איי אורקני ושטלנד

Orkney Islands

Shetland Islands

האיים הצפוניים לא רחוק מגבולות בריטניה (כ- 10 ק"מ מחופי סקוטלנד ,לא סיפור גדול )הם מקבץ איים הכולל כ-200 איים, רק 40 מהם מיושבים.

איי אורקני

מדובר ב20 איים מיושבים בסה"כ.

 האיים עשירים במורשת ויקינגית והם גומלים למבקרים בשלל נופים ועתיקות.פרהיסטוריות זהו אחד המקבצים האירופאים החשובים ביותר  של אתרים אלו. חוץ מהעתיקות הם מתאימים לחובבי צפרות,וחובבי ציפורי ים בעיקר.

האטרקציה העיקרית באורקני היא ההיסטוריה

העתיקה.מתקופת האבן דרך הפיקטים והוויקינגים כולם השאירו כאן את רישומם. מפתיע  שאורקני לא מוכר עדיין על ידי אונסקו כאתר שימור.

האי  המרכזי Mainland בו נמצאת עיר הבירה קרקוול  Kirkwall

 שנוסדה על ידי הפולשים הצפוניים, והיא בירת אורקני מזה 1000 שנה. אפשר לראות בה קתדראלה ימי ביניימית יפה על שמו של הקדוש מגנוס st Magnus

סטרומנס- Stromness הנמל המרכזי,אם כי קטן לא בדיוק עיר נמל אלא יותר עיירת דייגים קסומה . ולמעשה זה הנמל האחרון לפני היציאה אל האוקיינוס אל ה"עולם החדש"

 

סקארה בארה- Skara Brae

כפר ניאוליטי,שהתגוררו בו לאחרונה בשנת 2500 לפניה"ס.הישוב נשמר כל כך טוב בגלל שנקבר מתחת לסופת חול ורק בסוף המאה ה-19 גילו אותו. כמו המבקרים בפומפיי בדרום איטליה גם כאן ניתן להבחין באורח החיים של האלף השלישי לפני הספירה רחובות אבן צרות המובילים לבתים אלגנטיים מרוהטים באבן. אנשי תקופת הברונזה השאירו את רישומם באתרי מעגלי האבנים המסתוריים כמו בסקארה בארה. הם היו מוכשרים בגידול כבשים והצליחו להצמיח חיטה. אבל גם היו ציידים (של איילים בעיקר) ודייגים. ממצאים מתקופתם מעידים על כישרונם להשתמש בעצמות ואבנים ככלי עבודה, ונשק.

כל המבנים עוצבו באופן דומה, מול הדלת היה ה"ארון" (כמה מדפים שטוחים על קורות אבן) שם המשפחה שמרה את רכושה, אפילו הציגה אותו לראווה בפני אורחים ומבקרים. במרכז כל בית היה "אח" מלבני לאורך הקיר הייתה מיטה שנבנתה משלשה לוחות אבן שיצרו מעין "קופסה" ואילו הקיר היה למעשה ה"דופן הרביעית" של המיטה.מעל המיטה הייתה גומחה ובה ציוד בני הבית, קופסאות עשויות טיט ועוד.

מתוך הממצאים נראה כי הכפר ננטש בחיפזון על ידי יושביו(פומפיי אמרתי כבר?)אולי חשו בסערה מתקרבת, לעולם לא נדע.

(הכפר כ15 ק"מ צפונית לסטרומנס)

טבעת  Ring of Brodgar ב ין Loch ובין Stenness- מעגל של 36 אבני ענק ניצבות מ1500 לפניה"ס גובה של קרוב ל5 מטר  הן נקראות גם Stonehenge of Scotland מסיבות ברורות.(נמצא קרוב מאד לכפר סקארה ברה).

 חוץ ממיינלנד יש עוד איים- למשל הוי Hoy עם שמורת ציפורים, וגם אתר ארכיאולוגי מעניין –תל ענקי של אבנים בגובה 135 מטר ,נקרא Old Man of Hoy

אם אתם מחפשים כלבי ים – Shapinsay  הוא האי המתאים לכם.

האי סנדי- Sanday ששמו כנראה מהמילה "חול" באנגלית, בגלל החול הבוהק הנקי שלו.מאופיין גם בקברים מעניינים "חדרי קבורה" Quoyness

האי הגדול ביותר הוא ווסטרי  Westray, עם חופים, טבע, צוקים,טירה עתיקה,וכמובן עוד אתרים פריהיסטוריים

באי אדי Eday יש לא מעט גלעדים משנת 3000 לפניה"ס. הנקראים  stone of setter

 
איי שטלנד

למעשה שטלנד שייכת לאוקיינוס האטלנטי הצפוני ,משמשת כמקור דגה וקידוחי נפט ימי.נמצאת כ100 ק"מ צפונית לאיי אורקני.

שטלנד מכילה כ100 איים מהם רק 15 מיושבים באוכלוסייה דלילה של 23.000 תושבים בלבד. קרובה לברגן(נורווגיה) ולאבארדין (סקוטלנד )במידה כמעט זהה. היו בחסות נורווגיה עד 1469.

 האי המרכזי- מיינלנד ובירתו לרוויק Lerwick מאז המאה ה-17משמשת כבירה-יש בה מוזיאון ויקינגי ,מבצר,ונמל כמובן.

Jarlshof Prehistoric

ההתיישבות הצפונית , עתיקות מתקופת הברונזה עם בקתות אבן, שרידים מתקופת האבן והכפר הוויקינגי, בית חווה מהמאה ה-16 הכול באתר אחד.  הבניה באבן החלה לאחר שעצים רבים שימשו לבנייה בעבר. הבנייה התייחסה היטב למזג האוויר הסגרירי, וניצלה את חום הבתים ושמירה עליו.

מזג האוויר הקריר, הרטוב הביא לכך שאזורי מגורים וחקלאות ,על הגבעות ננטשו והאיכרים העדיפו לעבור להתגורר ליד הים

 Scalloway הבירה העתיקה של שטלנד קצת מערבית ללארוויק.מה שפעם היה עיר בירה, כיום הוא רק כפר דייגים. מעניין בו מוזיאון המחתרת הנורווגית במהלך מלחמת העולם השנייה ותולדות הלחימה נגד הנאצים." מבצע האוטובוס" כאן היה בסיס של המחתרת הנורווגית, מכיל ממצאים ותמונות.

 Fair Isleהאי הכי צפוני ,

בו יש אין ספור סריגים מקומיים המוכנים במקום בבית חרושת קיבוצי סוציאליסטי במקצת. מפורסם בצעיפי הצמר שלו והסוודרים ואפשר לקנות אותם בחנויות רבות.

ויש בו בלי סוף ציפורים וצפרים שלובשים את הסוודרים החמימים