אבארדין Aberdeen

 עיר נמל  השלישית בגודלה בסקוטלנד,מרכזה של תעשיית הנפט האנגלית. מאז גילוי הנפט בים הצפוני, פרחה והתעשרה כמו גם החיים בה .עיר הגרניט האפורה, צבע העיר הוא באמת אפרפר בגלל צבע הבתים הכסוף והאבן מהם הם עשויים - תלוי בקרני השמש והגשם,העיר  עם מסורת סטודנטיאלית חזקה והרבה פאבים ופועלים זרים.

בעיר יש נמל תעופה משלה

נוח להתחיל בה את הטיול אם רוצים .אוטובוס קו 27 נוסע ממנו למרכז העיר.

אוטובוסים ורכבות מגיעים מהערים המרכזיות של סקוטלנד, תחנת האוטובוס והרכבת ליד גילד סט. (ליד הנמל).

לאדינבורו ולגלזגו רכבות מדי שעה. יש גם רכבות סדירות מכאן ללונדון.

יש אוטובוסים ורכבת מאינוורנס , רכבת למשל תדירות כל שעתיים לוקח שעתיים וחצי

ניתן כמובן להגיע בשיט, או לשוט מכאן לאיי אורקני ואיי שטלנד

בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 החלה מגמה מקומית של בדלנות. לא בכדי אלו היו השנים שבים הצפוני מול חופי סקוטלנד נמצאו מרבצי נפט וגז טבעי. הציפיות המקומיות להתעשרות קלה היו גדולות וכגודל הציפיה גם גודל האכזבה כאשר דוברות הנפט נעו בנמל,אבל הכספים הועברו ישירות ללונדון.

הלאומנים הסקוטים חשבו שאולי כאשר יש משאבים כלכליים(כמו אלו שנמצאו)תוכל סקוטלנד להתנתק מחיבוק הדוב האנגלי.

בשנת 1979 הם הצליחו להוביל למשאל עם, אבל זה אפילו נפל שכן ההצעה למשאל עם לא צברה את הרוב הראוי כדי לקיים אותו .

סקוטלנד נשארה חלק מאנגליה.

ברור כי בתקופה הפרה היסטורית היה כאן ישוב בין שני הנהרות. במאה ה12 המלך ווילאם , העביר את מרכז העיר לטירה מהנמל מטעמי בטחון כנראה. במאה ה14- העיר תמכה ברוברט  דה ברוס בכיבוש המבצר מהאנגלים. והמלך נתן להם מתנה אדמות שהוכרו כ"אדמות החופש" כפרס.

1660 תוצאות הרפורמציה , הקתולים גורשו, כנסיית סנט ניקולס שהייתה הגדולה בסקוטלנד נבזזה, חולקה לשניים ורק לאחר שנים רבות חוברה שנית.

מבחינה כלכלית-כבר בתקופת הויקינגים, הבישוף של אבארדין קיבל רשות לשיט ודיג. ייצרו בעיר חבלים, וטחנות שאיבה, הנמל התפתח עם השנים, ותעשיית האוניות ממחישה את זה.

קולג' המלך נוסד ב1495, ונקרא על שמו של ג'יימס הרביעי. העיר הפכה למרכז של ידע ,והאוניברסיטה הייתה השנייה בגודלה בסקוטלנד.

קאפלת קולג' המלך King's College -נבנתה ב1495 אחד האתרים המצולמים ביותר בעיר העתיקה. תרכובת של מהאוניברסיטה העתיקה של העיר ,הייתה השלישית שהוקמה בסקוטלנד ובית הספר הראשון לרפואה

St. Machar's Cathedral

חזיתו משקיפה לרחוב ברוד, מבנה אדיר בנוי גרניט מ1593 ,שוקם כמה פעמים ואודח עם מבני האוניברסיטה. ב1860 אוחד עם קינגס קולג'.

הכנסייה סנט מרשל על יסודות מהמאה ה-6. כמובן ששופצה עם השנים מרשימה מהחוץ והפנים.

קאסל גייט- כיכר  -שימשה כיכר השוק, בה היו כל ענייני הצבור. במרכזה מזרקה מ1706, ולצלב השוק מ1686, בעיצוב מפואר. מבנה עגול בעל עמודים תגלוף של מלכי בית סטיוארט, ומוקף בפרחים

רחוב יוניון

נקרא גם "מייל הגרניט", רחוב הקניות הראשי של העיר. מעל 800 חנויות,מסעדות,בארים,אינו מדרחוב-אבל קל ללכת בו  ויש הרבה מעברי חציה מסומנים.

גם לשכת התיירות נמצאת ברחוב זה במספר 23 לא רחוק משער הטירה

עוד מוזיאון ימי טוב, מוזיאון אמנות שווה והעיקר הנמל והצבע הכסוף אפור של העיר.