מרי מלכת הסקוטים  Mary, Queen of Scots 

 1542-1587

 

נולדה כבתו של ג'יימס מלך סקוטלנד ב1542. כשהייתה בת שישה ימים אביה נפטר ובכך הפכה להיות מלכה בעודה תינוקת ממש. כמובן שבתור תינוקת לא היא זו ששלטה בפועל אלא עוצרים.

כבר בחייה המוקדמים מאד היא נתקלה במריבות ותככים בין תומכי אנגליה וצרפת בסקוטלנד.שני המלכים רצו לשלוט בשבטים הסקוטיים.

בגיל 5 נלקחה לאחד האיים ליד לוך קתרין כדי שתהיה במקום מסתור מהצבא האנגלי(שרידי המנזר שם קיימים עד היום).

ב1558 היא נישאה ליורש העצר הצרפתי, והפכה למלכת צרפת. לאחר שנה וחצי של נישואים הוא מת והיא נשארה אלמנה בת 17 (לא ממש מבוגרת,נכון?). הצרפתים רצו להיפטר ממנה לפני שתהיה בהריון (ממישהו לא ידוע) ותהיה אמו של יורש העצר הבא. היא נכלאה בפריז בארמון קלוני (ברובע הלטיני) כדי למנוע ממנה להיפגש עם גברים חס וחלילה עד שתוחזר הביתה , קראו לה "מרי הלבנה" כי באותה תקופה אלמנות נהגו ללבוש לבן.

 

היא הוחזרה לסקוטלנד ,בניגוד מוחלט לרצון האנגלים, אבל מי שואל אותם? במיוחד לאור ה"חיבה" בין הצרפתים לאנגלים. הקתולים ראו בה את יורשת העצר הראויה לכתר האנגלי בכלל. הקתולים רצו שהיא תהיה מלכת אנגליה במקום אליזבט הראשונה- בתו של הנרי השמיני.

היא ניסתה לפייס את הפרוטסנטים,אבל מאמציה עלו בתוהו כאשר נישאה ל Lord Darnley, שהיה גם בן דודה. נשואים אלו גרמו להתמרמרות רבה בקרב הפרוטסנטים.

אלו לא היו נישואים מאושרים. הוא היה רודן לא קטן ושלט בה, הוא חייב אותה לצפות בהוצאתו להורג של מזכירה האישי האיטלקי, כמה חודשים לאחר מכן היא ילדה את בנה –ג'יימס (1566) בטירת אדינבורו.

מרי חיפשה שיטות להפסיק את נישואיה האומללים ללורד דארנלי ורצתה להינשא מחדש לדוכס Bothwell (אולי אפילו הייתה שם אהבה.?)

בכל מקרה בעודה מחפשת דרכים להיפטר מהבעל השנוא, ואצל הקתולים אין גירושים קרה "נס"

והבעל דארנלי נרצח באופן מסתורי ביותר ב1507 . הדוכס מ Bothwell נחשד מייד בתור הרוצח, אבל לא היו מספיק ראיות והוא שוחרר.

הוא התגרש מאשתו והתחתן עם מרי.

זה לא מצא חן אפילו בעיניי תומכיה של מרי, לא מקובל שהרוצח לכאורה של הבעל לשעבר, יינשא לה,ועוד מסיבה מטופשת כמו אהבה, מושג שלא היה מקובל באותה תקופה.

 

מרי רצתה לאפשר לבנה ג'יימס את המלוכה, והקימה צבא ,אבל הוא הפסיד בקרב מול האנגלים ומרי פנתה בבקשה לרחמי בת דודתה אליזבט מלכת אנגליה

היא נכלאה בהוראת אליזבט. נאשמה בשותפות לקנוניה לרצוח את אליזבט, הוצאה להורג ב-1587. שרידיה קבורים בכנסיית ווסטמינסטר אבי בלונדון.

צחוק הגורל היה כי כאשר אליזבט מתה ב1603 מי שירש אותה בתור מלך אנגליה-היה ג'יימס בנה של מרי מלכת הסקוטים.