אן בולין Boleyn Anne

אן בולין נולדה כנראה ב1500 נישאה ב1533 והוצאה להורג ב1536

לגבי אישה ששיחקה תפקיד כל כך משמעותי בהיסטוריה של אנגליה ,החוקרים יודעים מעט מאד, כנראה שנולדה בנורפלוק, ולידתה הייתה לפי חלק מהחוקרים 1500 ואחרים ב 1507. היא בילתה את ילדותה עד גיל 12 אצל דודתה הארכידוכסית, ובגיל 15 כנראה הועברה כבת לוויה למרי, אחות המלך הנרי השמיני, שנישאה באותה עת ללואי השביעי בצרפת. אבל כאשר לואי מת,אחותה שהייתה שם עוד קודם כאשת חצר חזרה לאנגליה עם מרי טיודור המלכה הלבנה(אחות המלך הנרי השמיני) בעוד אן נשארה בצרפת לשרת את המלכה הצרפתית החדשה . היא נשארה עוד 7 שנים שם. יתכן שהייתה אפילו נוכחת ב"שדה הזהב" פגישתם המפורסמת של פרנסואה הראשון והנרי השמיני, אבל הגיעה עם הפמליה הצרפתית. תקופת שהותה בחצר הצרפתית עידנה אותה, לימדה אותה צרפתית שוטפת ופיתחה את טעמה בביגוד צרפתי ,מוסיקה ושירה.

האגדות עליה תמיד מספרות כי היו לה 6 אצבעות ושומה גדולה על הצוואר, אבל קשה להניח שאישה עם מגבלות אלו הייתה הופכת להיות בת לוויה, אשת חצר ואהובת המלך. אולי היו לה שומות קטנות, אולי רק נקודות חן.

מעניין כי משורר ונציאני שפגש אותה אמר "היא לא הייתה אחת הנשים היותר יפות בעולם" אבל נחשבה נאה, אבל צריך לזכור שמדידת היופי במאה ה-16 אינה זהה להיום . לא פצצה בלונדינית עם עיניים כחולות.היא הייתה שחומה ("עור של עץ זית") ושיער חום ,עיניים כהות שחורות ואלו היו בולטות מאד בתיאוריה, העיניים הגדולות השחורות.

אן חזרה לאנגליה ב-1521, נשלחה לחצר בתור בת לוויה של המלכה קתרין מארגון,כבר במרץ 1522 היא הופיעה בנשף בארמון. הייתה תקופה קצרה של נישואים כושלים לרוזן שהסתיימו עד מהרה בביטולם, ואז הייתה לה פרשיית אהבים עם הנרי פרסי (גם יורש עשיר של רוזן ...כמו בעלה הראשון). הקרדינל המקומי הפסיק את הפרשייה הלא מהוגנת במושגי הימים ההם. אן שמרה לו טינה מאותה תקופה ובעתיד זה הזיק לו. גם בתקופה מקבילה או מייד לאחר סיום הרומן הנ"ל, הייתה לאן מערכת יחסים עם המשורר תומס וויט, שהיה פרוד מרעייתו(אבל הוא נפטר ב1520 –כלומר הרומן היה חייב להיות קודם לכך) היו רינונים אפילו שהם נישאו, אבל כנראה שזה לא קרה.

לא ברור מתי בפעם הראשונה המלך, הנרי השמיני,  שם עין על אן מבולין,אבל די ברור שהוא התכוון להפוך אותה לפילגשו, כמו שאחותה מרי, הייתה פילגשו שנים קודם לכך.אבל אן הייתה בחורה עם "ביצים" היא דחתה את המלך ואמרה שהיא לא מוכנה להיות פילגשו של המלך.לא ידוע מתי עלה הנושא של נישואים אבל הביטוי" Queen or nothing" מלכה או לא כלום,הפך למטבע לשון.

אכן ב1527 הנרי החל לטפל בביטול נישואיו לקתרין, מכתבי האהבה שלו לאן כאשר נעדרה מהחצר , העידו על כוונותיו- 17 מכתבי אהבה שלו נמצאים בספריית הוותיקן עד היום.

אן תמכה גם ב"רפורמה דתית" ותאמה את תפיסתו של הנרי להתנתק מהכנסייה ובעיקר לשדוד את רכושה העצום.היא נזהרה שלא להפוך לחלק מהחצר, וכאשר חצר המלוכה בילתה את חג המולד ב1528 בארמון גריניץ', היא קיבלה דירה סמוכה למלך.

