האיים ההברידים החיצוניים   Hebridean island

האיים החיצוניים, בחוף המערבי של סקוטלנד ,משמשים יעד לחובבי טבע, צפרים. מדובר בקבוצה של איים לאורך צורת חרמש בן 200 ק"מ .האיים פחות מבוקרים על ידי תיירים, מאד חשופים למזג האוויר הקשה .בגלל בידודם והמרחק מהחוף הסקוטי הם שימרו את אורח החיים השמרני יותר כולל אדיקות דתית (פרוטסטנטית)

מצפון לדרום

Isle of Lewis

האי הצפוני והגדול ביותר מבין ההברידים החיצוניים, רק בעיר הנמל הראשית Stornoway, מתגוררים כ 6000 נפש. במקום אתרים ארכיאולוגים.המפורסמים ביותר אלו

 Callanish Stones קאלאניש- קבוצה של 54 אבנים בצורה של צלב קלטי הוקמו עוד לפני הפירמידות המצריות.

הבית הפיקטי העגול - Pictish Carloway Broch  .

החוף המערבי של האי, מושפע מאד מהזרימה של האוקיינוס האטלנטי, זרימת הגלים כאן היא היציבה ביותר בכל אירופה וכמעט לא משתנה , מאפשר גלישה רבה. האי בכלל מותאם לפעילות נופש ימי, שיט ,קיאקים ,רחיפה ועוד פעילויות ספורט.

אפשר גם להבחין בבעלי החיים המתגוררים ליד הים- דולפינים,ליוותנים ואם יהיה לכם מזל תראו כרישים (מרחוק )

העיר המרכזית Stornoway מפתיעה בד"כ כאשר נתקלים בה לראשונה –נינוחות של עיר קטנה ,אבל חיה ותוססת כעיר גדולה במיוחד בסופי שבוע(פאבים,מסעדות וכו)

האריס Isle of Harris

משתרע לאורך 153 ק"מ מרהיבים של דיונות,הרים וצוקים. זהו אי כמעט ללא יערות ועצים, מאידך ניתן למצוא בו ביצות כבול, ומוצגים דתיים עתיקי יומין.

השם משמעותו בגיילית עתיקה –"אדמה גבוהה" וגם כיום מתארים אותו כאי הגבוה בין האיים ההברידיים. החוף המזרחי דרמטי ,חופי סלע, אי אפשר לדמיין איך חיו אנשים באדמה זו או הוציאו את מזונם מהים והמפרצים המסוכנים.

החוף המערבי לעומת זאת עוצר נשימה, ק"מ רבים של חופי חולות ,דיונות אדירות ונופי הרים נישאים ברקע.

אי המורכב מצוקים,הרים,ביצות, אגמים, חוות חקלאיות קטנות ,חופים זהובים והכול באי אחד.

הפולקלור המקומי ייחודי, יש שירי עם (מזכירים את השירים האיריים). לא רק השירה מזכירה את אירלנד, כלל התרבות, האווירה, נועם ההליכות והכנסת האורחים .

בשנים האחרונות האי שימש להסרטה של סדרת טלוויזיה ידועה סקוטית, ההצלחה הייתה גדולה ואולפני סרטים נוספים העתיקו לכאן את עלילת הסרטים.אחד הסרטים על ניצול ספינה שהגיע לחוף,ואכן יש מספיק אתרים שוממים כדי להסריט ולחשוב שנמצאים מחוץ לציביליזציה.

Taransay

שם האי על שם קדוש Saint Tarran .במקום שתי קפלות עתיקות. בחצרות שלהן כמו בהרבה כנסיות אחרות יש בתי קברות. המסורת המקומית טוענת כי אם אישה תקבר (או גבר) בבית הקברות הלא נכון עבורם ,בחצות הלילה הגופה תעבור למקומה ה"טבעי" .החלוקה היא St. Keith's לגברים ואילו St. Tarran's לנשים. הפרדה גם אחרי המוות.

עד שנות ה-60 התגוררו כאן כמה עשרות תושבים,אבל האי ננטש לאחר שכל מי שנשאר בו היו 5 בני משפחה אחת.

הטלוויזיה הבריטית BBC לקחה 36 אנשים שיתגוררו כאן במשך שנה – מעין ניסוי חברתי, תוכנית ריאליטי ראשונית .רק 29 אנשים שרדו את השנה מלאה.

 

אבל הסרט עורר סקרנות והחלו להגיע סיורי ספינות לכאן. וכיום אפילו אפשר ללון פה.

נורת' יואסט North Uist

תערובת מעניינת של מנהירים (אתרי קבורה עתיקים), אגמים, גבעות אדמת בור, בצפון מאות אגמים, במערב החופים היפים.

