אליזבט הראשונה

 

 

מרגע היוולדה של אליזבט הראשונה היו לה חיים קשים. אבא שלה,הנרי השמיני, הפריד את הכנסייה האנגלית מהכנסייה הקתולית כדי להתחתן עם אימא שלה אן בולין. הוא היה בטוח שאן תוליד לו בן חזק וגיבור מה שקתריו מארגון אשתו הראשונה לא עשתה .

הוא הסתבך קשה עם האפיפיור גם כי קתרין הייתה הבת של פרדיננד ואיזבלה ,מלכי ספרד (אלו שהמציאו את האינקוויזיציה וגם גירשו את יהודי ספרד).

בכל מקרה ב7 ספטמבר 1533 בארמון גריניץ' נולדה הנסיכה אליזבט.בסופו של דבר אן אכן נשאה ברחמה בן זכר,אבל הוא נולד בטרם עת,אבל אז כבר הנרי מאס באן בולין והתחיל את התהליך להדחתה והמציא עלילות על בגידתה.

כאשר אליזבט הייתה בת פחות משלוש אימה הוגלתה למצודת לונדון (1536) אבא שלה התחתן עד מהרה מחדש עם ג'ין סימור שילדה את הנסיך המבוקש (לימים אדוארד השישי) ומתה לאחר הלידה. אליזבט עברה שנים קשות בין אמהות חורגות שונות, האחרונה הייתה קתרין פאר ,אשתו השישית של הנרי השמיני.אליזבט .קתרין הייתה מתוכננת להתחתן עם הלורד סימור(אחיה של המלכה המנוחה ג'ין סימור) אבל המלך הנרי השמיני שם עליה עין, והתחתן איתה.

היא התייחסה יפה אל הנסיכות, הביאה את אליזבט ואחותה למחצה מרי, לארמון. כאשר הנרי מת, היא הפכה לעוצרת וניהלה את המדינה מהארמון לתקופה בגלל גילו הצעיר של אדוארד בנה של ג'ין סימור שלא איפשר לו לשלוט עדיין (דוד שלו בפועל ניהל את הממלכה ).

 

אליזבט התגוררה עם המלכה העוצרת, קתרין פאר,לאחר מות אביה. קתרין נישאה למי שתוכננה להינשא קודם (האח של ג'ין סימור שתפקד בפועל כלורד פרוטקטור של אנגליה) הבעיה הייתה שבין שתי הנשים פרץ סכסוך. קתרין הייתה בהריון מבעלה, ותפסה את אליזבט מתנשקת או אף יותר מזה. זמן קצר לאחר שקתרין ילדה בת, היא נפטרה, ושוב תומס סימור היה פנוי לנשואים.מאוחר יותר הוא נאסר על נסיון לחטוף את המלך אדוארד, ולקשור קשר להנשא בעצמו לאליזבט, שהייתה היורשת הטבעית לכתר האנגלי.

אדוארד הצעיר מעולם לא היה ילד בריא וחזק,החשש היה שהוא ימות עוד טרם הגיעו לבגרות וטרם הבאת יורש לעולם.

המאבק על הכתר החל כעת, והתקופה המסוכנת עבור אליזבט החלה גם.

 השנים המסוכנות

אליזבט הייתה קרובה מאד להיות יורשת לכתר ,בתור בתו של המלך הנרי השמיני.בצוואתו הנרי העמיד אותה במיקום גבוה.

בתקופת שלטונו של אדוארד ,אחיה,ניסה לורד תומס סימור להציע לה נישואים,היא סירבה.ומאז היא (והוא) נחשדו כקושרי קשר נגד המלך אדוארד.היא נחקרה אבל לא הואשמה אבל סימור נאסר ובסופו של דבר הוצא להורג.

המקורבים חששו שעם מותו של אדוארד הכתר יועבר למרי(הקתולית)...ואכן כאשר הוא מת ב1553 החלו המאבקים .כל מיני קרובי משפחה דרך נישואים למינם החליטו שהם אמורים להיות מלכי אנגליה, אבל כ9 ימים לאחר מותו של אדוארד, מרי (הבת הבכורה של הנרי השמיני, וקתולית ספרדייה למהדרין )רכבה בראש צבאה ללונדון . המתיימרים להיות מלכים סולקו למצודה.

זמן קצר לאחר שהפכה למלכת אנגליה, מרי נישאה לפיליפ נסיך ספרד, מה שהפך אותה לעוד יותר קתולית ועוד פחות פופולרית. היא רדפה את הפרוטסנסטים שראו את אליזבט כמושיעה שלהם. היא לא ממש הייתה מעורבת אבל מרי חששה ממנה וכלאה אותה במצודת לונדון.

אליזבט הייתה מפוחדת מהמצודה, אולי הזיכרונות העמומים על אימה שראשה הותז כאן. זה היה ליל חורף גשום,אליזבט ישבה על הגדר ,מעל השער רטובה כולה וסירבה להכנס פנימה. בסופו של דבר השומרים שכנעו אותה והיא הפכה לעוד אסירה מפורסמת במצודה.

כאשר מרי הרתה, אליזבט כבר לא נראתה איום משמעותי, והיא הורשתה לחזור לביתה בתנאים דומים למאסר בית.

מרי טיודור הייתה בת כמעט 40 כאשר הוכרז כי היא בהריון.בטנה החלה לתפוח, אבל החודשים עברו ואף תינוק לא נולד (אולי היו לה שחלות מוגדלות, אולי הריון מדומה) בריאותה נחלשה ובנובמבר 1558 היא נפטרה.

אליזבט,בביתה שמעה על מות אחותה , ושמחה שהיא שרדה ,ושמחה שהיא סוף סוף מלכת אנגליה.

 

אליזבט לא נישאה מעולם. והשאלה העולה "מדוע?" תיאוריה אחת טוענת כי ראתה כיצד אביה התנהג לנשותיו וחרדה מנישואים. תיאוריה אחרת טוענת כי היא לא יכלה להינשא למי שבאמת אהבה, רוברט דדלי כי באותה עת הוא כבר היה נשוי (ואשתו מתה בנסיבות מסתוריות כמה שנים לאחר מכן) היא לא יכלה גם אז להנשא לו בגלל השערורייה שהייתה פורצת.

לא משנה למה- היא לא נישאה מעולם, והצליחה בתפקידה כמלכה משך 25 השנה הבאות כרתה בריתות והסכמים בלי חוזי נישואים.

בתקופת שלטונה אנגליה ניצבה בפני לא מעט בעיות.

תחילה היה עליה להתמודד עם מרי מלכת הסקוטים, Mary Queen of Scots שהייתה בעלת קירבה משמעותית ואיום על הכתר, היא נעצרה ב1560, ורק שנים לאחר מכן כאשר נחשדה בקנוניה נגד אליזבט, זו חתמה על הוצאה להורג (1587)

אבל הסכנות לא חלפו- הארמדה הספרדית איימה על אנגליה, והצורך להתגונן הפך את אנגליה למעצמה של צי ימי .

מכתבו האחרון של רוברט דדלי לאליזבט נותר במגרת שולחנה, הוא נפטר באותה עת.

אליזבט , מתה במרץ 1603 בגיל 70, לאחר 44 שנות שלטון ויורשה היה ג'יימס מסקוטלנד בנה של מרי- מלכת הסקוטים.