סטירלינג Stirling  

המחוז כולל את העיר ואת שמורת הטבע הגדולה Trossachs.העיר שימשה בתפקידי מפתח במהלך ההיסטוריה הסקוטית .ב1297 כאן ווילאם וואלס הביס את  הצבא האנגלי בקרב על הגשר, ו17 שנה קודם רוברט דה ברוס השיג את עצמאות סקוטלנד ממש כאן ב Bannockburn , 3 ק"מ מדרום לעיר. הפנינה של העיר היא המצודה ,אני סבורה שהיא הטובה ביותר מסוגה בכל סקוטלנד .

העיר נגישה מאד מערי סקוטלנד האחרות וגם מלונדון בתחבורה ציבורית.

מצודת סטירלינג

ממרץ- סוף ספטמבר שני-ראשון 18.00-09.30

כניסה אחרונה –שעה קודם.

בחורף עד 17.00 ,כניסה אחרונה שעה קודם.

כניסה בתשלום

המחיר כולל את הכניסה למוזיאון הגדודים(Argyll’s Lodging.)

אפשר לקבל הדרכה באוזניות.

טירת סטרלינג הגדולה של סקוטלנד ,ואחד מאתרי התיירות המבוקשים ביותר במדינה, בנויה על צוק וולקני הפכה סטרלינג לעיר מפתח צבאית של הממלכה במאה ה13-14 במסגרת המלחמות לעצמאות. הטירה שיחקה תפקיד משמעותי בחייה של מרי מלכת הסקוטים,כאן היא הוטבלה וכאן בילתה את ילדותה. ביקורות נשמעו במאה ה-19 ,כי הטירה "מזויפת" "משוחזרת" אבל ממצאים מוכיחים שאכן כך היה סגנון הבנייה וכך נבנתה.למרות שרוב המבנים שנותרו הם מתקופת הרנסנס (הארמון, הקפלה)וניכרת השפעה צרפתית

בהמשך אפשר לראות את מוזיאון גדודי ארגיל, בית משוחזר

במעלה הגבעה

אנדרטת וואלס

מעל גשר סטרלינג

פתוח עד 17.00 מדי יום(ואפילו 16.30 בחורף)

יולי אוגוסט 18.30-9.30

ספטמבר עד 17.00

67 מטר מבנה גותי-ויקטוריאני שנפתח ב1869 כסמל לעצמאותה של סקוטלנד ולדמות המרכזית סיר ווילאם וואלס. המבנה הוקם על ידי תרומות הציבור ,נתמך על ידי מנהיגים אירופאים שונים כולל גריבלדי האיטלקי.

רק 246 מדרגות לטפס-קטן עליכם,אבל הטיפוס משתלם והמראה מלמעלה מרהיב מובילות אתכם לפסגה של המגדל , במהלך הטיפוס יש כמה חדרים שאפשר לנוח בהם (צריך) אחרי שהנשימה מסתדרת .

 Bannockburn

ב 1314 רוברט דה ברוס ניצח את האנגלים כאן ואפשר לסקוטלנד עצמאות בת 400 שנה. שדה הקרב ,כ 2.5  ק"מ דרומית למרכז העיר, כאן הוקם "מרכז מורשת" כולל תצוגה אודיו ויזואלית המתייחסת אל הקרב ואל תולדות עצמאות סקוטלנד. מומלץ לחובבי מורשת צבאית בעיקר.