החלק המערבי יפה ,צופה אל Isle of Vallay אליו ניתן להגיע בעת השפל ובו ארמון נטוש. בצפון האי היפה island of Berneray, האי החביב על הנסיך צ'רלס.לכאן מגיעה המעבורת מהאריס.

החלק הצפוני של האי הוא גן עדן לחובבי ציפורים, כאן גם ממוקמת האגודה ,מעין צער בעלי חיים לציפורים.( RSPB)

שמורת טבע Balranald nature reserve בחלק המערבי שם גם גן עדן לצוללנים.

Lochmaddy העיר הצפונית, המרכזית היא שער הגישה לדרום האי מ Uig באי סקאי כאן גם מרכז האומנות Taigh Chearsabhagh

הנופים בצפון האי נראים כמו ספוגים ענקיים מלאי מים (כאשר מסתכלים עליהם מגובה) ,עם אין ספור אגמים קטנים חלום רטוב של כל הדייגים. אפשר תמיד למצוא כאן אגם שלם לשימושכם ללא נפש חיה .

כל שנה נולדים כאן 9000 גורי כלבי ים, גן עדן לבעלי החיים, מעולה לחובבי טבע, חובבי טיולים רגליים ודייגים כמובן.

 האי בנקיולהBenbecula

שמו של האי " הרים על מים רדודים" ואכן הוא אי סנדוויץ' בין הצפון לדרום.כיום האיים מחוברים בדרך אחת ,בעבר  South Uist, ו North היו שני איים נפרדים לחלוטין ומעבר מאחד לשני היה בדוגיות ורק בעת שפל.

האי הפך לרצועת חול חביבה, כלכלת האי תלויה בשדה התעופה

ולא פחות מכך הבסיס הצבאי הממוקם שם. כתוצאה מכך באי גרים כ2000 איש. הוא הבנוי יותר מיתר האיים, משמש כמרכז אדמיניסטרטיבי-יש בו נמל תעופה קטן, קולג' אפילו, חנויות, בתי קפה, ומלונות.

 

 סאות' יואסט South Uist

האי השני בגודלו בקבוצת האיים ההאברידים החיצוניים.

חוף מזרחי מאופיין בגבעות וכמה אגמים גדולים בינהם Loch Druidibeg , שמורת טבע נהדרת- במזרח ביצות טובעניות וגבעות סלעים

החוף המערבי רך יותר חולי ושטוח,כרי עשב ירוקים וכמה חופים שרק רוצים לבחור בינהם.

כמו ביתר האיים יש בו לא מעט מנהירים וממצאים ארכיאולוגים אחרים.

התושבים עוסקים במלאכות עתיקות יומין כמו כריית כבול להסקה, טווית צמר, וייבוש אצות ים,אפילו שלטי הדרכים בגיילית , והאוכל תלוי במה הביאה הספינה מהחוף באותו היום.

אבל יש בה גם פאב,מסעדה ובית הארחה, הקרוי על שמה של ספינת הוויסקי שטבעה לא רחוק מכאן ב1940.

השוטטות כאן היא בין בתים שחורים נטושים,ועמקים ריקים ברקע צוקים ומפרצי ים.זיכרו כי מזג האוויר כאן משתנה במהירות .

 

בארה Barra

ועם חופיו היפים, השרידים מתקופת האבן המאוחרת ותחושת הקהילתיות החזקה שמורגשת כאן, הוא בעצם תמצית של חוויית ההברידים החיצוניים

אי קטנטן בהיקף של 20 ק"מ בלבד.חופים זהובים,כביש אחד מעגלי שמקיף את כל האי

 כאן צילמו יותר מסרט אחד כמו Whisky Galore שעסק בהטבעת אוניית הוויסקי ב1941

יעד מצוין לטיולי רגל ואופניים, שמורת טבע Eoligarry peninsula בצפון, ובה מעל 1000 סוגי צמחים שונים. הדולפינים מתגוררים מסביב לאיתושבי המקום עדיין מדברים גיילית, ואין יותר מ1000 תושבים בכל האי, המקום מתעורר לחיים במחצית יולי עת מתקיים כאן הפסטיבל המקומי עד סוף יולי (Feis Bharraigh) וגם משחקי ההיילנדס שמתקיימים כאן בסופו של יולי,מושכים לא מעט תיירים. אח"כ הכול נרדם שוב.

תוכלו לראות כאן את Kisimul Castle , האי שימש ביתו של שבט MacNeil

 

 

אפשר להגיע דרך אובן במעבורת. מטוסים נוחתים רק בשעת שפל כי שדה התעופה אינו פעיל בעת גאות.

אתר המידע

St Kilda

האי המרוחק ביותר מחופי סקוטלנד 66 ק"מ מBenbecula.מפורסם בציפורים שלו, ב1930 האי פונה מתושביו,על פי בקשתם,ומאז לא חזר לעצמו. אי נהדר למי שמחפש יעדי צלילה.

אתר מידע

או