אדינבורו  Edinburgh

למה קוראים לעיר אדינבורו?

פעם פעם לפני שנים רבות היה כאן מלך נורת'בארי (במאה השביעית) קראו לו אדווין. הוא היה מלך גיבור ואמיץ וגירש את האויבים. אדווין הקים כאן עיר על הסלע הענק (שכיום הוא הטירה של העיר) העיירה שהקים נקרא העיירה של אדווין- אנווין בורו שהסתרס לאניבורו. לתקופה ארוכה היא הייתה עיר האנגלית הצפונית ביותר, והגנה על אנגליה מאנשי ההר הסקוטים

מלכים רבים גרו כאן,אבל למעמד מיוחד זכתה כאשר רוברט ברוס ,המלך הסקוטי שיש עליו המון סיפורים וליבו היה אמור להיקבר בירושלים אבל טעה בדרך, כאשר הוא עמד למות וגסס כבר, נתן לה מעמד מלכותי.

אז כבר היו קבוצות בתים בנויות במורד הדרך מהמצודה, איפה שכיום נמצאת ההולי רוד. דיוויד הראשון בנה מנזר לרגלי "ארתור סיט",והדרך של מייל(ק"מ וחצי) מהמנזר למצודה נקראה המייל המלכותי.

המצודה כבר לא הייתה יותר מושב בית המלוכה ,כאשר הסקוטים הובסו ב1513,אבל עוד הייתה מחסן הנשק הלאומי. היריות האחרונות ממנה הופנו אל כוחותיו של צ'רלי היפה ב1745. בכל יום בשעה אחת בצהרים-יריית תותח לתזכורת לאותם ימים.

 

טירת אדינבורו  Edinburgh Castle

שעות פתיחה: כל השנה

25 מרץ-30 ספטמבר שני-ראשון 17.00-9.30

מאוקטובר-מרץ- שני עד ראשון עד 16.00 (נסגר תמיד שעה אחרי כניסה אחרונה)

כניסה בתשלום לא זול בכלל(!)

חניה מקסימום שעתיים-בתשלום כמובן.

סיור עצמאי עם טיפ וקלטת,או עם מדריך ממלמל בסקוטית

אפשר לקנות מראש את הכרטיסים באינטרנט.

מי שלא רוצה להיכנס אלא רק לראות את העיר מלמעלה- אפשר! וזה אפילו חינם לגמרי.

הטירה היא הסמל הסקוטי במיטבו, יושבת על שרידי הר געש וצופה אל כל העיר מאפשרת לנו המבקרים להבין את המיקום האסטרטגי של העיר והמצודה שלה בתולדות סקוטלנד.

במצודה מבקרים כמיליון איש מדי שנה, האתר המבוקר ביותר ברחבי בריטניה (חוץ מהמגדל של לונדון). המצודה מרתקת ויש בה תותחים בני 500 שנה-ילדים מתים עליהם. יש בה גם טקס חלופי משמרות.יסודות המצודה מהמאה ה-7 לפני הספירה, אבל המבנה העתיק ביותר בה מ1130 . המצודה שמשה למקום המושב של מלכי סקוטלנד ועדיין מהווה מטה צבאי.

 

הרויאל מייל Edinburgh's Royal Mile

רחוב מקסים לאורך רכס ההר, מחבר את המצודה עם ארמון הולירוד בקצה השני. מורכב למעשה מ-4 רחובות עתיקים של העיר.בתים משומרים מהמאה ה-17. . בתים יפים, חצרות מעניינות.

החומה שפעם הגנה על העיר העתיקה כמובן שכבר לא נמצאת אבל  האופי של ימי הביניים נשאר בחלק מהרחובות (וסמטאות בעיקר) . לא לפספס את קמארה אובסקורה

 

ארמון ופארק הולירוד

בקצה הצפוני של הרואיל מייל. כאן היו המלכים הסקוטים יוצאים למסעות ציד, היום זהו פארק של 2500 דונם צמחיה פרחים ואגמים.

בארמון מוצגים שונים הקשורים להיסטוריה הסקוטית כולל מכתב שכתבה מרי מלכת הסקוטים לפני שהוצאה להורג.

העיר החדשה (New Town)

בין העיר העתיקה לעיר החדשה מפריד עמק ובו גני פרינסס.פה היה האגם ששימש מקור המים של תושבי העיר העתיקה. הוא יובש כולו ונטע בו הפארק היפה.

מה כדאי לעשות בגני פרינסס Princes Garden

הם מחולקים ל-2 חלקים על ידי האנדרטה, החלק המזרחי והמערבי. בתוך הגנים עוברת רכבת ולולא שומעים את שריקתה לא הייתם יודעים על כך. התכנון העירוני חייב התחשבות מיוחדת בגנים למסלולה. בגן ניצבת האנדרטה לסר וולטר סקוט .

בעיר החדשה גם גלריות שונות לאמנות.

 קאלטון היל (Calton Hill)

גבעה ששווה לטפס אליה בזכות הנופים המרהיבים הנשקפים ממנה, וגם המבנים המיוחדים עליה.

 

בתי מלון אפשריים בעיר

אכסניות נוער

לשכת התיירות של העיר

המוזיאונים בעיר

 פסטיבלים בעיר