אן לחצה יותר ויותר על ביטול הנישואים לקתרין, היא חששה שאם אלו לא יבוטלו ,המלך יחזור אל קתרין. ככל שהעניין התעכב , היא הפכה לקצרת מזג ואחד מויכוחיה עם המלך היה לעיני אנשי חצרו ,מה שהיה לחלוטין לא מקובל באותה עת.

ככל שביטול הנישואים התעכב, הנרי החל יותר ויותר להוציא כספים על אן לקנות לה בגדים, תכשיטים ולנסות לפצותה בכל דרך אפשרית.היא קיבלה תארי אצולה, התלוותה אליו למסעות,כאשר היא הייתה בהריון, הם נישאו בחשאי בכנסיית סנט פול בינואר 1533, למרות שהוא עדיין היה נשוי לקתרין על פי הכנסייה הקתולית. במאי אותה שנה הארכיבישוף הודיע על ביטול הנישואים האלו, כלומר שהצאצא האמור להיוולד היה ממילא "לא חוקי" והמלך היה ביגמיסט ,כל זה לא חשוב כאשר מדובר על הנרי השמיני. בחודש יוני היא הוכתרה כמלכה בווסטמינסטר, ובאוגוסט החלו ההכנות ללידת בנו של המלך,יורש העצר ואף נקבע לו שם (כנראה אדוארד, אבל אולי הנרי ) ב26.אוגוסט 1533 אן ילדה – את אליזבט .אן ידעה שהיא חייבת לייצר בן ואכן בינואר אותה שנה היא הייתה שוב בהריון שהסתיים בלידת נפל,שוב הייתה בהריון ושוב הפילה. היא הבינה כי הצורך להוליד בן זכר חיוני עבורה, שכן המלך החל לשים עין על אחת מנשות החצר שלה, ג'ין סימור.

הקרדינל,ואנשי חצר אחרים החלו ליצור אווירת חשדנות וכאשר  ביקר אותה ידידה מזה מספר שנים,מוסיקאי , הוא נאסר בהאשמות שונות, אח"כ ידידים נוספים שלה ואנשי שלומה נאסרו באמתלות שונות. במאי , המלכה עצמה נאסרה בגריניץ' והודיעו לה על ההאשמות נגדה (בגידה, וקשר לרצוח את המלך), היא נלקחה אל מצודת לונדון כאסירה. מרבית ידידיה נאסרו, נשלחו למשפט (לא בדיוק משפט כי הקריאו להם את ההאשמות נגדם,אבל אסור היה להם להתגונן)ונדונו לתליה ועוד עונשי זוועה שלא אפרט.

כאשר המלכה ואחיה הועמדו למשפט באולם הדיונים של המצודה, היו 2000 נוכחים בקהל.אן התעקשה כי לא בגדה במלך ובוודאי לא קשרה נגדו קשרים. אחיה ,גם כפר באשמה אבל אשתו העידה נגדו (ואחרי שנים קיבלה את התמורה בהסתבכות אחרת של נשות החצר).לא משנה שהעדויות היו בעדם, לא משנה שהאשמה בכלל לא הוכחה, שניהם נמצאו אשמים ונדונו למוות בשריפה כמקובל לבוגדים.

כל הידידים ואחיה הוצאו להורג עד מאי , אן ידעה שגם סופה קרב.היא ביקשה שיביאו מצרפת סכין חדה ששמעה כי היא האופנה האחרונה של ההוצאות להורג שם, ולא על ידי הגרזנים האנגלים הכבדים. ב19 במאי היא נלקחה למגדל הירוק להוצאה להורג פרטית שלא בפני הציבור הרחב.

כבר קודם לכן הודיעו על ביטול הנישואים (ביטול נישואים משמע מעולם לא היו קיימים) והעובדה שאם הנישואים לא היו קיימים איך ניתן לבגוד במי שלא נשואים לו בכלל, לא הייתה רלוונטית לדיון באותם ימים.

אכן הוצאתה להורג נעשתה באבחת חרב אחת, לפי בקשתה.ראשה וגופתה נקברו במצודה, ואכן לפני כ200 שנה הגופה זוהתה ויש לוח שיש המעיד על מקום קבורתה.