפשר גם לטפס למגדל המרכזי. במוזיאון החפירות ניתן לראות כי הקתדראלה נבנתה על יסודות נורמניים קדומים יותר.

 וחומות העיר העתיקה .

הבתים, הכנסיות, המוזיאונים, הרחובות- עיר עתירה ומשומרת להפליא

מגדל קליפורד Clifford tower

נבנה על ידי הנרי השלישי, חלק עתיק של המצודה כולה. מוכר לנו כישראלים וכיהודים בגלל הספור של טבח 1190,בשעה שהיהודים ברחו למגדל מפחד ההמון. ולאחר מכן התאבדו התאבדות המונית. בתחתית המגדל שלט עברי-אנגלי.

מסלול סיור לאורך חומות העיר(מצוין עם מפה):

מציעה לא לפספס את המרכז הויקינגי- חוויה בפני עצמה.

אתר ששימר חלק משמעותי של הויקינגים  הקדומים ואורח חייהם. ילדים יכולים להתלבש ולהתחפש כמו ויקינג קדמון.,מסע בזמן של 1000שנות היסטוריה.

תיאור החיים בתקופה הויקינגית הוא כל כך מוחשי, מועבר בכל החושים, כולל ריח העצמות המנוסרות.קולות של התקופה, והטעם של החיים היומיומיים במאה ה-10.רואים חנויות, שווקים,תמונות מהרחוב הקדום,כולל הכנת ארוחה ואפילו איך נראה הבית שימוש אז.הסיור לא מסתכם במסע הזה בזמן, כי ניתן להביט גם בחפירות הארכיאולוגיות וללמוד משהו על איך מצאו את הממצאים( לא נראה לי מרתק ילדים). כן מעניין להביט איך חפרו בזהירות בבוץ.איך שימרו או שיחזרו את הממצאים ואפשר להכין למשל העתקים של מטבעות.

ואם אתם עם ילדים לא לשכוח את מוזיאון הרכבות האנגלי שהוא אחד הגדולים בתבל.

מעל 200 שנים שהרכבות הן כלי תחבורה מרכזי באנגליה , 3000 מודלים .אפשר לראות רכבות מבפנים ומבחוץ. איל נראתה רכבת ויקטוריאנית ואיך היום? בחצר מיני רכבת לצעירים שבהחלט נהנים לשוטט בה על המסילה.

עוד חוויה

הצינוק של יורק Dungeon

 

לא רחוק מהטירה , על גדות נהר הOUSE

לצינוק של יורק יש היסטוריה ארוכת ימים. כאן המתין Dick Turpin,שודד הדרכים, לתלייתו.

כאן היה הבוגד Guy Fawkes שחיכה להוצאתו להורג. ועוד רבים אחרים. זה לא מקום לעדיני נפש. אבל אירועי ההיסטוריה המקומית המזוויעים מוצגים נוטפי דם.