המלכה ויקטוריה

 

המלכה ויקטוריה הייתה המלכה ששלטה הכי הרבה זמן באנגליה. היא נולדה ב1819 בתו של יורש העצר האנגלי (אדוארד) ואשתו שהייתה נסיכה מבית הנובר.

היות ואביה נפטר כשהייתה בת 8 חודשים , אימה עברה להתגורר אצל אחיה לאופולד שהיה מלך בלגיה החל מ1831. באותן שנים היא דיברה גרמנית בלבד, שפת אימה ודודה. אימה הייתה מלאת חרדות שמישהו יחטוף את הנסיכה ולאורך כל חייה לא אפשרה לויקטוריה להיות לבדה.

אחרי כמה שנים היא הוחזרה ה"בייתה" לארמון קנסינגטון אותו תיעבה. בשנת 1830 הוכתר המלך וילאם הרביעי , סיפור עצוב כי אימה הייתה מסוכסכת איתו ואילו ויקטוריה דווקא הייתה חביבתו. לא עברו 7 שנים והוא נפטר.

ובגיל 18 היא הוכתרה כמלכת בריטניה . היות והיא הייתה נסיכה לבית הנובר, זה היה הזמן להתנתק מבית האצולה הגרמני ששלט במשותף משך 125 שנה , ושם התמנה נסיך אחת בתור שליט.

הציבור לא אהב את הרעיון שהיא נישאה לנסיך גרמני, ולמעשה כל תקופת נישואיהם,הוא לא קיבל תואר רשמי מבית המלוכה הבריטי, הוא לא קיבל שום מישרה שלטונית,ומאידך היה היועץ והשותף הכי טוב של המלכה ויקטוריה אשר לא עשתה צעד אחד בפעילותה מבלי להתייעץ בו ,כמעט ברמה תלותית.

ויקטוריה הייתה רחוקה מלהיות דוגמנית צמרת, למעשה הגובה שלה היה רק מטר וחצי –נמוך גם בתקופתה,קראו לה "המלכה הקטנה" אבל היא בהחלט לא הייתה קטנה בהתנהלותה וארגון המדינה.

ב1839  כשהיא הייתה בת 20 , חיתנו אותה בשידוך מוצלח עם בן דודה, נסיך גרמני אחר עם שם ארוך כאורך הגלות אלברט-סקסה-קוטנברג- גותה. היא קראה לו אלברט וילדה לו תשעה נסיכים קטנים, כולם עם הזמן התחתנו "טוב" עם בתי נסיכות ואצולה באירופה .הפכו ל קיסר גרמניה, מלכת יוון , הצארינה הרוסית,  מלכת רומניה, נסיכת הכתר השבדית ומלכת ספרד. הבכורה הייתה בת שנקראה ויקטוריה ונישאה למלך גרמניה. השני- אלברט אדוארד הפך להיות אדוארד השביעי מלך אנגליה .

ב1861 אלברט נפטר והמלכה האבלה לבשה שחור עד יום מותה והתאבלה על מותו,היא השאירה את חדרו כמו שהוא, ומשרת היה מביא לחדר מדי בוקר מים חמים וקצף גילוח- קצת ביזארי יחסית לעובדה שאיש לא התגורר שם. לאורך תקופה ארוכה היא התאבלה על מותו, לא יצאה מהארמון, ובוודאי שלא יצאה מאנגליה.

ב-1887 חגגו חגיגות ממלכתיות באנגליה, לכבוד היותה 50 שנה ובאותה עת היא זכתה באהדה ציבורית ,ויצאה מהארמון לתהלוכה בלונדון. זה היה הפתח ל"חזרתה" לחיים. ובאותה שנה היא אפילו נסעה לביקור ממלכתי בצרפת (מה שלא נעשה מאז המלחמה בין אנגליה וצרפת ב-1431)

האנגלים אהבו אותה (למרות הרבה חיכוכים פוליטיים) יש המשייכים לה את עוצמתה של בריטניה במאה ה-19, המהפכה התעשייתית בוודאי קיבלה חיזוקים ממנה (ולא פחות מבעלה תומך נלהב) היא הייתה בתווך בין שני מדינאים בני התקופה גלדסטון שהיה ליברלי, וד'יזראלי שהיה שמרן. הראשון בתקופתו תמך במתן עצמאות לאירלנד,ושחרור המושבות,

די'זארלי לעומת זה דאג להכתיר את ויקטוריה כמלכת הודו, והגדיל את נפח המושבות. המאבק בין השמרנים לליברלים המשיך גם לאחר מותו של בינימין ד'יזראלי, על ידי יורשו סליסברי. במרבית התקופות ויקטוריה נטתה לכוון השמרני (ואילו אלברט "סחב" לכוון הליבראלי) עם מותו הנטייה השמרנית גברה.

אהבת העם התבטאה באופנים שונים,כולל אי רכילות על קשריה האישיים עם המזכיר שלה, כבוד לאלמנות שלה, ואפילו הבול הראשון שהוצא באנגליה (ובעולם כולו) נשא את דיוקנה.

היא לא נישאה שוב. ב1901 המלכה ויקטוריה נפטרה ולבשה לבן,כמו שלבשה ביום נישואיה.

את המנהגים ללבוש לבן לחתונה ושחור לאות אבל- היא הכניסה ללקסיקון האופנה, ואלו תקפים עד היום.

ויקטוריה עיצבה עידן חדש – בתרבות,תפיסת עולם,מוסר ושמרנות . לא בכדי העידן שלה מכונה ה"עידן הויקטוריאני"  בשל השפעתה הרבה על כל אורח החיים והמוסכמות