גלזגו Glasgow

עיר גדולה, שווה ביקור של יום לפחות. מלאה מוזיאונים ואתרי תיירות. אם אתם חובבי אמנות ומוזיאונים לפחות שלשה ימים.

היא נמצאת רק 50 ק"מ מאדינבורו מה שהפך אותה לאורך השנים להיות "עיר שנייה".

כמובן שיש בה נמל ואתרים לצידו ,אבל החלק היותר מעניין ועתיק של העיר- הוא החלק המזרחי שלה .

אדינבורו הבירה הציורית הייתה אמורה להיות זו שמירב הכספים הבריטיים מושקעים בה, אבל לא כך הדבר מאז שנות ה-90 ,גלזגו זוכה לתנופת בנייה ושפוץ.

אומרים כי האצולה והתיירים העדיפו את אדינבורו ואילו שאר בני העם העדיפו את גלזגו הקלילה יותר. חלק ניכר מצמיחתה נתון לאנשי ההיילנדס שרכשו אי סימפטיה לאצולה ודאגו לטפח את גלזגו ה"אחרת" מאדינבורו. היא הפכה להיות העיר הסקוטית האהודה ה"אמיתית" ואילו אדינבורו שייכת כאמור לתיירים ולאנגלו-סקוטיים, שם גנאי למי שאימץ את התרבות האנגלית כמובן.

אמנם עד המאה ה-20 העיר הייתה מלוכלכת ותעשייתית ,עם מסלולי רכבת בהתאם, המצאת טורבינת הקיטור על ידי גיימס וואט גם קידמה את המספנה המקומית להיות בעלת שם ברחבי תבל. אבל לאחר מלחמת העולם השנייה ירדה מגדולתה .

כיום-אי אפשר להתעלם מהחלק התעשייתי של העיר, אבל יש בה את החלק התיירותי,העתיק המרשים.

כיכר ג'ורג- על שמו של ג'ורג' השלישי.הפסל הענק במרכזה הוא של סיר וולטר סקוט,על עמוד שיש בגובה 24 מטר.האמת שקשריו של וולטר סקוט Sir William Scott עם גלזגו לא היו חזקים במיוחד,ובמקור העמוד תוכנן לשאת פסל של ג'ורג' השלישי,אבל לקראת סוף תקופת שלטונו בן 60 השנה,הוא השתגע , ולכן פרנסי העיר החליטו שלא להנציח את דמותו בפסל. כיכר יפה,פרחים, פסלים לדמויות ידועות כמו ויקטוריה גיימס וואט ועוד. ובניינים ויקטוריאניים,

זו ה"כיכר "של העיר, אל תפספסו .

City chambers בית העירייה 1883,ניאו רנסאנס. החלק הפנימי עוד יותר מרשים מהחיצוני.סיורים חינם מהכניסה ב-ו 10.30 ו 14.30.אם יש מזל וראש העיר לא עסוק, הוא בעצמו מקבל את האורחים.

כאן גם רחובות הקניות המרכזיים של העיר. Buchanan street ולא רחוק גם high street Princes Square להסתכל על העיצוב-הייתה כיכר קטנה , והפכה למרכזית כאשר בנו בתוכה מרכז קניות. ברחוב סוקיהול המרכזי  ניתן לראות לא מעט מבנים בסגנון אר-נובו שתכנן האדריכל והמעצב הסקוטי צ'רלס רני מקינטוש כמו האקדמיה לאמנות של גלזגו (Glasgow School of Art) ובית התה ווילו (Willow Tearoom) .

קתדראלה Glasgow Cathedral

מרכזה של העיר היה לאורך שנים רחבת הקתדראלה,כיום היא בקושי כיכר.

בנויה בסגנון גותי וכמעט שלא נהרסה במשך השנים , מוזיאון מעניין בה-המוזיאון לאמנות דתית (St Mungo's Museum of Religious Life & Art),

אל תפסידו את אוסף בארל (Burrell Collection), בפולוק (Pollok Country Park), חמישה ק"מ מדרום לעיר. האוסף הייחודי הזה כולל כלי חרסינה סיניים, ריהוט מימי הביניים וציורים מפרי מכחולם של האימפרסיוניסטים, אפילו המבנה של המוזיאון מעניין בפני עצמו

 אתרים נוספים עם ילדים בעיקר- מרכז המדע, האימקס, האוניה (Tall Ship.),מוזיאון התחבורה,

הצעות לינה